اربعین غریبانه در استان سمنان

اربعین غریبانه در  استان سمنان

به گزارش سراج24، مردم متدین استان سمنان همزمان با دیگر نقاط کشور اربعین حسینی را گرامی داشتند اما امسال متفاوت‌تر از سال‌های قبل؛ زیرا دستورالعمل‌های بهداشتی شیوع ویروس کرونا سبب بروز برخی محدودیت‌ها در شهرها و روستاهای استان مبنی بر برگزاری تجمعات مذهبی، نذورات و مراسم معنوی شده است.

مردم استان سمنان اما دست روی دست نگذاشته و موکب‌های عزاداری صوتی و توزیع اقلام بهداشتی را در جای جای استان سمنان برپا کردند. موکب‌هایی که یادآور خدمت رسانی در اربعین حسینی، آن هم سنوات قبل بوده است تا جاماندگان حسینی کمی از غم دوری شأن کاسته شود.

حال و هوای اربعین

زیارت از راه دور یعنی کنار همین مواکب بایستی و سلام بدهی به مولایت؛ این موکب‌ها از روزهای قبل برپا شده‌اند و روضه سید الشهدا (ع) را در تمام شهر پخش می‌کنند البته برخی هیئت‌های مذهبی نیز با ابتکارات خود، آئین مذهبی و معنوی اربعین، سخنرانی مذهبی و قرائت دعای اربعین خود را در فضای مجازی با مردم به اشتراک گذاشته‌اند.

امسال اربعین حال و هوای دیگری دارد آسمان استان سمنان هم تقریباً گرفته است و پس از دو روز بارندگی هوای سردی بر نقاط مختلف قومس پراکنده شده است. مردم اما برگزاری مراسم معنوی اربعین را فراموش نکرده‌اند و با حضور در برخی هیئت‌ها در فضای باز عزاداری‌های کوتاهی را انجام دادند اما رویکرد بیشتر نذورات و عزاداری‌ها امسال در سطح استان سمنان کمک به نیازمندان بود.

مردم به نیازمندان کمک کردند

کمک‌های مردمی برای نیازمندان شامل مواد غذایی خشک، نیازهای روزمره تحصیلی دانش آموزان، اقلام فرهنگی و بهداشتی بین نیازمندان در حال توزیع است و هیئت‌های مذهبی رسالت جمع‌آوری آنها را از بین مردم به خصوص آنانی که نذوراتی داشتند بر عهده دارند.

یکی از هیئت‌ها همچنین وجوه نقد را از بین کمک‌های مردمی برای ایجاد یک کارگاه اشتغال برای بیکار شدگان از کرونا جمع‌آوری می‌کند که کاری ارزنده است همه این‌ها سبب شده تا مردم استان سمنان حال که نمی‌توانند در سرزمین کربلا حضور یابند حداقل از همین جا با همین اقدامات یاد سید الشهدا (ع) را گرامی بدارند.

حفظ سلامتی مردم

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان سمنان اما درباره مراسم امروز، می‌گوید: با رایزنی‌هایی که صورت گرفته تنها یک برنامه محوری شامل قرائت زیارت اربعین در سطح استان در حال برگزاری است که برای حفظ سلامت مردم این برنامه نیز از طریق رسانه‌ها پخش شد تا همه بتوانند از آن بهره مند شوند.

حجت‌الاسلام غلامرضا قندهاری با بیان اینکه جمع آوری نذورات و کمک‌های مردمی یکی از بهترین راه‌های گرامی داشت اربعین در زمانی است که محدودیت‌هایی را شاهد هستیم، بیان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرمودند حفظ سلامت مردم اولویت دارد و در همین راستا شورای هماهنگی تمام برنامه‌های معنوی را برنامه‌ریزی کرده است.

اعمال اربعین

اربعین اما آدابی هم دارد آنطور که حجت‌الاسلام علی شکری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان می‌گوید: زیارت اربعین مهمترین موضوع سفارش شده در این روز است که مردم متدین می‌توانند از فیوضات ارزشمند آن بهره مند شوند همچنین قرائت سوره یاسین پس از نماز مغرب و عشا و هدیه به روح امام حسین (ع) و غسل در زمره مسائل مهم در این روز است.

شکری درباره اهمیت اربعین نیز، می‌گوید: اربعین اعتلای اندیشه ناب عاشورا است زیرا با تلاش‌های حضرت زینب در حقیقت پیام عاشورا برای جهانیان اشاعه پیدا کرد و لذا از این باب است که می‌گویند اگر حضرت زینب (س) نبود عاشورا در کربلا می‌ماند و لذا در واقع باید گفت اربعین اوج اعتلای اندیشه حسینی در عاشورا محسوب می‌شود.

وی می‌افزاید: اربعین البته از این بابت نیز دارای اهمیت است که راهپیمایی به این شکل اربعین را به حضرت آیت الله العظمی شاهرودی از فقهای استان سمنان نسبت می‌دهند و در نتیجه این مراسم و روز گرامی و مناسبت عزیز برای مردم استان سمنان دارای اهمیتی بسزا است.

زیارت اربعین

موکب‌های عزاداری کوچکی در جای جای استان سمنان ایجاد شده‌اند اما به دلیل شرایط بهداشتی از مردم پذیرایی نمی‌کنند. این مواکب غالباً محلی برای جمع آوری کمک‌های مردمی برای نیازمندان هستند. از سوی دیگری زیارت اربعین را در این روز باشکوه از بلندگوهایشان پخش می‌کنند. دود اسپند و صدای واعظان و ذاکران نشان از استقرار این موکب‌ها می‌دهد.

با رایزنی‌های صورت گرفته با مساجد، مقرر شد تا زیارت اربعین از طریق بلندگوی مساجد در سطح استان سمنان پخش شود و مساجد به دلیل مشکلات ناشی از کرونا، میزبان مردم نباشند تا هم از اجر معنوی زیارت اربعین بهره مند شوند و هم بتوانیم شاهد حفظ سلامتی مردم باشیم.

اخبار مرتبط

جلوی سفرهای بی‌حساب و کتاب آخر هفته به مازندران را بگیرید

خردادماه؛ واکسیناسیون عمومی آغاز می‌شود

توقف واکسیناسیون با واکسن شرکت آمریکایی فایزر در چهار کشور

0 نظر

ارسال نظر

capcha