عضو ارشد جنبش حماس:

روابط حماس و ایران در شرایط عالی قرار دارد

روابط حماس و ایران در شرایط عالی قرار دارد

به گزارش سراج24، «اسامه حمدان» مسئول روابط خارجی و از اعضای ارشد جنبش حماس در مصاحبه‌ای به تشریح مواضع این جنبش در عرصه خارجی پرداخت.

اسامه حمدان به وبسایت الرساله نت، گفت که کشورهای سازشگر اگر می‌خواهند با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کنند؛ این توافق را به قیمت غارت بیشتر زمین‌های فلسطینیان بدست اسرائیل، انجام دهند و خاک خود را در اختیار این رژیم قرار دهند.

او در بخش دیگری از سخنان خود به رابطه جنبش حماس با جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت که روابط حماس و ایران روشن و اهداف آن نیز مشخص است و هیچ کس نمی تواند حماس را به خاطر رابطه با ایران مؤاخذه کند و آن کسی شایسته مؤاخذه است که دست از حمایت فلسطین و مردمش کشیده است.

عضو دفتر سیاسی حماس، تأکید کرد که این جنبش از هرگونه حمایتی استقبال می‌کند و از کمک کننده نیز بدون رودربایستی و تعارفی تقدیر و تشکر می‌کند و اگر کشوری توانایی کمک ندارد، انتظاری از او نیست.

اسامه حمدان افزود : «برخی نمی‌خواهند کمکی به مقاومت کنند و همزمان علیه ما نیز دست به اقدام می‌زنند. باید از آن‌ها پرسید که آیا می‌خواهید ما در برابر اشغالگری سر خم کنیم؟».

مسئول سیاست خارجی حماس ادامه داد: «روابط حماس و ایران در شرایط عالی قرار دارد و به شرایط سابق خود بازگشته و توسعه یافته است. همچنان که روابط با حزب‌الله و دیگر گروههای مقاومت در مسیر خوبی قرار دارد. برخی این روابط را دوست ندارند، ما هم مجبور نیستیم کشورهایی که با اسرائیل رابطه برقرار کرده‌اند را در خصوص روابط حماس با ایران و گروههای مقاومت قانع کنیم».

اسامه حمدان در بخش دیگری از سخنان خود به رابطه حماس با دولت عربستان سعودی و زندانی شدن تعدادی از اعضای حماس در این کشور پرداخت و در پاسخ به این سؤال که دلیل دشمنی عربستان سعودی با حماس چیست و آیا ایران دلیل مواضع ریاض است، گفت: «این سؤالی است که باید مقامات سعودی پاسخ بدهند. ما با همه رابطه برقرار می‌کنیم و هرگز نمی‌پذیریم که تحت اختیار کسی باشیم و اگر کسی گمان می‌کند که حماس به آلت دست او تبدیل می‌شود، در توهم به سر می‌برد».

او در این خصوص افزود: «دولت سعودی فردی را محاکمه می‌کند که بیش از ده سال نماینده حماس در عربستان بود و فعالیت‌های وی نیز با آگاهی و توافق کامل مقامات ریاض انجام می‌شد. حضور دکتر "محمد الخضری" در عربستان چیزی نبود که از نظرها به دور باشد. ما تمامی تلاش خود را برای آزادی او و تمامی بازداشت شدگان به کار می‌بریم. چرا که که اتهام آن‌ها حمایت از مقاومت است. این اتهام نیست، بلکه مدال شرافت است.»

این عضو ارشد حماس در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل داخلی فلسطین و انتخابات پارلمانی و ریاستی پرداخت و گفت که حماس در تمامی انتخابات شرکت خواهد کرد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا بحث ارائه لیست مشترک با جنبش فتح با توجه به مذاکرات اخیر طرفین در استانبول وجود دارد یا نه، گفت که حماس از ارائه لیست مشترک استقبال می‌کند و نظر مثبتی بدان دارد، اما در این باره باید تمامی گروههای فلسطین به اتفاق نظر برسند. او صرف طرح چنین افکاری را یک پیشرفت دانست.

اخبار مرتبط

«حماس» خواستار اخراج فوری رژیم صهیونیستی از اتحادیه آفریقا شد

آمریکا مقصر اصلی وضعیت بحرانی لبنان است

درگیری نظامیان صهیونیست با فلسطینیان در سلوان

0 نظر

ارسال نظر

capcha