تاکید امام جمعه شیراز بر ضروت استانداردسازی گردشگری حلال

تاکید امام جمعه شیراز بر ضروت استانداردسازی گردشگری حلال

به گزارش سراج24، آیت الله لطف‌الله دژکام در دیدار با مدیرکل استاندارد فارس با بیان اینکه در فقه، مبحثی وجود دارد که گاهی وقت‌ها، حکم را عرف تعیین می کند، اظهار داشت: با روی کار آمدن استاندارد، عرف همان استانداردهای موجود می شود یعنی اگر استاندارد وجود داشته باشد باید طبق آن رفتار کرد.

وی ادامه داد: پیش از این عرف به دو مقوله عام و خاص تقسیم میشد که در عرف خاص، صاحبان آن حرفه بررسی می کردند و نظر می دادند و این مسائلی است که وقتی جامعه رشد می کند و به سمت تکامل می رود به تناسب آن علوم بالادستی نیز باید تغییر کند یعنی حقوق و فقه متناسب با این تغییرات در فرآیند تصمیم‌گیری و احکام خود، این موارد و تغییرات را وارد می کنند.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه مبحث استاندارد دامنه بسیار وسیعی دارد، تصریح کرد: از جمله مسائلی که باید برای آن استاندارد تعریف شود، گردشگری حلال است که گردشگری حلال را هم باید استانداردسازی کرد چراکه گردشگری حلال ما هنوز سامان و تعریف دقیق ندارد؛ باید تورگردانی استاندارد حلال داشته باشیم و آن را در دنیا به یک برند تبدیل کنیم.

آیت‌الله دژکام گفت: کشور ژاپن این مورد را تعریف کرده است یعنی ژاپن در مقابل تورهایی که در دنیا رواج دارد، تور حلال را بر اساس استانداردهای اسلامی تعریف کرده است و شما را به عنوان یک مسلمان برای گردش به کشور خود دعوت می کند، اتفاقا بحث آنها این است که در چند سال آینده ، سود گردشگری حلال بیشتر خواهد بود چون کشورهای اسلامی گردشگر بیشتری خواهند فرستاد و در پیش بینی آنها جمعیت نزدیک به یک میلیارد نفر با سلیقه گردشگری حلال، تقاضای جهانگردی خواهند داشت بنابراین نیاز به استانداردسازی این مقوله وجود دارد.

وی اظهار داشت: در تورگردانی‌هایی که در کشور داریم، اتفاقاتی مشاهده می شود که مطلوب یک گردشگری با سلیقه حلال نیست و بیشتر از کشورهای دیگر اقتباس کرده اند و همان کاری که کشورهای دیگر می کنند را انجام می دهند و از این سبب ما در بوم‌گردی‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم.

نماینده ولی فقیه در فارس تاکید کرد: اگر در خصوص گردشگری حلال استانداردی باشد، کیفیت کار بالاتر می رود و با آدابی گردشگر را متوجه می کنند که خلاف چارچوب های لازم، درخواستی نداشته باشد.

آیت‌الله دژکام گفت: اینکه در ابتدا سوال پرسیدم که مجموعه استاندارد فارس در تدوین قوانین و چارچوب‌های استاندارد دخالت دارد، برای این بود که در فارس به واسطه ویژگی‌های خاصی که در زمینه گردشگری دارد نیاز به اینکه این فضا را ایجاد کنیم ، هست بنابراین نیاز به طراحی استاندارد حلال داریم.

وی ادامه داد: در این راستا برای گردشگری، هتل و بوم‌گردی‌ها باید ضابطه‌های استاندارد گردگشری حلال را تعریف کرو و طبق گردشگری حلال و نه صرفا خوراک حلال کار را پیش بریم.

امام جمعه شیراز با اشاره به ظرفیت‌های متنوع شیراز در حیطه گردشگری گفت: استاندارد و مهر استاندارد برای مردم اعتماد می آورد و این خیلی مهم است به ویژه اینکه زمانی که گردشگر در کشور خارجی آرم حلال پای یک شرکت گردشگری می‌بیند و استاندارد ایران تایید می‌کند که حلال است، این موضوع برای گردشگر بسیار ارزشمند است.

وی بیان کرد: البته این روزها به خاطر محدودیت‌های کرونایی تقریبا مسافرت‌ها تعطیل است اما این برهه نیز می گذرد و در فضای دیگری که شروع شود یکی از درآمدهای خوب استان فارس می تواند گردشگری باشد که در چارچوب حلال تعریف شود و این قضیه برای گردشگر ایرانی و غیرایرانی جاذبه دارد.

آیت‌الله دژکام اظهار داشت: بنده همیشه از کار اداره استاندارد لذت می‌برم  چون یک کار تخصصی ارائه می دهد و همین که به طرف مقابل خود القا می‌کند که از یک موضع علمی و فرهنگی به قضیه ورود کرده است بنابراین باعث می شود که پذیرش بهتری وجود داشته باشد.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: امروز دشمن از ما تصویری درست کرده است که نوع نظارت ما بسیار خشن و غیرعلمی است و بیشتر در مسائل اجتماعی و اخلاقی بوده است در حالی که ما دوست داریم از نظر فرهنگی این حس ایجاد شود که جایگاه ناظر جایگاه کسی است که ارشاد، حمایت و هدایت می کند نه اینکه صرفا با روش های سلبی کارش را پیش می برد.

وی اضافه کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب فرمود در گام دوم انقلاب اسلامی 40 سال جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی می خواهیم، جامعه‌پردازی به تقابل نیست و به کمک هم دادن است؛ هم به دیگران کمک دهید و هم کمک بگیرید و این باعث رشد خواهد شد.

آیت‌الله دژکام اظهار داشت: ساختن جامعه این است که به راحتی در هر مسئله ای به همدیگر کمک دهیم تا مشکلات حل شود و اگر حل شد نیاز به سروصدا و تبلیغات زیادی هم نیست.

وی گفت: در زمینه تولید و در جایی که کار جدیدی آغاز یا کارخانه و یا کارگاهی احداث می‌شود، موانع را بردارید تا تولید رونق گیرد و در ادامه، کار را به سمت ضابطه و قاعده ببریم.

نماینده ولی فقیه در فارس افزود: گاهی قبل از اینکه طرف نفسی بکشد، ضابطه و استاندارد سراغش می آید و مانع می‌شود که در وضع فعلی کشور این کار دشوار است.

وی گفت: نه اینکه از ضوابط استاندارد کوتاه بیایید بلکه خودتان را جای تولیدکننده بگذارید، همدلی کنید و آموزش بدهید.

آیت‌الله دژکام بیان کرد: در زمینه آموزش استاندارد خوب است که از اول تلاش کنند ولی برای نظارت مقداری رحم کنید و در صورت امکان، با مهلت‌دهی برای استانداردسازی کار را پیش ببرید تا تولید شروع شود.

اخبار مرتبط

شیراز میزبان دو رویداد فرهنگی ملی با موضوع قیام عاشورا

عکس/ غذای مهربانی

بررسی «مؤلفه‌های فرهنگ ایرانی در ترجمه‌های حافظ به زبان عربی»

0 نظر

ارسال نظر

capcha