پرداختن به سوژه های ناب دفاع مقدس نیاز به یک عزم ملی دارد

پرداختن به سوژه های ناب دفاع مقدس نیاز به یک عزم ملی دارد

به گزارش سراج24، راضیه مجاوری  ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: آن چیزی که امروز بعد از گذشت چهل سال از دفاع مقدس در مورد بانوان می‌توانیم بگوییم این است که نقش بانوان در هشت سال جنگ در متن دفاع بوده که با تأسی از اهل بیت(ع) و به ویژه بهره‌گیری از روحیه فاطمی و زینبی به الگوهای صبر و استقامت تبدیل شدند.

وی تصریح کرد: شاید یکی از ویژه‌ترین وجوه نقش آفرینی بانوان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که مکتوم مانده الگو آفرینی بانوان با عنوان الگوی سوم(زن نه شرقی نه غربی) بانوی مجاهد مسلمان ایرانی است.

مسئول کارگروه بانوان کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی بیان داشت: در همین راستا کارگروه بانوان این موضوع را به عنوان یک تکلیف بر خود فرض می‌داند که نه تنها تلاش برای گفتمان سازی آن نماید بلکه با تلاش مجاهدانه خود بستری در راستای صدور این گفتمان در حوزه بین الملل فراهم کند.

مجاوری با بیان اینکه امروز بعد از گذشت چهل سال از دفاع مقدس نقش بانوان هنوز به عنوان یک نقش محوری مطرح است و این ایستادگی و مقاومت هنوز بعد از گذشت چهل سال ادامه دارد و می‌بایست جهانی شود، گفت: این مسئله را می‌توان در مادران شهدا، همسران شهدا، همسران جانبازان و سایر بانوان مربوط به دفاع مقدس به وضوح مشاهده کرد.

وی اظهار کرد: نقش بانوان در دفاع مقدس و پیشبرد اهداف جنگ یک نقش مهم و البته مغفول مانده و دیده نشده است که مهم‌ترین دلیل این پنهانی نپرداختن به این موضوع است که نیاز است با نگاه جهادگرانه و الگوساز به این موضوع مهم پرداخته شود.

مسئول کارگروه بانوان کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی افزود: البته در این خصوص باید نگاه و افق ۵۰ ساله داشت چراکه لازمه اثربخشی فعالیت‌ها عمق داشتن است که باید به آن توجه بیشتری داشت و به عنوان یکی از مسائل راهبردی به آن پرداخت.

وی با بیان اینکه بیانات مقام معظم رهبری در خصوص نقش بانوان در دفاع مقدس یک نقشه راه و راهبرد مهم پیش روی ما می‌گذارد که بهتر بتوانیم به این موضوع نگاه کنیم، ادامه داد: نقش بانوان در دفاع مقدس یک نقش گمنام و البته بسیار تأثیرگذار است و می‌توان گفت بانوان سربازان گمنام دفاع مقدس بودند.

مجاوری تصریح کرد: آنچیزی که امروز باید در حوزه فعالیت‌های دفاع مقدس اتفاق بیفتد افزایش ۱۰۰ برابری ظرفیت‌ها است چراکه بسیاری از سوژه‌های مربوط به دفاع مقدس و به ویژه در حوزه زنان این ظرفیت را دارند و باید به آن توجه ویژه‌ای شود که به طور مثال کارگروه بانوان در خصوص یک سوژه بیش از صدها ساعت مصاحبه انجام داده، اما هنوز جای کار کردن وجود دارد و منظور از افزایش ۱۰۰ درصدی این مهم است.

وی تصریح کرد: پرداختن به سوژه‌های ناب دفاع مقدس و آن مواردی که تاکنون گفته نشده نیاز به یک عزم ملی و جهادی دارد و امروز وظیفه داریم این موارد را به خوبی به نسل جوان معرفی کنیم تا مفاهیم دفاع مقدس برای آنها کاربردی تر و قابل استفاده‌تر باشند.

مسئول کارگروه بانوان کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی خاطرنشان کرد: چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس یک فرصت بسیار ارزشمند برای پرداختن به مفاهیم و سوژه‌های ناب دفاع مقدس است و اگر بتوانیم از این فرصت ارزشمند به خوبی استفاده کنیم قطعا در گام دوم برای به بهره‌گیری از مفاهیم دفاع مقدس موفق‌تر خواهیم بود.

مجاوری ادامه داد: خوشبختانه استان مرکزی در حوزه فعالیت برای پرداختن به دفاع مقدس و خصوصا نقش بانوان در دفاع مقدس یک استانی پیشتاز است و در طول ۶ سال گذشته با شکل گیری کارگروه بانوان کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید که قبلا در قالب ستاد پیشینه رزم بوده فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای انجام شده است.

وی گفت: با همتی که توسط اعضای کارگروه بانوان و بسیجیان در طی این سال‌ها انجام شده کمتر سوژه‌ای در حوزه بانوان مغفول مانده و امیدواریم مناسبت‌هایی همچون چهلمین سالگرد دفاع مقدس بتواند زمینه را برای پرداختن به باقی سوژه‌ها فراهم کند.

مسئول کارگروه بانوان کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی بیان کرد: در راستای تبیین و نمایش بخش کوتاهی از دستاوردهای بانوان در دفاع مقدس کارگروه بانوان کنگره شهدای استان مرکزی و مشارکت بسیجیان حوزه کوثر ۴ در نمایشگاه تخصصی دفاع و مقاومت استان با برپایی غرفه تخصصی نقش بانوان در دفاع مقدس اقدامات قابل توجهی انجام داد.

مجاوری افزود: همچنین به همت بسیجیان حوزه کوثر ۴ و اعضای کارگروه بانوان کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی بیش از ده‌ها برنامه در غرفه نقش بانوان در دفاع مقدس نمایشگاه تخصصی دفاع و مقاومت انجام شد که می‌توان گفت بیش از ۵۰۰ نفر مخاطب هدفمند در این برنامه‌ها حضور مستقیم داشتند.

وی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در نمایشگاه تخصصی اقتدار ۴۰ به عنوان یک اصل همواره مورد تأکید بود و این موضوع در غرفه بانوان هم به صورت ویژه مورد توجه بود، گفت: اکران مستند مادری روایت زندگی سراسر رنج و استقامت و ایستادگی خدیجه طاهری مادر شهیدان محمد و حسین موسوی، روایت گری فلور گودرزی همسر شهید محمد بنائیان، نمایش مستند روایت دیگر حمیده دریابیگی مادر شهید علیرضا شاملو، خاطره‌گویی بانوان راوی شبکه الگوی سوم، پرده‌خوانی نقش بانوان در ۴۰ سالگی دفاع مقدس با مولفه های بانوی تراز انقلاب اسلامی از جمله این برنامه‌ها است.

اخبار مرتبط

دفاع مقدس جزئی از هویت ملت ایران اسلامی است

رسانه‌ها در شورآفرینی دفاع مقدس سهم به‌سزایی داشتند

برپایی نهضت مومنانه در آخرین روز از هفته دفاع مقدس

0 نظر

ارسال نظر

capcha