نشست مجازی بررسی ابعاد بین المللی اربعین حسینی در گناوه برگزار شد

نشست مجازی بررسی ابعاد بین المللی اربعین حسینی در گناوه برگزار شد

به گزارش سراج24، نویسنده و پژوهشگر و سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان عصر پنج شنبه در این نشست مجازی اظهار داشت: امروز بسیاری از مردم جهان اسلام را به واسطه امام حسین (ع) را پذیرفته و حفظ کرده‌اند و حجت بسیاری از مسلمانان امروز حسین بن علی (ع) است.

محسن پاک آئین افزود: در کشورهای مسلمان همسایه بعد از فروپاشی شوروی سابق می‌بینیم که این کشورها به واسطه امام حسین (ع) دین خود را در دوران حکومت کمونیستی حفظ کرده‌اند.

نویسنده و پژوهشگر سیاسی گفت: در دوره حکومت کمونیستی بر این کشورها یکی از اقدامات کمونیست‌ها دین زدایی بوده است و هر چیزی که نماد دین باشد را نابود کرده و کتب دینی، قرآن‌ها را می‌سوزاندند و علمای دینی از بین می‌بردند.

پاک آئین بیان کرد: تنها عامل مهمی که باعث شد تا دین در این کشورها باقی بماند مجالسی بود که به طور مخفیانه برای امام حسین (ع) برپا می‌کردند و در سال دو یا سه بار مخفیانه مجلس می‌گرفتند و به این شکل دین آنها حفظ شده است.

وی تصریح کرد: امروز نیز همانگونه که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند در چهل سال دوم انقلاب به طرف تمدن نوین اسلامی که طلیعه ظهور است گام بر می‌داریم.

نویسنده و پژوهشگر سیاسی با بیان اینکه نقش اربعین در تمدن نوین اسلامی چگونه است؟ افزود: تمدن نوین اسلامی ملزوماتی دارد و اربعین به عنوان یکی از منابع قدرت نرم اسلام می‌تواند خودنمایی کند.

وی یکی از ملزومات تمدن نوین اسلامی را وحدت دانست و تصریح کرد: وحدت جهان اسلام متشکل از وحدت شیعیان با هم و با سایر مسلمانان و مذاهب دیگر است و اربعین ظرفیت خوبی برای ایجاد اتحاد در جهان اسلام است.

وی گفت: اتحاد و همگرایی بین مسلمانان یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی مدنظر مقام معظم رهبری است و راهپیمایی اربعین در جهت اتحاد بین امت اسلامی نقش بسیار مهمی دارد و امروز تأثیر خود را در ایجاد اتحاد بین مسلمانان گذاشته است.

پاک آئین عنوان کرد: در شرایط امروز دشمنان اسلام بویژه غربی‌ها با فرقه سازی و اختلاف افکنی از طریق رسانه‌ها و تبلیغات می‌کوشند مانع وحدت بین مسلمانان و قدرت گرفتن جهان اسلام شوند و با طرح موضوعات چون اربعین ایرانی و اربعین عراقی و ایجاد شیعه انگلیسی می‌خواهند مسلمانان را در مقابل هم قرار دهند و اربعین این توطئه‌ها را خنثی می‌کند.

پاک آئین یکی دیگر از ملزومات تمدن نوین اسلامی را تضعیف تمدن رقیب یعنی تمدن لیبرالیسم غربی دانست و گفت: لیبرالیسم غربی به دنبال مقابله با معنویت و اخلاق و ترویج مادی گرایی و قدرت به هر شکل ممکن است ولی امروز تمدن غرب هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ رفتاری دچار چالش جدی شده است

سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان محبت به امام‌حسین (ع) را بالاترین عامل همبستگی و یکی از پایه شکل دهنده تمدن نوین اسلامی دانست و افزود: اربعین به معنای پیروزی مظلوم بر ظالم و نماد مبارزه با ظلم و استکباراست و در جهان امروز هم هنوز ظالم و استکبار وجود دارد و باید نیرویی در مقابل این ظلم بیاستد و آن قدرت جز عشق و پیروی از دستورات امام حسین (ع) نیست.

وی گفت: در کشورهای مختلف نشانه‌هایی از عشق به امام حسین (ع) متبلور است و امروز بسیار از کشورها در مبارزه با استکبار از مکتب امام حسین (ع) پیروی می‌کنند و الگو گرفته‌اند.

مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی دانشگاه پیام نور گناوه گفت: اربعین یکی از مراسم عمیق و ریشه دار و یک حرکت پربرکت در تداوم نهضت عاشوراست.

ضرغام خرمی افزود: نشست مجازی بررسی ابعاد بین المللی اربعین حسینی با هدف تبیین اهداف و تأثیر اربعین حسینی در شرایط امروز برگزارشده است.

اخبار مرتبط

ویدیو/اشک های جاماندگان اربعین حسینی در مرز ایلام

بازدید سرزده فرمانده ناجا از مرز مهران / سردار اشتری: برای بازگشت زائران اربعین آمادگی کامل را داریم

انجام تست سریع کرونا در بازگشت از کربلا

0 نظر

ارسال نظر

capcha