«دفاع مقدس» شیواترین رسانه انقلاب

«دفاع مقدس» شیواترین رسانه انقلاب

سراج24_بهرام قربانپور: چند صباحی از عمر با برکت، گرانقدر و ارزشمند انقلاب اسلامی که با معماری رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) شکل گرفته بود نمی‌گذشت، که جنگ نابرابر و شکننده‌ای بر ما تحمیل شد، جنگی که هشت سال به طول انجامید. هشت سالی که اگر در آن دقیق شویم برای تمام ثانیه‌هایش می‌توان حرف زد، قصه و داستان نوشت، فیلم ساخت، شعر گفت، موسیقی نواخت.

در واژگان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، «هشت» فقط یک عدد نیست بلکه دنیایی از مفاهیم، در بند بند وجودش پیدا و پنهان است.

«هشت»؛ روایت گر تاریخ پر طمطراق ملتی است که با دست‌های خالی به دفاع از سرزمین، ناموس و کیان اسلامی پرداخت و در مقابل زورگویی، نامردی، تجاوزگری و جاه طلبی دشمن، قد علم کرد و اجازه نداد حتی یک وجب از این خاک عزیز و گرانمایه به دست دشمن بیافتد.

«هشت»؛ خالق دفاع جانانه ملتی است که پای انقلاب، امام و آرمان‌های والایش ماند، خون و دل‌ها خورد، جگرگوشه‌هایش را در این «راه مقدس» فدا کرد، تا امروز با آرامش و امنیت کامل، «چله دفاع مقدس» را جشن بگیریم.

دفاع مقدس گنجینه تمام نمای تاریخ انقلاب اسلامی است که در جهان نظیر ندارد. رشادت، دلاورمردی، ایثار، گذشت، فداکاری، روحیه جهادی، شهادت طلبی، استقامت، توسل، تعهد و مصادیق ارزشمند دیگری که لباس «مقدس» را به این دفاع هشت ساله پوشاند.

آن چیزی که امروز بعد از چهار دهه از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان یک چالش مطرح است؛ انس گیری نسل چهار و پنچ انقلاب اسلامی با مفاهیم ارزشمند انقلاب، آرمان‌های امام راحل و فرهنگ دفاع مقدس با درون مایه ایثار و فداکاری است.

اگر از رویش‌های انقلاب اسلامی امروز نظیر شهید حججی ها، بابک نوری‌ها و امثال این شهدای عزیز بگذریم؛ اما نباید از انشقاق نسل اول و دوم انقلاب با نسل چهارم و پنجم که نشأت گرفته از ضعف در چگونگی انتقال مفاهیم و ارزش‌های انقلاب و فرهنگ ناب دفاع مقدس است، ساده بگذرم.

خوش خیالی است اگر بگوییم که فرهنگ ناب دفاع مقدس که توأم با ایثار، فداکاری و دلاورمردی شهدا، رزمندگان و ایثارگران است را به نسل هوشمند چهارم و پنجم انقلاب منتقل کرده‌ایم.

نسلی که از ۲۴ ساعت شبانه روز، بعضاً ۲۰ ساعتش را در فضای مجازی تعریف شده دشمن، سیر می‌کند، چه درکی می‌تواند از مفاهیم انقلاب و فرهنگ دفاع مقدس داشته باشد.

او از فلسفه پدیدآیی «چفیه»، «سربند یا زهرا (س) و یا حسین (ع)» و …که از نشانه‌های مهم تبلیغی و رسانه‌ای دفاع مقدس هستند، چه می‌داند؟ نسلی که با به روزترین ابزار رسانه‌ای مدرن و پیشرفته سر و کار دارد و با دنیایی از داده‌ها و اطلاعات درست و نادرست در این فضا مواجه است دیگر نمی‌توان با زبان سنتی با وی سخن گفت!

اگر چه «دفاع مقدس» خود یک رسانه توانمند، شیوا، پر محتوا و اثرگذار برای انقلاب اسلامی است و در مقابل هجمه غول‌های رسانه‌ای دشمن توانسته قد علم کند اما با هوشمندسازی این رسانه شیوا و پرمحتوا، می‌توانیم انقلاب اسلامی را دوام و قوام ببخشیم.

نسل امروز تشنه معرفت، آداب و فرهنگ دفاع مقدس با شیوه "نوین" است و دیگر شیوه سنتی پاسخگوی افکار مدرنیته نسل جوان امروز نیست و می‌بایست با گفتمان هوشمند به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رفت.

در جنگ نرم و رسانه‌ای دشمن، «دفاع مقدس» به تنهایی می‌تواند شیواترین و اثرگذارترین رسانه برای انقلاب اسلامی باشد به شرطی که نگاه و نگرش این رسانه لباس» «هوشمند و مدرن» به تن کند.

اخبار مرتبط

رونمایی از نقش آفرینان در جنگ جهانی رسانه ای ۱۴۰۱

رد​پای «واگنر»ها در آفریقا

کدام «استقلال»؟!

0 نظر

ارسال نظر

capcha