حرکت در خط امام خمینی(ره) راهکار‌ نجات از فتنه‌های آخرالزمان

حرکت در خط امام خمینی(ره) راهکار‌ نجات از فتنه‌های آخرالزمان

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان یکشنبه شب طی سخنانی در حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) اظهار کرد: در روایتی از امیرالمؤمنین(ع) نقل شده که در آخرالزمان بین شیعیان اختلاف زیادی می‌افتد به حدی که همدیگر را تکفیر می‌کنند.

وی با بیان اینکه افراد ذی‌نفوذ و کسانی که اثر فکری روی دیگران دارند تأثیر خود را در آخرالزمان از دست می‌دهند و عوام الناس باید خودشان راه درست را تشخیص دهند، افزود: فتنه‌های آخرالزمان غربالی انجام می‌دهند که تنها مقدار کمی افراد در مسیر درست باقی می‌مانند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه خون ما رنگین‌تر از کسانی که در صدر اسلام مورد آزمایش قرار گرفتند نیست و ما هم مورد آزمایش قرار خواهیم گرفت، گفت: با این غربالگری افراد با اخلاص برای یاری امام زمان(عج) باقی می‌مانند ولی نباید درباره ریزش‌های آخرالزمان قصه خورد زیرا شرایط و امکانات برای نجات فراهم است.

وی اظهار کرد: امام صادق علیه‌السلام در پاسخ افرادی که نگران فتنه‌های آخرالزمان بودند فرمودند همانطور که خورشید آشکار است در آخرالزمان هم راه حق از باطل آشکار است ولی باز هم افرادی این نور آفتاب حقیقت را نمی‌بینند و به سمت باطل حرکت می‌کنند.

پناهیان با بیان اینکه تمام ائمه(ع) درباره فتنه‌های آخرالزمان سخن گفته‌اند، خاطرنشان کرد: ما اگر در معرض وضعیت آخرالزمان هستیم باید اقتضائات زمان خود را بشناسیم و اتفاقا این اقتضائات شباهت زیادی با بعثت و غربت پیامبر(ص) و صدر اسلام دارد زیرا بعثت نبوی در برابر جاهلیتی بود که باید شناخته شود و به قول امام صادق علیه‌السلام نزدیک‌ترین قوم به دین حنیف همان عرب جاهلی بودند و خیلی از آثار دینی در آنها بود.

وی با بیان اینکه در روایتی آمده است که فتنه شدیدتر از فتنه دجال فتنه‌ افرادی است که اهل محبت ما اهل‌بیت(ع) هستند و با دشمنان ما دوستی و با دوستان ما دشمنی می‌کنند، افزود: این شرایط آخرالزمان خیلی به شرایط صدر اسلام شباهت دارد و امام صادق(ع) فرمودند که جاهلیت مقابل پیامبر(ص) بت می‌پرستیدند ولی جاهلیت مقابل امام زمان(عج) با قرآن به مقابله می‌آیند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه همان معنویت، مکه‌بانی، تعظیم خانه خدا و آیات الهی که در حمایت خداوند از کعبه دیده بوند برای مقابله با پیامبر(ص) به مشرکان مکه نیرو می‌داد، گفت: در صدر اسلام اهالی مکه ادعایشان این بود که چرا وحی به ما نازل نمی‌شود و مگر ما چه کم داریم و باید برای هر قومی یک پیامبر بیاید بنابراین اگر جامعه‌ای اهل ایمان و معنویت در مسیر باطل شدند مقابله با آنان سخت‌تر است.

وی با بیان اینکه بی‌حجابی در مقابل حجاب نمی‌تواند مقاومت کند، گفت: اگر فردی آمد و گفت دین نگفته حجاب داشته باشید این شخص طرفدار پیدا می‌کند؛ بنابراین برداشت ما از کلمه کفر در قرآن برداشت صحیحی نیست و گمان می‌کنیم کافران ملحد و بی‌خدا بودند در حالی که افراد بی‌دینی نبودند و ادعای دینداری و خدا شناسی داشتند.

پناهیان با اشاره به راه عبور از فتنه‌های آخرالزمان اظهار کرد: یکی از عواملی که موجب دین‌گریزی می‌شود این است که لایه‌های سطحی و غیر اصیل از دین را به جوانان معرفی کنیم و چون او خوشش نمی‌آید دین‌گریز می‌شود؛ به همین دلیل امام خمینی(ره) کسانی که ظاهر دین را تبلیغ می‌کنند ولی ابعاد عرفانی و سیاسی دین را تبلیغ نمی‌کنند نفرین می‌کنند زیرا این دین سطحی جوانان را جذب نمی‌کند.

وی با بیان این که دین پر کشش و پر جاذبه است و انقلاب می آورد و دنبال تغییر جهان است، گفت: برای نجات از فتنه‌های آخرالزمان باید خط امام(ره) را دنبال کنیم و سخنان امام خمینی(ره) را مطالعه کنیم؛ مثلا یک جمله در جلد ۲۱ صحیفه امام خطاب به شورای نگهبان می‌فرمایند می‌ترسم یک لحظه چشم باز کنید و ببینید که تمام ایران را انجمن حجتیه گرفته.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: انجمن حجتیه سازمان مخوفی نبود ولی همین تفکر که یک دین حداقلی که نه سیخ بسوزد و نه کباب و نه شور سیاسی ایجاد کند و نه عرفان ناب را تبلیغ می‌کرد و با اینچنین دینی جوانان حق دارند از کنارش عبور کنند زیرا این دین مانند دینی است که کلیسا ارائه کرد و تمام اروپا از کنار آن گذشتند.

وی با بیان اینکه تندترین سخنان امام خمینی در صحیفه امام بر علیه دین بدون عمق عرفانی و سیاسی است، افزود: مباحث اخلاقی که کشیش‌ها در کلیساها می‌گویند خیلی از ما بیشتر است ولی دین ما فرق دارد و تنها مباحث اخلاقی نیست؛ اگر رسالت پیامبر(ص) این مباحث اخلاقی تنها بود که نیازی به بعثت نبود.

پناهیان با اشاره به اینکه راه حل نجات از اختلافات آخرالزمان نگاه عمیق به دین و دشمن شناسی است، گفت: همانطور که امام خمینی(ره) فرمودند آمریکا شیطان بزرگ است و ما امروز این مزیت را داریم که شیطان در قالب آمریکا مجسم شده است و اگر دشمن را خوب بشناسیم هر کاری که مورد تأیید و رضایت او است را باید ترک کنیم و هر کاری که او را عصبانیمی کند باید بیشتر روی آن تأکید کنیم تا بتوانیم از فتنه های آخرالزمان نجات پیدا کنیم.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه امام خمینی (ره) درباره حقوق بشر چه بوده است؟

جلوگیری از تحریف تاریخ؛ دغدغه امام خمینی و رهبر انقلاب

تلاش‌های متمرکز و دوسویه‌ برای به ثمرنشاندن مطالبات بسیج دانشجویی

0 نظر

ارسال نظر

capcha