معجزه‌ای به نام اربعین

معجزه‌ای به نام اربعین

 سراج24_کوثر کریمی: وقتی پای دلدادگی به ارباب اربعین در میان باشد، یک دانه گندم به دُر قیمتی و یاقوت گران‌بها و یک موکب ساده منشأ خیر و برکت تبدیل می‌شود. آنقدر که به شوق خدمت به زائران اربعین وقت سر خاراندن نداری و زیارت اربعینت را این سوی مرزها و از دور برای ارباب عشق حسین (ع) به جا می آوری.

همه چیز به ۲۳ سال پیش بر می‌گردد، وقتی خادم حسین (ع) دلتنگ و دلداده اوست؛ قصه از میانرود دزفول آغاز می‌شود، سال ۷۶ موکبی در میانرود دزفول تأسیس شد که بعدها جایی برای سوزن انداختن در آن نبود و همه برای نوکری زائران امام حسین (ع) سر از پا نمی‌شناختند.

موکب قصه ما مثل یک کودک نوپا کم‌کم قد کشید و بزرگ و بزرگ‌تر شد، آنقدر که خادمانش ۵۰۰ نفر شدند؛ عشاقی که حب الحسین آنها را چون رشته تسبیح به هم وصل کرده بود.

سال ۹۱ که مرزها به روی عاشقان حسینی برای پیاده‌روی باشکوه اربعین حسینی باز می‌شود، موکب به چذابه می‌رود و از آن سال تا پارسال قرار عاشقی میانرودی‌های دزفول مرز چذابه بود اما کرونا که آمد، همه چیز را به هم ریخت. هرچند این باعث نشده است تا قصه موکب ما همین‌جا تمام شود و این تازه آغاز کار بود.

حالا خدمت به زائران امام حسین (ع) و دلدادگان اربعین رنگ و لعاب دیگری گرفته است؛ آنها می در ساغر انداخته و طرحی نو درانداخته بودند و این بار هدف محرومیت‌زدایی در روستاها، خرید تبلت و اقلام آموزشی برای دانش آموزان محروم و بی‌بضاعت و حتی ساخت مدرس شد.

آری این بار مواکب مدرسه عشق شدند و از دل آنها شعور حسینی سر زد، شور حسینی این بار شعور حسینی آفرید و موکب برای مدرسه‌سازی اقدام کرد چرا که آنها قول رسیدن به آرزوهایشان داده بودند و حالا آرزوهای آنها رنگ واقعیت گرفته بود.

۱۲ بار زیارت به کربلا

۳۸ سال سن دارد و از میانرود دزفول موکب ابوالفضل العباس (ع) خوزستان را تشکیل داده است. هرچند از سال ۷۶ آغاز به کار موکب در منطقه میانرود خلاصه می‌شد ولی بعدها از مرز شهرستانی هم گذر کرد و به یک موکب استانی تبدیل شد.

«سید ناصر موسوی» می‌گوید: از سال ۹۱ هر سال در مرز چذابه مستقر می‌شدیم و در سال‌های خدمت به زائران حسینی به زیارت اربعین نرفته‌ام ولی در ایام غیر از اربعین، بیش از ۱۲ بار به کربلا مشرف و سعادت زیارت امام حسین (ع) نصیبم شده است.

وی ادامه می‌دهد: امسال از ماه مبارک رمضان توزیع بسته‌های غذایی، آرد، نان و پخت روزانه ۵۰۰ پُرس افطاری برای توزیع میان خانواده‌های نیازمند و همچنین کمک جهیزیه عروس را در این زمینه انجام دادیم.

این خادم حسینی با اشاره به اینکه فعالیت‌های خیرخواهانه موکب در ایام معمولی سال نیز تداوم دارد، بیان می‌کند: کمک‌های معیشتی و مؤمنانه را ماهانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ خانواده نیازمند به صورت مستمر توزیع می‌کنیم؛ همچنین کمک مالی به بیماران صعب العلاجی و به خصوص سرطانی جزو برنامه‌های موکب است.

موسوی با اشاره به اینکه در ایام محرم و صفر باز هم کمک‌های معیشتی و تهیه کمک جهیزیه برای نوعروسان تداوم یافته است، خبر می‌دهد: برای ایام اربعین اما عملیات احداث یک باب مدرسه هفت کلاسه پسرانه مقطع ابتدایی را نیز شروع کردیم.

۵۰۰ مرد و زن خدمتکار حسینی

وی عنوان می‌کند: در بحث «کرونا» تولید ماسک، توزیع بسته‌های بهداشتی، مواد ضدعفونی و بهداشتی از جمله الکل، گندزدایی و ضدعفونی کردن شهرستان‌ها و روستاهای شمال خوزستان یعنی دزفول شوش و اندیمشک نیز از سوی خادمان موکب انجام شد.

این خادم حسینی یادآور می‌شود: در بیمارستان گنجویان و بیمارستان بیماران اعصاب و روان نیز به صورت روزانه خدمات‌رسانی داشتیم؛ فعالیت نیروهای جهادی در جبهه‌های مختلف و همچنین پخت غذا نیز از دیگر فعالیت‌های موکب بود.

موسوی با اشاره به اینکه نیروهای جهادی موکب به عنوان «پرستار یار» همکاری داشته‌اند، می‌گوید: به افراد آسیب‌دیده از ابتلاء به بیماری کرونا که مشکل معیشتی داشته‌اند نیز کمک‌های ویژه‌ای داشتیم.

وی با اشاره به اینکه در ایام شروع سال تحصیلی نیز برای بیش از ۳۰۰ دانش آموز نوشت افزار تهیه و توزیع شده است، اضافه می‌کند: در این بین در حد وسع تعدادی تبلت و گوشی تلفن همراه اهدا کردیم.

این خادم حسینی با اشاره وصف نبودن حس و حال از خدمت به زائران حسینی در سال‌های گذشته با برپایی موکب، بیان می‌کند: ۵۰۰ خدمه زن و مرد را در این راستا داریم و فعالیت‌های خوبی در سطح شهرستان‌ها و روستاها انجام شده است ولی بعد از کرونا و تعطیلی مواکب یک حالت دیگری به همه آنها دست داد و از جاماندگی اربعین ناراحت شدند.

زیارت از راه دور

موسوی ادامه می‌دهد: خیلی‌ها دوست داشتند که خدمات و نذورات را در مسیر زائران حسینی هزینه کنند ولی با آنها صحبت کردیم؛ زیرا مقام معظم رهبری فرمودند که «از دور زیارت کنید» تصمیم گرفتیم که به عشق امام حسین (ع) خدماتی را به مستمندان و فقرا به خصوص ایتام ارائه کنیم که دست کمی از زیارت ندارد.

وی تشریح می‌کند: وقتی عروس یتیمی از خوشحالی کمک جهیزیه خیلی گریه کرد، آن لحظه حس کردم در مسیر اربعین مشغول خدمت‌رسانی به زائران حسینی هستم و خیلی خوشحال شدم از اینکه ثواب چنین کارهایی کمتر از خدمت به زائران حسینی نیست.

این خادم حسینی عنوان می‌کند: امیدوارم بتوانیم با اجرای طرح و ایده‌های پیش‌بینی شده فقرزدایی را در روستاهای استان خوزستان انجام دهیم و از خداوند می‌خواهیم که توفیق انجام این کار را به ما بدهد.

موسوی اضافه می‌کند: در زمینه سیل نیز حدود یک ماه خدماتی را ارائه دادیم و در حین این کار خانواده‌های نیازمند زیادی را در روستاهای مختلف خوزستان شناسایی کردیم که هیچ کمکی از اهالی آن روستاها و حتی نهادهای دولتی به آنها نشده بود یا نمی‌شود.

وی اظهار می‌کند: در زلزله کرمانشاه نیز چهار ماه برای ساختمان‌سازی و توزیع مواد غذایی و اقلام مختلف فعالیت کردیم که دیدم چه وضع بدی دارند؛ حتی برای سیل اخیر سیستان و بلوچستان رفتیم ولی هر دو وضعیت بهتری نسبت به روستاییان نیازمند خوزستان داشتند و خوزستانی‌ها به خصوص در روستاها وضعیت معیشتی بدی دارند.

فلسفه اربعین حسینی

این خادم حسینی با اشاره به پرداخت حساب‌های دفتری روستاییان نیازمند، تصریح می‌کند: بسیاری از خانواده‌ها نان قرضی می‌گرفتند و بعد از یک رقمی دیگر به آنها نان داده نمی‌شد؛ همین عامل معیشتی شاید باعث ناامنی شود و این وضعیت اقتصادی نقطه‌ای را برای برنامه‌ریزی دشمنان و ورود گروه‌های تکفیری می‌شود که تاکنون به خوبی از آن جلوگیری کردیم.

موسوی انتقاد می‌کند: متأسفانه در برخی از روستاهای خوزستان از تحصیلات و درس برای فرزندان خبری نیست و مردم با کولر آبی و تلویزیون قدیمی زندگی خود را می‌گذرانند؛ همچنین خانواده‌های بد سرپرست و یا زنان سرپرست خانواری را داریم که با حقوق‌های ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی چرخ یک زندگی را می‌چرخانند که کمک به آنها کمتر از خدمت به زائران حسینی یا زیارت اهل بیت (ع) نیست.

وی در پایان می‌گوید: فلسفه اربعین یعنی به نیازمندان و فقرا کمک کنیم و امیدوارم با استعانت الهی و کمک امام حسین (ع) بتوانیم در این زمینه خوش بدرخشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، هرچند که زائران حسینی و خادمانی که به عشق این زائران هر ساله موکب را برپا می‌کردند، از محدودیت‌های ایجاد شده ناراحت هستند و زمزمه بسیاری از آنها این جمله است که «حسین جان پیاده محض تسلای قلب خواهرتان وظیفه بود بیایم ولی ببخش که جا ماندم» ولی باز هم دست از کار نکشیده و در بخشی دیگر با فعالیت‌های خیرخواهانه علاقه خود را به امام حسین (ع) نشان داده‌اند.

اخبار مرتبط

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی خوزستان منصوب شد

پیاده‌روی «جاماندگان ارض طوس» در پیشوا برگزار نمی‌شود

وداع با ستاره‌های خان‌طومان

0 نظر

ارسال نظر

capcha