«بچه‌های آسمان» به هفته دفاع مقدس رسیدند

«بچه‌های آسمان» به هفته دفاع مقدس رسیدند

به گزارش سراج24، کتاب «بچه‌های آسمان؛ راهکارهای تربیت نوجوان تراز انقلاب اسلامی بر اساس هندسه فکری امام خامنه‌ای» نوشته مرتضی شاهسون به‌تازگی توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر و راهی بازار نشر شده است.

دفاع مقدس اثبات کرد که در نوجوانی هم می‌توان به خدا رسید و کارهای بزرگ انجام داد؛ کارهایی با جسم نحیف و روح وسیع به وسعت تاریخ و به گستره ابدیت. به راستی چه شده که نوجوان سیزده ساله‌ای که در کوچه پس کوچه‌های شهر، به دنبال بازی است. با صدای شیپور جنگ، به میدان می‌رود و تفنگ به دست می‌گیرد و چنان هدفش را بیان می‌کند که تو گویی که نسل‌ها و قرن‌ها تجربه در پس این جسم کوچک نهفته. روحی بزرگ در کالبدی کوچک.

به یقین می‌توان گفت یکی از زیباترین صحنه‌های حماسه هشت سال دفاع‌مقدس، حضور نوجوانان و دانش‌آموزان شجاع و با ایمان در صحنه‌های نبرد است که با تأسی به مکتب عاشورا و سیره نورانی یاران باوفای حضرت سیدالشهدا (ع) به‌ویژه نوجوانان کربلا توانستند خود را به قافله یاران آخرالزمانی حسین بن علی (ع) برسانند و جبهه و میدان جنگ را تبدیل به مدرسه نموده و در امتحان تکلیف مداری و ولایتمداری نمره قبولی بگیرند.

بی‌شک امروز الهام از سبک و سیره نورانی این شهدای عزیز بهترین الگوهای عینی و مصادیق عملی را برای تربیت و پرورش نوجوانان و جوانان انقلابی و مجاهد ارائه می‌کند. به همین‌منظور در مجموعه حاضر نویسنده کوشیده است تا با الهام از بیانات و توصیه‌های مقام معظم رهبری خطاب به دانش آموزان و نوجوانان به استخراج پیام‌ها و نکات کاربردی در حوزه‌های اخلاقی و تربیتی بپردازد و سپس توضیحاتی را ذیل موارد استحصال شده در قالب راهکار و تذکر آموزشی به مربیان عزیز ارائه کند.

کتاب حاضر روایاتی است از حضور قاسم‌های خمینی کبیر، بزرگ مردانی که به جایی رسیدند که رهبرشان آنان را رهبر نامید. حکایتی است از نبرد و حماسه آفرینی نوجوانانی که هنوز طعم تکلیف را نچشیده بودند ولی به بهترین نحو، تکلیف خود را ادا کردند و تکلیف و بلوغشان در عرصه و مکتب ادای تکلیف جهادی با خون امضا شد.

این مجموعه جهت تربیت نوجوان تراز انقلاب اسلامی بر اساس هندسه فکری امام خامنه ای حفظه الله، به توضیح برخی از روش‌های کاربردی و معرفی راهکارهای مواجهه مربیان و مبلغان با مخاطبین نوجوان در نه فصل می‌پردازد که هر فصل شامل 4 بخش است:

الف) اشاره: در این بخش به آیات و روایات مرتبط با موضوع فصل می‌پردازد.
ب) مستندات بحث از منظر مقام معظم رهبری
ج) خاطرات شهدای دانش‌آموز: شامل خاطراتی از دوران نوجوانی شهدا و دانش‌آموزان شهید
د) نکات کاربردی: در این بخش، مطالب متناسب با گروه سنی مخاطب دانش‌آموز و دغدغه‌ها و آسیب‌های این دوره سنی گردآوری شده است و روش‌ها، با توجه به حساسیت فرد در سن نوجوانی، نکاتی ارائه شده، که هر چند مختصر و ناتمام است، اما به نظر می‌رسد آغاز خوبی بر این راه بی‌پایان است.

اخبار مرتبط

فاطمه‌ای که زنده زنده در آتش منافقین سوخت⁦

برخیز و اول او را بکش

خاطرات خود را از «حاج قاسم» در کتابی منتشر کنید

0 نظر

ارسال نظر

capcha