پویش قرائت زیارتنامه اربعین راه اندازی شود

پویش قرائت زیارتنامه اربعین راه اندازی شود

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی بعد از نماز عشاء طی سخنرانی که از فضای مجازی و شبکه‌های استانی نور و قرآن پخش شد، اظهار کرد: اربعین یادآور چهل روز غم و گذشت چهل روز از شهادت ولی خداست و داستان بسیار گسترده‌ای دارد و برای هیچ‌کدام از معصومین اربعینی به ثبت نرسیده و تنها برای امام حسین(ع) چنین مناسبتی مورد تاکید قرار گرفته که یاد و نامش و زیارتش از علائم مؤمن شمرده ‌شده است.

وی گفت: در اربعین و در شهادت امام حسین(ع) یاد شهید و شهادت زنده می‌شود و معتقد هستم اهل‌بیت(ع) توانسته‌اند در اربعین اول به کربلا مشرف شوند و شیخ مفید و سید بن طاووس به این مسئله اشاره کرده‌اند.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: جریان زیارت کربلا و قرائت زیارت‌نامه اربعین خیلی مهم است و باید به این مسئله توجه جدی شود.

رفیعی تأکید کرد: امسال باید یک پویشی در قرائت زیارت اربعین به وجود بیاید و نیاز به اجتماع هم نیست و هر جایی که امکانش بود این زیارت قرائت شود که این زیارت هم سند محکم و هم مضامین عالی دارد.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: امام حسین(ع) طبق مضامین زیارت اربعین، هم حبیب‌الله و هم خلیل‌الله است که مظلوم بوده و به شهادت رسیده است.

وی اظهار کرد: نگاه اسلام به دشمنان در ابتدا جنگ نیست بلکه دعوت و خیرخواهی و اتمام‌حجت است که در زیارت‌نامه اربعین به این مسائل اشاره‌شده است.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه افزود: هدف قیام امام حسین(ع) طبق محتوای زیارت‌نامه اربعین، نجات جامعه از جهل و نادانی بود که جهل و نادانی درد بدی است چراکه انسان‌ها وقتی به‌جای خداپرستی به گوساله‌پرستی و… روی بیاورند و به راه بیراهه برود معضلات جدی در جامعه به وجود خواهد آمد.

رفیعی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ از جهل انسان‌ها لطمه خورده‌ایم و امروزه نیز جامعه به بیماری کرونا دچار شده است و عده‌ای در مقابل دانش و فهم جبهه می‌گیرند و دوران برخورد با علم را مجدداً زنده کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: مردم دوران امام حسین(ع) با جهل خودشان در مقابل امام جبهه گرفتند و یزید ملعون را ولی خدا دانستند و امان از زمانی که جهل قدسی شود و جهل پشتوانه تقدس پیدا کند که قتل سیدالشهدا یک امر مقدس به‌حساب خواهد آمد.

رفیعی اظهار کرد: دشمن‌شناسی یکی دیگر از مضامین این زیارت‌نامه است چراکه خواصی که در کربلا به‌عنوان دشمن در مقابل امام حسین(ع) ایستادند همگی امام را می‌شناختند اما جهل و دل‌بستگی به دنیا آن‌ها را به انحراف کشانده بود.

استاد حوزه علمیه تأکید کرد: رمز موفقیت امام حسین(ع) طبق زیارت‌نامه اربعین این است که حضرت صبور و بردبار بود و سعادتمند زندگی کرد و ستوده زندگی را گذرانده بود و با سعادت از دنیا رفت.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطرنشان کرد: خداوند در مقابل صبوری، مظلومیت و شهادت امام حسین(ع)، دشمنان را خوار و امام حسین(ع) را عزیز کرد و در تربت حضرت شفا و در قبه‌اش اجابت دعا و محبتش را در دل مؤمنین افکند.

وی در پایان گفت: بر اساس روایت اگر خداوند بخواهد به کسی لطف و محبت کند در قلب او محبت امام حسین(ع) و محبت زیارت حضرت را قرار می‌دهد.

اخبار مرتبط

راه‌اندازی پویش مردمی درخت‌یاری با حضور بیش از ۲۵۰ گروه مردمی

پویش «مهر‌ مادر»

اربعین غریبانه در استان سمنان

0 نظر

ارسال نظر

capcha