دفاع مقدس»چشمه جوشان «قدرت» و «بازدارندگی»

دفاع مقدس»چشمه جوشان «قدرت» و «بازدارندگی»

به گزارش سراج24، مراسم تکریم خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمع محدودی از مسئولان و کارکنان این سازمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا برگزار شد.

سردار جلالی در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، مصادف شدن هفته دفاع مقدس با ایام عزاداری حسینی را فرصتی مناسب برای تفکر در فلسفه قیام امام حسین(ع) و تاثیرات آموزه‌های مکتب عاشورا در حماسه‌سازی‌های 8 سال دفاع مقدس دانست.

در دوران دفاع مقدس استقلال ملی خود را اثبات کردیم

وی با تاکید بر اینکه ایران در دوران دفاع مقدس نشان داد مستقل است و استقلال ملی خود را اثبات کرد، افزود: ایران در دوران دفاع مقدس نه تنها با حزب بعث بلکه با جبهه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا میجنگید.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه یک وجب از خاک ایران بر خلاف جنگ های قبلی در دوران پادشاهان به دشمن داده نشد، خاطرنشان نمود: هدف از دشمن در جنگ تحمیلی تضعیف قدرت ملی ایران بود اما بعد از ۸ سال دفاع مقدس، ما در ابعاد مختلف شاهد ارتقای قدرت ملی هستیم و همچنان دفاع مقدس کانون تولید قدرت و بازدارندگی است.

خلق صنعت بومی دفاعی از دستاوردهای استراتژیک دفاع مقدس

سردار جلالی از جمله دستاوردهای مهم دفاع مقدس در مسیر ارتقای قدرت ایران را تکوین یک فرهنگ دفاعی مبتنی بر ارزش های دینی و عاشورایی با هنر امام راحل عنوان کرد و گفت: امام خمینی(ره) به جنگ معنای مقدس دفاع را داد و جبهه های نبرد را به  دانشگاه انسان سازی تبدیل کرد. 

این فرمانده ارشد نظامی جبهه های غرب در دوران دفاع مقدس یکی دیگر از دستاوردهای راهبردی 8 سال دفاع مقدس را خلق یک صنعت دفاعی بومی دانست و گفت: ایرانی که پیش از جنگ وابسته به خارج بود و حداکثر یک سلاح ژ3 را مونتاژ می کرد پس از جنگ تبدیل به کشوری با یک صنعت خودکفای دفاعی در تمامی لایه های استراتژیک شد. 
وی سازماندهی ساختارهای دفاعی نوین مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج در کنار ارتش را از دیگر دستاوردهای 8 سال دفاع مقدس دانست و افزود: امروز به یمن فرماندهی مقام معظم رهبری ارتش، سپاه و بسیج ارکان متحده بازدارندگی و اقتدار ایران اسلامی محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه دشمن زمانی که احساس کند ضعیف هستیم به ما حمله می‌کند، گفت: بنابراین قوی شدن، قوی بودن و قوی ماندن برای ما یک راهبرد است که امام (ره) آن را تبیین کرد و مقام معظم رهبری مسیر این راهبرد را برای ما ترسیم فرمودند و امروز راهبرد «ایران قوی» در امتداد مسیر دفاع مقدس است.

برای قوی بودن باید ترکیبی از قدرت نرم و سخت را در اختیار داشته باشیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه برای قوی بودن باید ترکیبی از قدرت نرم و سخت را در اختیار داشته باشیم، تصریح کرد: این قوی شدن برای نظام اسلامی هم مبتنی بر آموزه های قرآنی، هم تکلیفی ولایی و هم تدبیری برای حکمرانی است.

وی فرهنگ عاشورا و نهضت حسینی را مظهر قدرت نرم نظام اسلامی دانست و تصریح کرد: دفاع مقدس بازتولید ارزش های عاشوراست که به مظهر قدرت نرم نظام اسلامی تبدیل شده است. همین گفتمان بود که سبب شد در یک جنگ 8 ساله نابرابر، با وجود تجهیزات کمتر، دست برتر و پیروز را در میدان داشته باشیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: از همین رو اگر باور به فرهنگ عاشورا را حفظ کنیم و به نسل بعد منتقل کنیم قدرت نرم جمهوری اسلامی را توسعه داده‌ایم.

وی با بیان اینکه تکلیف ما حفاظت از این قدرت نرم است، گفت: حفاظت از قدرت نرم انقلاب و نظام از آن رو اهمیت دارد که دشمن به دنبال تحریف و بدعت در این فرهنگ است تا آن را آرام آرام استحاله کرده و نابود کند.  

دفاع مقدس 40 سال بازدارندگی را برای ما به ارمغان آورد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان تصریح کرد: نگاه ما به دفاع مقدس به عنوان برگ زرینی در تاریخ کشور است که هم عزت و اقتدار کشور را حفظ کرد و هم توانست 40 سال بازدارندگی دفاعی و قدرت برتر را در برابر دشمنان برای ما به ارمغان آورد.

اخبار مرتبط

سه کتاب دفاع مقدس در زنجان رونمایی شد

کتاب خاطرات کم‌ سن‌ترین شهید دفاع مقدس ۲۸هزارتایی شد

احداث باغ موزه دفاع مقدس استان بوشهر آغاز شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha