نماینده ولی فقیه در استان فارس:

تخریب ناجوانمردانه حق برخی از افراد نیست

تخریب ناجوانمردانه حق برخی از افراد نیست

به گزارش سراج24، آیت‌الله لطف الله دژکام در جلسه با جمعی از پیشکسوتان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس، گفت: بعد از پایان جنگ بعضی از رزمندگان در همان صحنه جنگ ماندند، یعنی نگاهشان این بود که دوران خوش دفاع مقدس تمام شد و دیگر آن حالات وجود ندارد و آنان به نوعی از صحنه تحول اجتماعی بریدند.

وی ادامه داد: رزمندگان دیگری نیز بودند که متوجه شدند جنگ به شکل دیگری ادامه دارد و باید در آن عرصه با اقتضائات خاص خودش جنگید؛ امروز همانند جنگ رو در روی نظامی نیست، اما جنگ است.

او با بیان اینکه کسانی متوجه این قضیه شده و به میدان آمدند و تلفات دادند، گفت: بسیاری از تلفات آبرویی بود که از افراد بردند، یعنی رزمنده در این عرصه به میدان جنگ آمد و در راستای اهداف و ارزشهای انقلاب آبرویش را به حراج گذاشت و آسیب دید، اما کسی نفهمید امروز بسیاری از کسانی که هدف حملات و تخریب‌های ناجوانمردانه هستند و لطمه می‌بینند، واقعاً حقشان نیست ولی باید برای انقلاب اسلامی و تداوم این مسیر پر ارزش تحمل کنند و کار خود را انجام دهند.

امام جمعه شیراز گفت: در زمان جنگ تحمیلی وقتی رزمنده ای ترکش می‌خورد مردم به فکرش بودند، اما امروز کسی که برای حفظ ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب فحش می‌خورد، کسی به فکرش نیست و متأسفانه تخریب‌ها، سیاه نمایی‌ها و آبروریزی‌ها و وارونه نمایی حقایق به خصوص در فضای مجازی به شدت وجود دارد و این صحنه جنگ امروز است و بسیار شجاعت لازم دارد که کسی این طرف بایستد. پس بدانید صحنه جنگ ادامه دارد در حالیکه حواسمان نیست در همان وضعیت هستیم و اینکه اقتضا این صحنه چیست را باید انجام دهیم.

او خاطرنشان کرد: وقتی مقام معظم رهبری فرمودند قرارگاهی عمل کنید یعنی نگاه ما به این باشد که کار ما به صورت قرارگاهی ادامه پیدا کند و اگر جلسه‌ای برگزار می‌شود باید در پایان تصمیم برای قدم بعدی را بگیریم.

امام جمعه شیراز در ادامه با بررسی مؤلفه‌های قدرت، گفت: یک سری از مؤلفه‌های قدرت در نظام جمهوری اسلامی در اختیار مسئولین است ولی الحمدالله تا امروز این موضوع که مردم منشأ قدرت هستند را برای اصل هویت این نظام حفظ کرده ایم، شما باید این جهت را ایجاد کنید. وقتی کسی مطالبه گر باشد ولی جایگاهی نداشته باشد، مطالبه گری او به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. این جایگاه می‌تواند متکی به مسئولیت یا مقام یا متکی به مردم باشد.

او با بیان اینکه مسجد جایی بود که مؤلفه قدرت مردمی را متمرکز می‌کرد و این لطمه خورده است، گفت: ما برای زنده کردن مسجد تلاش‌هایی را انجام داده و بحث شبکه مساجد و بسیج مساجد را دنبال کرده‌ایم؛ در قدیم نقش امام جماعت مسجد برای شما عزیزان چه بوده است؟ آیا روحانی مسجد امروز همان نقش و کارکرد روحانی دهه‌های قبل را دارد؟ آیا نقش محوری مساجد در محله‌ها امروز تنزل پیدا نکرده و لطمه نخورده است؟ از رزمندگان دفاع مقدس تقاضا و دعوت می‌کنیم برای احیای این نقش‌های کاربردی به میدان بیایند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تاکید بر اینکه کار نهاد روحانیت باید از حالت خطابه خارج شود، گفت: ما به عنوان نهاد روحانیت باید ببینیم اهداف نظام در عرصه‌های مختلف محقق شده یا خیر و از مسئول مربوطه مطالبه کنیم.

او با بیان اینکه بر اساس برنامه پنجم توسعه قرار بود کُل روستاهای بالای ۲۵ خانوار دارای آب و برق باشند، گفت: امروز در فارس و خوزستان مناطقی را می‌شناسیم که از آب یا برق محرومند؛ کجای کار ما گیر دارد.

آیت‌الله دژکام با تصریح اینکه با کسی عقد اخوت نبسته‌ایم که خطاها را بپوشانیم، خاطرنشان کرد که با رعایت کامل عدل و انصاف باید کاستی‌ها را بیان و رفع آنها را از مسئولان مطالبه کرد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه، باید به نسل جوان القا کنید که ما در جنگ ایستادیم و خدا کمک کرد و امروز اگر بایستیم خدا کمک می‌دهد، خطاب به جمع حاضر در جلسه گفت: ما در اخلاق، مروت و مردانگی به شما نیاز داریم که تجارب به نسل بعدی منتقل شود. متأسفانه امروز نامردی باب شده و باید به جوانان یاد دهیم که مردانگی رواج پیدا کند.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه دیدن رزمندگان دوران دفاع مقدس، یادآور اوج مردانگی‌های آن دوران و مملو از حس و حالی خوب است، تاکید کرد که امروز نیازمند آن هستیم که قدرت مردمی پیدا کنیم، نیاز به قدرت سیاسی نیست.

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه رهبری در طول جنگ مردم میدان بود، خاطرنشان کرد: اینکه ایشان اخیراً فرمودند همه کارهایی که در جنگ کرده ایم معقول بوده یعنی کار امام معقول بود و نقش امام را گم کرده‌ایم. رهبر معظم انقلاب در وصف اهل بیت می‌فرماید انسان ۲۵۰ ساله یعنی صلح امام حسن (ع) و جنگ امام حسین (ع) هر دو درست است اگر کسی فقط یک مورد را درست دانست اصلاً ولایت را نمی فهمد. ممکن است یک نفر در طول مدت حاکمیت هر دو شکل را داشته باشد.

آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: حضرت علی (ع) در صفین جنگیده و در ادامه قرارداد امضا کرده است. ما متوجه این موضوعات نیستیم. امروز دیگر باید برای ظهور زمینه سازی کنیم. این موضوع کمرنگ شده است و مقداری از آن تقصیر خودمان هست. باید ولایت پذیری را یاد بگیریم و به دیگران به ویژه جوان ترهایمان یاد بدهیم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

اخبار مرتبط

مردمی‌بودن و امیدآفرینی محور برنامه‌های دهه فجر باشد

فرمانده‌کل سپاه از مناطق سیل‌زده میناب بازدید کرد/سرلشکر سلامی: برای رفع مشکلات سیل‌زدگان بسیج شده‌ایم

شهیدمجید مریوند: تا وقتی دشمن به خاک وطن چشم دوخته، بجنگید

0 نظر

ارسال نظر

capcha