ایران با «نور ۱» در زمره ۳۰ کشور دارای ماهواره نظامی قرار گرفت

ایران با «نور ۱» در زمره ۳۰ کشور دارای ماهواره نظامی قرار گرفت

به گزارش سراج24، نور ۱ یک ماهواره چند منظوره ساخت ایران است که در روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ توسط سپاه پاسداران و به وسیله ماهواره‌بر قاصد از کویر مرکزی ایران با موفقیت در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

نور ۱، اولین ماهواره نظامی ایران است که در مدار قرار گرفته است. بیش از ۴۰۰ ماهواره نظامی یا با کاربرد دوگانه نظامی-غیرنظامی در مدار زمین قرار دارد که بخش بزرگی از آن‌ها متعلق به آمریکا، روسیه و چین است. در مجموع تنها نزدیک به ۳۰ کشور جهان چنین ماهواره‌هایی دارند.

این ماهواره با کمک پیشران‌های سوخت جامد به فضا پرتاب شد. در دهه فجر انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۸ بود که با رونمایی از پیشران فضایی سوخت جامد سلمان که دارای نازل متحرک بود، نیروی هوافضای سپاه از توان عملیاتی خود برای هدایت بهتر و کارامدتر پیشران‌های فضایی در خارج از جو پرده برداشت. این پیشران به واسطه نازل (خروجی) متحرک با بهره‌وری بالاتری امکان تغییر و اصلاح مسیر را در خارج از جو دارد. احتمال دارد که از پیشران سلمان در مراحل بالایی ماهواره‌بر قاصد استفاده شده باشد.

همچنین فناوری بدنه‌های مواد مرکب غیر فلزی و بسیار سبک ساخت سپاه که همزمان با پیشران سلمان رونمایی شد نیز ممکن است در ماهواره‌بر قاصد مورد استفاده قرار گرفته باشد. این فناوری به کاهش وزن قابل توجه ماهواره‌بر و در نتیجه افزایش وزن محموله قابل حمل توسط آن کمک می‌کند.

اخبار مرتبط

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

نتیجه نظرسنجی درباره «واکسن ایرانی» در کانال ضدایرانی

آمریکایی‌ها با سنگدلی تمام داروها را به بهانه تحریم به ما ندادند

0 نظر

ارسال نظر

capcha