از رتبه چهار پزشکی تا شهادت در تپه سروین

 از رتبه چهار پزشکی تا شهادت در تپه سروین

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، چند روزی از مهرماه سال ۳۸ گذشته بود و تقویم هجدهم را نشان می داد که او به دنیا آمد، علاقه پدر و مادر به صاحب نامش حضرت حجت عجل الله تعالی آنها را بر آن داشت تا نامش را مهدی گذاشتند.

مهاجرت به خرم‌آباد

از آنجایی که پدر از مبارزان سیاسی بود، تبعید او خانواده را مجبور می کرد هر چند سال یک بار از این شهر به شهری دیگر سفر کنند و همین باعث شد تا آقا مهدی در پنج سالگی به همراه خانواده از تهران به خرم آباد مهاجرت کند. و چون پدرش از مبازران سیاسی دوران طاغوت بود به شهر‌های مختلفی تبعید می شدند.

مادر می گوید: مهدی را در یک کودکستان که مدیری مذهبی داشت ثبت نام کردند. و سال های ابتدایی هم در همان شهر سپری شد البته به دلیل هوش بالایش دوره ها را متفرقه هم گذراند.

الفبای مبارزه با رژیم شاه را آموخت

آقا مهدی به هنگام نوجوانی با شهید آیت الله مدنی که به خرم آباد تبعید شده بود آشنا شد و از حضور این عالم ربانی استفاده ها کرد و الفبای مبارزه با رژیم شاه را آموخت.

آن ایام مصادف شد با راه اندازی حزب رستاخیز و او به دلیل عدم ثبت نام در این حزب از مدرسه اخراج شد و چون دبیرستان دیگری در خرم آباد رشته ریاضی نداشت، تغییر رشته داد و مجبور به ادامه تحصیل در رشته تجربی شد.

رتبه چهارم پزشکی

مهدی که از همان ابتدا بسیار باهوش بود موفق شد تا در کنکور رشته تجربی رتبه چهارم پزشکی دانشگاه شیراز را کسب کند اما از رفتن به دانشگاه انصراف داد و در مغازه پدر ماند. خودش گفته بود: مغازه پدرم سنگر است و رژیم پهلوی با تبعید پدرم می خواهد سنگر محکم او خالی بماند، ولی من نمی گذارم این سنگر مبارزه خالی بماند.

نامه از دانشگاه پاریس

بعد از مدتی، اعتصاب مردمی بالا گرفت و مغازه ها تعطیل شد و آقا مهدی هم مغازه پدر را تعطیل کرد و برای تحصیل در یکی از دانشگاههای پاریس برایشان نامه ای نوشت و مورد پذیرش واقع شد اما پیش از عزیمت به فرانسه از نظر امام درباره تحصیل دانشجویان در خارج از کشور مطلع شد که فرموده بودند به ایران برگردید زیرا ایران به جوانانی مثل شما نیازمند است و همین گفته امام، مهدی را از رفتن به پاریس هم منصرف کرد.

هجرت به قم

مبارزات مردم به اوج خود رسیده بود که در آبان ۵۷ آقا مهدی به همراه خانواده به قم هجرت کردند و گویا قرار بود این هجرت فصل نوینی از مبارزات او باشد.

شایستگی‌های آقا مهدی بر مسئولان عیان شد

با پیروزی انقلاب اسلامی و با صدور فرمان امام مبنی بر راه اندازی جهاد سازندگی وارد این نهاد انقلابی شد و سپس با تاسیس سپاه عضو داوطلب آن شد و چون خیلی زود شایستگی های آقا مهدی بر مسئولان عیان شد، مسئولیت اطلاعات سپاه قم به او واگذار شد.

۳۱ شهریور ۵۷ رسما جنگی نابرابر علیه جمهوری اسلامی آغاز شد و مهدی مانند بسیاری دیگر از همقطارانش به دلاوری پرداخت تا جایی که بر فرماندهان مسجل شد که باید او را در پست‌های کلیدی بگمارند و همین شد که آقا مهدی ابتدا مسئول شناسایی یگان ها و سپس مسئول اطلاعات عملیات سپاه دزفول و پس از آن مسئول اطلاعات عملیات محور‌های سوسنگرد شد.

فرمانده لشکر علی ابن ابیطالب (ع) قم

در عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر آقا مهدی عهده دار اطلاعات عملیات قرارگاه نصر بود. عملیات رمضان بود که به سرپرستی تیپ ۱۷ علی ابن ابیطالب (ع) قم و پس از آن به فرماندهی این لشکر انتخاب شد.

آقا مهدی فرمانده جوان و بیست و پنج ساله لشکر علی بن ابیطالب علیه السلام که محبوب دلهای لشکریانش شده بود، به همراه آقامجید زین الدین برای ماموریتی از کرمانشاه به سردشت می رفتند که در منطقه تپه ساروین در درگیری با ضد انقلاب به شهادت رسیدند و در بیست و هفتم آبان ماه سال ۶۳ عرشی شدند.

پیام رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب که آن زمان در کسوت ریاست جمهوری بودند به مناسبت شهادت سردار شهید پیامی صادر کردند. متن پیام در ادامه آمده است: برادر اسماعیل صادقی، مسئول ستاد لشکر ۱۷ قم، متقابلاً شهادت سردار شجاع اسلام مهدی زین الدین و برادر فداکارش مجید را به یکایک افراد و فرماندهان آن لشکر و به همه فرماندهان سپاه پاسداران تبریک و تسلیت می گویم.

بی شک این خون‌های پاک، همگان را در پیگیری هدف‌های بزرگ اسلامی مصمم تر و بازوی پرتوان رزمندگان را نیرومندتر می سازد. سردار شهید این لشکر، شهید مهدی زین الدین که به حق می توان گفت از ستارگان درخشان بود، با فقدان خود ما را داغدار کرد.

فرازی از وصیتنامه

شهید مهدی زین الدین در فرازی از وصیتنامه کوتاهش آورده است: در زمان غیبت کبری به کسی منتظر گفته می شود و کسی می تواند زندگی کند که منتظر باشد، منتظر شهادت، منتظر ظهور امام زمان (عج) و خداوند امروز از ما همت، اراده و شهادت طلبی می خواهد.

منبع: جماران

اخبار مرتبط

بهترین دانشگاه‌های دنیا منت «دکتر محسن» را می‌کشیدند

چگونه امامزاده صالح(ع) خانه ابدی شهید فخری‌زاده شد؟

شهید فخری زاده،گمرک را از وابستگی به اسکنرهای خارج نجات داد

0 نظر

ارسال نظر

capcha