شورای فرهنگ عمومی استان همدان باید اثرگذار باشد نه منفعل!

شورای فرهنگ عمومی استان همدان باید اثرگذار باشد نه منفعل!

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله شعبانی‌موثقی یکشنبه ۲۰ مهرماه در شورای فرهنگ عمومی استان همدان، اظهار کرد: در ماده ۴ اساسنامه شورای عالی انقلاب فرهنگ عمومی که در سال ۹۲ تصویب شده، موضوع پیوست‌های فرهنگی برای طرح‌ها و پروژه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه باید تلاش شود تا جایگاه شورای فرهنگ عمومی استان ارتقاء پیدا کند، افزود: به معنی واقعی کلمه این شورا باید فعال و اثرگذار باشد و نه منفعل چراکه امروز توجه به فرهنگ یک نیاز ضروری در جامعه است.

امام جمعه همدان با تأکید بر بازخوانی جایگاه شورای فرهنگ عمومی و بر طرف کردن مشکلات قانونی این شورا، مطرح کرد: تدوین پیوست فرهنگی برای طرح‌های عمرانی نیاز به پژوهش عمیق اجتماعی و فرهنگی دارد و این وظیفه شورای فرهنگ عمومی است.

وی با بیان اینکه لازم است افرادی متخصص از حوزه و دانشگاه برای تدوین پیوست‌های فرهنگی مشخص شوند، پیشنهاد کرد: کارگروهی برای این مهم راه اندازی شود تا در ذیل شورای فرهنگ عمومی، موضوع نظارت بر پیوست‌های فرهنگی پیگیری شود.

شعبانی‌موثقی با بیان اینکه عدم توجه به پیوست‌های فرهنگی برای جامعه آسیب‌زا است، اظهار کرد: دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی برای شناسایی افراد عضو در این کارگروه و شیوه عملکرد آن باید اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با بیان اینکه موضوع پیوست‌های فرهنگی پروژه‌ها بحثی بسیار فراتر از ساخت نمازخانه و نام‌گذاری‌های فرهنگی است، خاطرنشان کرد: نظارت بر پیوست‌های فرهنگی موضوع بسیار مهمی است که نیاز به بحث کارشناسی و مطالعات بیشتری دارد بنابراین نباید برای تصمیم‌گیری در این حوزه عجله و شتاب داشت.

امام جمعه همدان در پایان به موضوع پیگیری تخصیص اعتبار مناسب برای فعالیت‌های قرآنی تأکید کرد و گفت: جلسات شورای قرآن باید طبق برنامه تشکیل شود و از طریق دستگاه‌های ذیربط مصوبات این شورا پیگیری شود و به نتیجه برسد.

استاندار همدان نیز با تأکید بر توجه به فعالیت های قرآنی گفت: طرح‌های تدوین شده در این راستا را حمایت کرده و از پشتیبانی مالی و اعتباری مراکز قرآنی دریغ نمی‌کنیم.

سیدسعید شاهرخی افزود: برای حمایت از مؤسسات قرآنی محدودیتی نداریم و هر طرحی در راستای توسعه و ترویج مباحث قرآنی ارائه شود، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برای ساماندهی مراکز قرآنی بانک اطلاعات قرآنی تشکیل شود تا بتوانیم مراکز قرآنی را پشتیبانی کنیم، ادامه داد: مراکز قرآنی نیازمند از محل اموال مازاد دستگاه های اجرایی تجهیز می‌شود تا کمبودهای آنها جبران شود.

شاهرخی با اشاره به اینکه در کنار طرح های قرآنی به مسائل فرهنگی نیز باید توجه ویژه شود که نمونه آن تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های استان است، خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح های بزرگ و مؤثر باید مجهز به پیوست فرهنگی باشند. 

اخبار مرتبط

دستاوردهای نظام اسلامی در بخش علمی را مدیون آموزش‌وپرورش هستیم

احیای شعر آئینی بعد از پیروزی انقلاب

نمادهای عزای حسینی را در این شرایط پررنگ‌تر کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha