از کتاب تریلوژی‌های جنگ رونمایی شد

از کتاب تریلوژی‌های جنگ رونمایی شد

به گزارش سراج24، تریلوژی‌های جنگ نوشته ایوب آقاخانی است که به تازگی منتشر شده، در فروشگاه سوره مهر رونمایی شد.

قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی و از آزادگان کشورمان در این مراسم اظهار داشت: هشت دفاع مقدس برگ زرین از تاریخ کشور است که باید پاس بداریم. همه کسانی که در ایران نفس می‌کشند مدیون آن هشت سال دفاع مقدس هستند؛ پس باید از آن بنویسند و اگر ننویسند جفا کرده‌اند. کار آقای آقاخانی هم در این راستاست.

وی ادامه داد: همه ما باید تلاش کنیم و هنر، موثرترین ابزار ترویج افکار است.

در بخش دیگری از این برنامه، بخش‌هایی از کتاب در حضور حاضران خوانده شد.

مهدی شفیعی، مدیر مسئول روزنامه ایران در این برنامه گفت: نمایشنامه‌های ایوب آقاخانی درباره رویدادهای جنگ نوشته شده و اکنون به همت سوره مهر چاپ شده است. این آثار از منظر هنرمند خوش‌قلمی نوشته شده که این زیبایی نگارش به رسالت هنرمند برمی‌گردد. قلم شاعرانه ایوب آقاخانی در نمایشنامه‌ها دیده میشود، آقاخانی علاوه بر اینکه نویسنده خوبی است کارگردان هم هست و این نمایشنامه‌ها را با نگاه به اجرا نوشته است، این آثار بعد از پروسه اجرا نهایتا کامل شده و شمایل کاملی به خود گرفته است.

وی گفت: همه آثار با تیم‌های حرفه‌ای از منظر مختلف تولید شده است. این یک ویژگی را در زمان خود داشت؛ اینکه آثار دفاع مقدس را که با نگاه خاص تولید می‌شدند از نگاه حرفه‌ای جدا نکنیم، سفارشی کار کردن ایراد ندارد به شرط اینکه در پروسه منطقی تولید و عرضه کنیم. 

وی گفت: خوشبخانه پرتره‌نگاری‌هایی که آقاخانی نوشته از شهید کشوری و جهان‌آرا همه ارزشمند است، اما باید سراغ چهره‌های کمتر شناخته شده برویم. این باعث می‌شود مخاطب و مردم ما خود را در آثار ببینند. ما نیازمند تولید متون بیشتر هستیم. جوامعی موفق شدند که توانسته اند تولید متن داشته باشند و ایده‌های خود را بنویسند ما هم شخصیت‌های ارزشمندی داریم که باید از آنها بنویسیم.

در بخش دیگری از این برنامه ارمغان بهداروند گفت: از جنگ نوشتن ۳۰ سال پس از جنگ تعهدی است که ایوب برای خود ایجاد کرده است؛ آن هم نوشتن از افرادی که نباید گَرد فراموشی بر آنها بنشیند. در نمایشنامه‌های آقاخانی این افراد بازتولید می‌شوند.

وی گفت: این افراد در آثار آقاخانی بدون رتوش هستند و به شکلی زمینی و باورپذیر به مخاطب ارائه می‌کند. این بدون روتوش بودن در نمایشنامه و ورود به زوایایی از نیمه‌های پنهانی چون عشق، وجه ممیزه نمایشنامه‌های ایوب است. در روزگاری که از واقعیت نوشتن تاوان دارد، باید به ایوب تبریک گفت.

حمیدرضا افتخاری مدیرهنرهای نمایشی رادیو هم گفت: باید به تمام کسانی که این روزها دعوت رهبری را لبیک گفته و یاد دفاع مقدس را زنده نگه می‌دارند خدا قوت گفت و آقاخانی یکی از آنهاست.

موذن‌زاده از اهالی رسانه در این برنامه گفت: در دوره‌ای که مخاطبان تئاتر با این حوزه قهر بودند، آقاخانی نگاه شاعرانه را وارد عرصه کرد تا مخاطبان با این عرصه آشتی کنند. آقاخانی این آشتی را پدید آورد و به هنرمندان جرات داد به  فضایی که از آن دور بودند وارد شده و از قهرمانان کشورمان بگویند. پرتره نگاری‌های او فضای ملموسی را در اختیار مخاطب قرار داد تا بتواند وجه انسانی آن دوران توسط مخاطب بهتر درک شود.

ایوب آقاخانی نویسنده کتاب در این برنامه گفت: مجموعه ۶ نمایشنامه است که من ۶ نمایشنامه کار شده از سال‌های پیش را گرد آوردم. دو‌ دغدغه هرگز رهایم نکرد؛ یکی جنگ و دیگری مهاجرت. مفهوم جهانی جنگ مرا رها نکرده است؛ همان جنگی که به مردمان ما تحمیل شد. این معنای غریبی دارد، اما جنگ چه در نویسندگی چه در تولید هنری ژانر مهجوری است؛ چرا که آثار شعاری زیادی داشتیم. بنابراین چاپ این مجموعه برای من یک امکان و اقبال است تا شاید مفهومی که برای تغییر تعریف در نمایشنامه‌ها وجود دارد در اختیار مخاطبان قرار گیرد. در واقع‌نگاری‌هایی که نوشتم من شعر را به عنوان عنصر نهادینه در جنگ وارد کردم.

وی ادامه داد: در پرتره نگاری‌ها من بسیار کوشیدم پرتره متمایز از جنگ را بیان کنم، اما بزرگ‌ترین دستاوردم این است که پای این افراد روی زمین است. در این نمایشنامه‌ها پای سه بزرگمرد روی زمین بوده و مخاطب با آنها بدین واسطه ارتباط بهتری پیدا می‌کند. 

وی درباره تبدیل ژانر بومی به جهانی هم مطالبی را مطرح کرد و گفت: امیدوارم در جای جای کشور دسترسی به نمایشنامه‌ها آسان شود. اگر موفقیتی بوده باید از افرادی تشکر کنم که به من جرات نوشتن دادند. اگر مدیر فرهنگی جسور نباشد، مولد فرهنگ عافیت‌طلب خواهد شد. 

اخبار مرتبط

کتاب «جهاد تبیین در اندیشه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای» رونمایی شد

زندگی راوی «تنها گریه کن» اگر مادرشهید هم نبود ارزش پرداخت را داشت

خاطرات فرمانده اطلاعات لشکر ۱۱ امیرالمؤمنین منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha