حجت الاسلام و المسلمین کلباسی:

حرکت امام حسین (ع) یک حرکت تمدن ساز است

حرکت امام حسین (ع) یک حرکت تمدن ساز است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی کلباسی ظهر چهارشنبه در نشست مجازی «پرسمان اربعین در دوران کرونا» با تاکید بر اینکه عاشورا و اربعین مهم‌ترین عنصری است که می‌تواند جامعه اسلامی را به سمت ساخت تمدن نوین اسلامی حرکت دهد گفت: قیام عاشورا در جهت مدنیت و ساخت تمدن اسلامی بود چنانچه مهدویت نیز در امتداد آن قابل ارزیابی می‌شود.

رئیس مرکز تخصصی مهدویت افزود: حرکت امام حسین (ع) یک حرکت تمدن ساز است که قابلیت الگوبرداری دارد.

وی با تاکید بر اینکه الگوگیری از قیام عاشورا توانسته منجر به شکل‌گیری تمدن اسلامی شود، گفت: دولت صفویه، فارغ از ضعف‌هایی که داشتند، از دو عنصر قیام حسینی و بحث مهدویت بهره گرفته و تمدنی بزرگ برپا کردند.

حجت الاسلام والمسلمین کلباسی انقلاب اسلامی ایران و دوران دفاع مقدس را یکی از مصادیق الگوگیری از قیام عاشورا دانست و تصریح کرد: قیام عاشورا مهم‌ترین عنصر تحرک جامعه اسلامی در مسیر ساخت تمدن نوین اسلامی است، چنانکه ملت ایران در جریان انقلاب اسلامی و سپس دوران جنگ، به خوبی دریافتند که عاشورا راه حل بسیاری از مشکلات است.

وی افزود: آنچه جامعه را در این مقاطع در برابر خشن‌ترین فشارها و تهدیدها حفظ کرد حادثه عاشورا بود. به همین دلیل در دوران کنونی برای ساخت تمدن نوین اسلامی باید از دو عنصر عاشورا و مهدویت بهره گرفت.

استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه ترسیم این خطوط نیازمند مهندسی بسیار جامعی است، گفت: برای تدوین این نقشه باید مسئولان فرهنگی و اندیشمندان و سیاستمداران زمینه استفاده جامعه از عاشورا و اربعین برای حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی را فراهم کنند.

وی مراقبت از تداوم حرکت و همچنین جلوگیری از انحراف این مسیر را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: باید شور و شعور در کنار هم حرکت آفرین شوند تا با ساخت جامعه منتظر زمینه تشکیل تمدن اسلامی را فراهم شود.

اخبار مرتبط

تاریخ افتتاح سردابهای حرم مطهر امام حسین (ع) اعلام شد

نفرات برگزیده سوگواره عکس هیأت معرفی شدند

سردار سلیمانی ملت‌های منطقه را نسبت به توطئه سازش آگاه کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha