آلبوم موسیقی «مرثیه ناتمام» به مناسبت اربعین منتشر شد

آلبوم موسیقی «مرثیه ناتمام» به مناسبت اربعین منتشر شد

به گزارش سراج24، آلبوم مرثیه ناتمام شامل آواز‌هایی برای اربعین، توسط مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت مرکز موسیقی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

این آلبوم با آواز چهار خواننده موسیقی دستگاهی ایران امیر مداح، سید هاشم احمدوند، رضا طیبی و حمید خزایی با اشعاری از محمد علی بهمنی، علیرضا قزوه، غلامرضا طریقی، غزاله شریفیان، سید محمد مهدی شفیعی، میلاد عرفان پور، بیت ا...جعفری و محمدمهدی سیار در هشت قطعه تولید شده است.

در این آلبوم برای فرهنگ سازی صحیح در موسیقی عزاداری به بهره گیری از دستگاه ها و آوازهای ایرانی از جمله راست پنجگاه، سه گاه، نوا، چهارگاه ، شوشتری و دشتی پرداخته شده است.

هنر آواز خوانی‌، از دیر بازدر آئینهای سوگواری و تعزیه سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) حضوری پر رنگ، جدی و انکار ناپذیر داشته است، به گونه‌ای که برترین تعزیه خوانان گذشته‌، برترین آواز خوانان دوره خود نیز بوده‌اند. آواز خوانانی مسلط به زیر و بم، فراز و فرود، ظرایف این هنر ملی ایران وعلاوه بر این به اعتقاد بر رستاخیز کربلا، که با شور و شوق تمام، نغمات جان بخش خود را سرداده‌اند.

این اثر که با حضور شاعران و آواز خوانانی از سه نسل مختلف آماده شده‌، نشانه‌ای از ادامه حیات پر افتخار دو هنر شعر و آواز و تلفیق هنرمندانه این دو، در این مرز و بوم و تلاشی برای ادای دین و پاسداشت حادثه عاشورا، در جهت فرهنگ سازی صحیح ارائه اثر هنری فاخر مرتبط با این واقعه تاریخی در عصر حاضر است.

اخبار مرتبط

کیانی‌نژاد «سرو خرامان» را رونمایی کرد

«گاه فراموشی» همایون شجریان در بازار/همکاری تازه با فردین خلعتبری

«شروه خوانی» چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha