«شبیه حسین» روی آنتن شبکه چهار

«شبیه حسین» روی آنتن شبکه چهار

به گزارش سراج24، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: «‌شبیه حسین» نام مجموعه ای از 10 مجلس تعزیه است که توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی تولید شده و از شنبه دوازدهم مهر، روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

وی افزود: این مجموعه که می توان آن را «طولانی ترین تعزیه تلویزیونی» لقب داد، با همکاری مشهورترین تعزیه خوانان کشور ضبط شده است.

وی در ادامه گفت: برای ضبط این مجموعه برنامه که از شنبه آینده به مدت ده روز از ساعت 15 از شبکه 4 رسانه ملی پخش خواهد شد، تعزیه‌خوانان مطرح کشور از اراک، قم، تفرش، اصفهان، قزوین و تهران، دعوت به همکاری شده اند و معین البکاء برنامه نیز «مرشد محسن میرزاعلی» است.

بنابراین گزارش ، این مجالس تعزیه شامل تعزیه‌های حضرت قاسم (ع)، حضرت علی‌اکبر(ع)، طفلان مسلم، مسلم بن‌عقیل، غلام تُرک، وهب نصرانی، حضرت عباس (ع)، شهادت امام حسین (ع) و بازار شام هستند.

به گفته کوروش زارعی‌، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ، تا کنون برنامه ای با این گستردگی - 10 مجلس تعزیه هر کدام با زمان 40 دقیقه از رسانه ملی به صورت مستقل پخش نشده است.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری عنوان کرد: در این تعزیه تلویزیونی، چهره اهل بیت و اولیاء الله با روبنده پوشانده شده است تا مشکل نمایش چهره معصومین در تلویزیون برطرف شود و تنها در زمان« پیش نوحه» – که به مانند پیش درآمد در نمایش است- بازیگران نقش های مختلف تعزیه بدون روبنده به روی صحنه می‌آیند که به این کار در اصطلاح «فاصله گذاری» می گویند و هدفش آن است که تماشاگر بداند آنچه می‌بیند در حقیقت نمایشی است که از واقعه بزرگ کربلا اجرا می‌شود و بعد از نوحه خوانی، روایت تعزیه آغاز می‌شود. 

 علاوه بر این، برای ضبط این مجموعه تلویزیونی‌، تنها از نسخ تایید شده و مورد اطمینان استفاده شده و حتی اگر شک اندکی هم در نسخه ای وجود داشته آن نسخه کنار گذاشته شده است.

بنابر این گزارش، این مجموعه ده قسمتی تعزیه با همکاری مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، موسسه سپهر سوره هنر و مرکز رسانه سازمان تبلیغات اسلامی ضبط شده است.

اخبار مرتبط

اربعین غریبانه در استان سمنان

اجتماع عزاداران اربعین در پیاده‌راه بوعلی همدان برگزار می شود

ترمیم دندان ۲ هزار نیازمند/ دندان‌پزشکانی که همت جهادی دارند

0 نظر

ارسال نظر

capcha