محمد شجاعی:

مراسم اربعین امسال را زیبا و باشکوه در داخل کشور برگزار می‌کنیم

مراسم اربعین امسال را زیبا و باشکوه در داخل کشور برگزار می‌کنیم

به گزارش سراج24، محمد شجاعی، استاد حوزه و دانشگاه و مدیرعامل مؤسسه منتظران منجی در آستانه اربعین حسینی طی سلسله سخنرانی‌هایی با عنوان اربعینی متفاوت که عصر پنج شنبه ۳ مهرماه به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه راهپیمایی اربعین حادثه‌ای بی نظیر با حضور همه ادیان است، گفت: اربعین یک مصداق قدرشناسی است. شما در اربعین مردم یک حادثه بی نظیری اتفاق افتاده است چون ما حجاب عادت داریم و چون خودمان در آن حادثه قرار داریم این حجاب عادت نمی‌گذارد نهایت بهره برداری را از آن ببریم.

وی ادامه داد: در صورتی حادثه‌ای در جهان اتفاق افتاده که در طول تاریخ بشر بی نظیر است و هیچ وقت در طول تاریخ بشر سراغ ندارید که مردم قدر یک امام را اینقدر بدانند که در تمام کره زمین برای ایشان عزاداری کنند. آن وقت نه فقط مسلمانان و شیعیان مرتبط با این امام حتی تمام مسلمانان دقیقاً مثل شیعیان این امام عمل می‌کنند و بعد نه فقط مسلمانان بلکه پیروان دیگر ادیان صدها کیلومتر راهپیمایی کنند و حتی هزینه کنند و اینگونه عاشقانه در اربعین شرکت کنند و هیچ جای دنیا چنین چیزی سابقه ندارد.

این استاد دانشگاه افزود: حضور مسیحیان، یهودیان، بودائیان، زرتشتیان و دیگر ادیان در این راهپیمایی عظیم اربعین چه معنایی دارد؟ چه جور می‌شود یک دفعه بر خلاف تمام مسیر تاریخ مردم کره زمین آن هم نخبگان کره زمین، دانشمندان و برجستگان همه ادیان بیایند و همه اختلافات نژادی، زبانی، عقیدتی، مذهبی خود را کنار بگذارند و بعد با هم متحد شوند و عاشق یک امام و یک شخصیت شوند و به یک راهپیمایی بیایند.

مدیر عامل مؤسسه منتظران منجی راهپیمایی اربعین را مقدمه‌ای برای پذیرش حکومت امام معصوم دانست و بیان کرد: چیزی که در زمان هیچ پیغمبر و امامی اتفاق نیفتاده است این یک چیز فوق العاده مهم است و ما اگر اربعین را درست نفهمیم عظمت آن را درک نمی‌کنیم و نمی‌توانیم از آن بهره برداری کنیم. اربعین به قدری مهم است که ما الان می‌بینیم اربعین در جهان چه کار می‌کند در صورتی که مقدمه‌سازی آن هزار و چند سال قبل صورت گرفته است که بعد از حادثه عاشورا خاندان امام حسین (ع) اربعین خود را به کربلا می‌رسانند تا یک سنت پیاده روی و زیارت اربعین را برای الان ما بگذارند تا جهان یواش یواش احساس نیاز به امام معصوم نماید و جهان آماده پذیرش متخصص معصوم را پیدا کند.

وی ادامه داد: قبلاً چنین نبوده و هیچ‌گاه در طول تاریخ بشر به اندازه چهل سال بعد از انقلاب در جهان آمادگی پذیرش رهبر الهی را نبوده است. پیامبران تا الان آمده‌اند و هیچ موقع جهان اینقدر آمادگی پذیرش یک امام را نداشته است.

این استاد حوزوی خاطر نشان کرد: دنیا یک تحول عظیم پیدا کرده و یک اتفاق بزرگ در حال شکل گرفتن است و اگر آن را نفهمیم گول یک سری مسائل ظاهری این موضوع را می‌خوریم و فکر می‌کنیم که الان دنیا در حال انفجار است و چه خواهد شد؟ در صورتی که دنیا در حال گرایش شدید به سمت متخصص معصوم است.

این مبلغ بین المللی اظهار کرد: اربعین قدیم یک روزی بود که قدیم اصلاً امکان تردد نبود و مردم هم یک تعداد بعضی جاها ممکن بود زیارت اربعین خوانده شود اما الان اربعین یک نماد بین المللی است و اصلاً تعلق به جهان اسلام ندارد و بزرگان و پیروان سایر ادیان اربعین را از خود می‌دانند و برای رسیدن به اربعین روز شماری می‌کنند. این چیزی است که انسان باید به آن فکر کند که چه اتفاقی می‌افتد.

وی افزود: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند اربعین نماد پیروزی ما در جنگ نرم است، به این معنا است که اربعین بین المللی شده است. چهل سال دشمن تلاش کرد که این انقلاب را نابود کند و از بین ببرد و انقلاب و امامان و شیعه را بد جلوه دهد و ده‌ها مؤسسه با بودجه‌های میلیاردی تشکیل شد تا شیعه را در جهان تخریب نموده و خراب جلوه دهد، دو سوم ماهواره‌های جهان فقط اختصاص به ایران دارد تا مردم را منحرف کند که پخش برنامه‌های مبتذل را انجام می‌دهند.

شجاعی گفت: اما بعد از چهل سال با وجود اینکه ما ریزش هم داشته‌ایم اما رویش‌های زیادی هم داشته‌ایم و دشمن می‌بیند آن چیزی که باعث پیشرفت ایران شده آن نماد دیگر اختصاص به ایران و شیعه هم ندارد حتی اهل سنت، مسیحیان، یهودیان و سایر ادیان جهان به این شخص اقتدا می‌کنند و دشمن می‌بیند بعد از چهل سال حتی در پایتخت خودش در بزرگترین شهرهای خود استکبار جهانی راهپیمایی و عزاداری برای امام حسین (ع) برپا می‌شود، در صورتی که آن‌ها می‌خواستند نور اهل بیت (ع) را خاموش کنند اما بعد از چهل سال انقلاب ایران این نور بیشتر شده است و این معجزه است و کار بشر نیست و این اراده الهی است که امام حسین (ع) و فرهنگ حسینی معشوق شماره یک جهان شده‌اند.

مدیر عامل مؤسسه منتظران منجی به مهمترین بشارت اربعین اشاره و بیان کرد: اربعین یک بشارت دارد و چیزی که در اربعین اتفاق افتاده مردم قدر امام و معصوم را می‌فهمند. مرحوم آیت الله حائری شیرازی می‌فرمود تا وقتی انسان قدر امام را نفهمد شخص امام کمک خاصی به فرد نمی‌کند. مگر شخص امام را مردم نداشتند و حتی یک مدت شخص امام زمان هم بوده اما مردم از آن‌ها استفاده نکرد و با دست همین مردم امامان شهید شدند!

وی ادامه داد: اما مردم این زمان ببینید با امام حسین (ع) ندیده چه کار می‌کنند! آن زمان امام در بین مردم بود اما مردم معرفت به امام نداشتند و امام کشته و خاندانش اسیر شدند، اما الان امام نیست ولی مردم معرفت به امام دارند. بنابراین امام زمان (عج) زمانی ظهور می‌کند که مردم قدرش را بدانند و قدر امام مهم‌تر از شخص امام است و وقتی قدر امام را دانستند مردم به پیشرفت می‌رسند.

محمد شجاعی با بیان اینکه امسال که نمی‌توانیم در این راهپیمایی عظیم اربعین شرکت کنیم، چه کار کنیم، گفت: حالا امسال ما از راهپیمایی عظیم اربعین به خاطر کرونا محروم هستیم، اما رفتن شرط نیست مهم معرفت داشتن است که باید این معرفت حاصل شود که چه اتفاقی در دنیا دارد می‌افتد. اگر ماهیت مهدوی اربعین را فهمیدید و درک کردید نه اینکه فقط علمی فهمیدید بلکه معرفت قلبی پیدا کردید و اربعینی شدید، به مقام حضرت رسیده و در چادر حضرت هستید.

وی ادامه داد: کسانی نمی‌خواهند اربعین برپا شود و هر جور شده می‌خواهد این مراسم اربعین در سطح جهان تعطیل شود و یا شکوه آن را بگیرند و این همه دشمن اربعین دارد و در داخل هم همینطور است که یک عده اربعین را نمی‌فهمند و بر علیه آن تبلیغات هم می‌کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: مهم این است که من الان که نمی‌توانم بروم باید چه کار کنم؟ که اول معرفت و قدر دانستن امام است. خیلی‌ها کعبه نرفته‌اند و حاجی نشده‌اند اما مقام آن‌ها از کسانی که ده‌ها بار به حج و مکه رفته‌اند بالاتر و تقرب آن‌ها بیشتر است. اصلاً در بین همین دشمنان امام حسین (ع) کسانی که سر حضرت را بریدند کسانی بودند که بیش از ۵۰ بار به حج رفته بودند اما بی معرفت به امام بودند!

محمد شجاعی گفت: کسی ممکن است اربعین هم توفیق پیدا نکند بروند، اما مهم فرهنگ اربعین است. اولین بخش از چیزی که باید شما به آن در اربعین معرفت پیدا کنید و بفهمید معرفت ماهیت مهدوی اربعین است، که در اربعین چه اتفاقی می‌افتد و اگر کسی اربعینی شد و برای آن سرمایه گذاری کرد دارد چه کار می‌کند؟ چه سرمایه گذاری مالی، آبرویی، وقت و زمان، علمی، تخصصی، عشق و دلدادگی و …. حالا این سرمایه گذاری را چه کار کند؟

وی ادامه داد: اگر کسی بخش‌های دیگرش را برای اربعین خرج کرد، قطعاً در چادر امام زمان (عج) است، حالا چه اربعین برود چه نرود. مهم این است که اینجایی که هستید اصلاً در شهر خودتان شخصیت و روح شما اربعینی باشد و فرهنگ اربعین را زنده نگه دارد و هر جور می‌توانید این فرهنگ اربعین را تبلیغ کنید.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: امسال می‌گویند به خاطر کرونا باید پروتکل‌ها و فاصله اجتماعی رعایت شود که اصلاً هم منافاتی ندارد و مردم ما امتحان خود را در دهه اول محرم پس دادند که می‌توانند تعظیم شعائر اسلامی را با رعایت قوانین بهداشتی انجام دهند و پر رعایت‌ترین و دقیق‌ترین افراد جامعه در رعایت این پروتکل‌های بهداشتی همین عزاداران ابا عبدالله (ع) و اربعینی‌ها هستند که از بقیه مردم هم بیشتر رعایت کردند و می‌کنند.

وی افزود: اما کسانی که اربعینی و عاشورایی نیستند دیدید که در این تعطیلات عاشورا در جاده‌های شمال بودند و کجا می‌رفتند؟ آن‌ها اصلاً عزادار نبودند و این چیزها برای آن‌ها قابل درک و فهم نیست. بنابراین ملت ما در روز اربعین هم می‌توانند زیباترین و باشکوه‌ترین مناسک را در خانه، محله، حسینیه و مساجد با حفظ مسائل بهداشتی اما باشکوه برگزار کند و این امکانش برای همه هست.

اخبار مرتبط

روایت قهرمان المپیک از ارادت به امام محمد باقر(ع)/ ماجرای پیرزنی که زائران را باد می زد!

اعلام برنامه ۴۵ هیأت عزاداری در دهه سوم ماه محرم

رویداد فرهنگی هنری «ماه تمام» برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha