شهادت، گذشته، حال و آینده انسان مسلمان را به هم پیوندمی دهد

شهادت، گذشته، حال و آینده انسان مسلمان را به هم پیوندمی دهد

به گزارش سراج24، آیت‌الله لطف الله دژکام در گردهمایی خانواده‌های شهدا، ایثارگران و کارکنان تیپ ۵۵ هوابرد که به مناسبت روز هوابرد تشکیل شد، اظهار داشت: خدای متعال در آیه ۱۰۱ سوره مومنون می فرماید"فَإِذَا نُفِخَ فِی الصُّورِ فَلَا أَنْسَابَ بَیْنَهُمْ یَوْمَئِذٍ وَلَا یَتَسَاءَلُونَ"، پس آن‌گاه که نفخ صور قیامت دمیده شد دیگر نسب و خویشی در میانشان نماند و کسی از کس دیگر حال نپرسد.

وی ضمن ادای احترام به بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی، شهیدان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعان حرم همچنین شهیدان عرصه سلامت و ایثارگران ، بیان کرد: این جلسه برای بزرگداشت حماسه‌آفرینی و افتخارآفرینی تیپ بزرگ و تاثیرگذار ۵۵ هوابرد در دفاع مقدس و در دفاع از کیان ایران اسلامی برگزار شده است، همه ما افتخار پیدا کردیم در مجلسی دور هم جمع شویم که ۲ هزار و ۳۵۰ شهید گرانقدر در آن حضور معنوی دارند و در مکانی قدم بگذاریم که جای پای این شهدا و محل خدمت و آموزش این عزیزان بوده است.

امام جمعه شیراز گفت: شهادت جدای اینکه مکتبی است برای تربیت انسان ها و اوج دادن آنها به مقام لقاءالله، انسان‌شناسی اسلام را هم به ما یاد می دهد و تاکید می کند. اینکه انسان کجا بوده است؟ امروز من و شما به عنوان انسانهای روی کره زمین کجا زندگی می‌کنیم و به سوی چه سرنوشتی پیش می رویم؟

وی ادامه داد: شهادت می‌خواهد گذشته، حال و آینده انسان مسلمان را به هم پیوند دهد و به ما یادآور شود و ما را از خواب غفلت بیدار کند بنابراین مفهوم شهادت همراه با معنویت است، همراه با عروج و اعتقاد به یک مقام فراتر از مقام دنیا برای انسان است که این مقام بیش از آنکه ما در این دنیا بیاییم برای ما حاصل بوده است.

آیت‌الله دژکام با اشاره به شعر " من ملک بودم و فردوس برین جایم بود    آدم آورده در این دیر خراب‌آبادم " افزود: حافظ شیراز می گوید انسان قبل از دنیا انسانی است که در اوج قرب الهی بود، اینجا که من و شما هستیم آیا توجه دارید از آن مقامی که حافظ می گوید اشاره به چیست؟ این دار دنیا چه دار و دیاری است؟ انسان اسلام در دار دنیا خودش را در محل امتحان می داند و بنده وقتی در جمع شما وارد شدم و چشمم به چهره‌های نورانی و ملکوتی این جانبازان و ایثارگران دفاع مقدس افتاد بیش از پیش به خودم و به اینکه در دیاری زندگی می کنم که دیار این عزیزان و ایثارگران است افتخار کردم.

نماینده ولی فقیه در فارس گفت: همه ما یعنی بازماندگان جنگ، باید حواسمان باشد تا وقتی که در این دنیا هستیم در معرض امتحان الهی هستیم و پس از اینکه از این دنیا می رویم اگر بشود با شهدا همنشین شویم چرا که شهید امتحان خودش را با نمره قبولی پس داده و رفته است ولی ما هنوز در عرصه امتحان هستیم و مشخص نیست پایان امتحان ما چه می‌شود.

وی اضافه کرد: خدای متعال می‌فرماید: روز قیامت قوم و خویشی وجود ندارد و کار خوب است که باقی می ماند، روز قیامت از روابط فامیلی و ارتباطات کاری ما نمی پرسند بلکه از اعمال ما می پرسند.

آیت‌الله دژکام گفت: در انسان‌شناسی علامه طباطبایی، از قرآن کریم برداشت کرده که روز قیامت ارتباطات خانوادگی به این معنا نیست و هر کس با عملش محشور است، ببینیم بعد از شهدایی که خونشان برای عزت اسلام و ایران ریخته شده است ما چه کار می‌کنیم؟ در کوچه و خیابان ما چه خبر است و هر کدام از ما وظایفش را چگونه انجام می‌دهد.

امام جمعه شیراز بیان کرد: امیدواریم همه ما با یک کارنامه عمل نیک در پیشگاه خدای متعال حاضر شویم و در آن روز در مقابل شهدا و آنهایی که خون مبارکشان برای اسلام ریخته شده است، شرمنده نباشیم.

اخبار مرتبط

برنامه 30 هیأت در شهادت امام سجاد(ع)

مراسم گرامیداشت شهادت رجایی و باهنر در بجنورد برگزار می‌شود

گرامیداشت سالروز شهادت امام سجاد (ع) در «عشق است و آتش و خون»

0 نظر

ارسال نظر

capcha