وقار و متانت در گفتار شاخصه بزرگان دینی است

وقار و متانت در گفتار شاخصه بزرگان دینی است

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در نشست با مداحان استان قم که در آستان مقدس امامزاده جعفر شهید علیه السلام برگزار شد با اشاره به ایام محرم و صفر و هفته دفاع مقدس اظهار کرد: شهدای گرانقدر هشت سال جنگ تحمیلی با تاسی به مکتب عاشورا گام در میدان جنگ و جهاد نهادند و جان بر سر آرمان‌هایشان گذاشتند.

وی با اشاره به آیات 40 و 41 سوره مبارک «نازعات» گفت: اگر کسی ترس از مقام ربوبیت خداوند داشته باشد و نفس خود را از هوی و هوس باز دارد، سرنوشت او با بهشت گره می‌خورد، در واقع خداترسی و دوری از هوای نفس، دو عامل بهشتی شدن و سعادت انسان معرفی شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به آیات قبلی همین سوره عنوان کرد: کسانی که دنیا را مقدم بر آخرت می‌دانند و ترسی از خداوند ندارند، سرانجام به دوزخ وارد می‌شوند.

وی ادامه داد: اگر انسان به طبیعت خود نگاه کند می‌بیند که طغیان‌گری در ذات او وجود دارد ولی لازم است بر نفس اماره غلبه و به سمت سعادت و خوشبحتی حرکت کند.

اسکندری با بیان اینکه طغیان‌گری در کلام و عمل امکان‌پذیر است گفت: سخنی که طغیان می‌کند و بر اساس موازین عقلانی یا وحیانی نباشد، طغیان محسوب می‌شود بنابراین آدمی پیش از آنکه حرفی بزند، باید همه جوانب را بسنجد و ببیند سخن او به ضرر کسی هست یا نه، عقلانی هست یا خیر و آیا بر اساس موازین وحیانی خواهد بود و سپس زبان به سخن باز کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: سخنرانان و مداحان بیش از سایرین در معرض طغیان‌گری لسانی و زبانی هستند و ممکن است گرفتار هوای نفس شوند، یا نفع شخصی یا با نیت ضربه به دیگران که هر دو طغیان‌گری است، در حالیکه انسان مجاز نیست از این جایگاه و فرصت برای چنین اهدافی استفاده کند.

وی ادامه داد: بزرگان دینی ما همواره در نهایت ادب و احترام و وقار سخن می‌گفتند و حتی جایی که به دنبال بی آبرو کردن دشمن بوده‌اند، هیچ‌گاه از واژه‌های نامناسب استفاده نکرده‌اند زیرا زمام زبانشان به دست خودشان است.

اسکندری با اشاره به تاثیر گسترده زبان در شخصیت و جایگاه آدمی عنوان کرد: اگر کسی در اعتقادات خود مشکلی داشته باشد، با سخن گفتن موجب بی آبرویی خودش می‌شود، اینجاست که نیاز به مراقبت لحظه‌ای در مورد زبان آشکار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تاکید کرد: نباید اجازه دهیم هوای نفس به حریم زبان و اندیشه وارد شود، وگرنه شقاوت و بدبختی را برای صاحب زبان به همراه می‌آورند.

اخبار مرتبط

نشست «آیت‌الله مصباح یزدی و امتداد سیاسی اجتماعی فلسفه اسلامی»

نشست مجازی «بررسی مولفه‌های داستان انقلاب» برگزار می‌شود

برگزاری نشست مجازی ضیافت شهدا با محوریت کتاب «حاج‌جلال»

0 نظر

ارسال نظر

capcha