زیارت باید با درک مفاهیم دینی باشد

زیارت باید با درک مفاهیم دینی باشد

به گزارش سراج24، مراسم عصر شهادت اما هشتم شیعیان ویژه اصحاب رسانه استان گیلان، به همت انجمن بانوان خبرنگار و روزنامه‌نگار گیلانی و سازمان بسیج رسانه گیلان امروز در رشت برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی معتمدی در این مراسم با تسلیت ایام سوگواری روزهای پایانی ماه صفر و شهادت امام رضا (ع) اظهار کرد: خواندن زیارت‌نامه اهل‌بیت (ع) موجب می‌شود که به مفاهیم عمیق معنوی در ادعیه دست‌یابیم و حقایق معنوی را بهتر درک کنیم.

وی با بیان اینکه حضور صِرف در اماکن مذهبی مدنظر نیست بلکه درک مقام و درجه ائمه اطهار (ع) بسیار مهم‌تر است، افزود: لمس نکردن ضریح مطهر آقا امام رضا (ع) به معنای زیارت نیست بلکه توجه دلی به مقام ائمه (ع) و درک مفاهیم دینی بسیار ارزشمندتر است و باید به آن توجه شود.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه خرافات واردشده به دین مُسری است و اگر با آن مقابله نشود، افراد زیادی را به انحراف می‌کشاند، بیان کرد: اگر موردی در قرآن، مفاتیح و منابع معتبر دینی نبود و مراجع تقلید نیز بدان اشاره نکرده باشند، پس جزئی از دین نیست.

معتمدی با تأکید بر اینکه انسان می‌تواند با قرائت صلوات خاصه امام رضا (ع) با ایشان ارتباط معنوی و قلبی برقرار کند، گفت: امام رضا (ع) فرمودند که در سه مرحله دستگیر زائران خود خواهند بود و در سختی‌ها آن‌ها را تنها نخواهند گذاشت.

وی با بیان اینکه زیارت کردن باید بر حالات روحی انسان تأثیر بگذارد و او را از گناهان دور کند، افزود: اگر پس از زیارت همچنان به گناهان گذشته خود ادامه دهیم یعنی به کنه زیارت پی نبرده‌ایم.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه توجه و نگاه امام رضا (ع) به انسان، دردهای او را شفا می‌دهد و حالات روحی انسان را دگرگون می‌کند، بیان کرد: در حدیثی آمده است که زیارت امام رضا از زیارت سیدالشهدا (ع) بالاتر است زیرا تنها شیعیان دوازده‌امامی به زیارت این امام می‌روند.

به گزارش فارس، در انتهای این مراسم که با حضور خبرنگاران و مدیران رسانه با رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، از حضار با نبات متبرک مشهد الرضا (ع) پذیرایی و پرچم حرم مطهر امام هشتم برای زیارت در مراسم گردانده شد تا در شرایطی که نمی‌توان به پابوس هشتمین اختر تابناک امامت رفت عرض ارادتی به ساحت علی ابن موسی‌الرضا (ع) داشته باشیم.

اخبار مرتبط

«منبر مکتوب» وقف حرم امام رضا (ع) شد

تصویربرداری «بچه مهندس ۴» در جوار حرم امام رضا (ع)

بخشی از روضه منوره امام رضا (ع) بر روی زائران گشوده شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha