روایت معلم دماوندی از عشق به جزیره مجنون

 روایت معلم دماوندی از عشق به جزیره مجنون

به گزارش سراج24، مهرداد علیجانی معلم دماوندی و نویسنده کتاب مجنون در جزیره در خصوص انگیزه خود برای ثبت این اثر اظهار کرد: آن چیزی که سبب ایجاد انگیزه برای به رشته تحریر در آوردن این کتاب شد، اعتقاد قلبی‌ نویسنده بر این بود که جنگ‌ تحمیلی نقطه عطف انقلاب اسلامی است و این رویکرد در کسوت معلمی نیز به دانش آموزان تاکید می‌شد.

وی گفت: کمترین وظیفه ما این است که بتوانیم زحمات، رشادت‌ها و دلاورمردی‌های بزرگانی همچون شهید علیجانی را برای نسل امروز تبیین کرده تا بدانند که آسایش امروزه را مدیون چه کسانی هستند و این عوامل سبب ایجاد انگیزه برای خلق چنین اثری شد.

نوسینده کتاب مجنون در جزیره با اشاره به سختی‌های این راه بیان کرد: با توجه به اینکه افراد مصاحبه شونده در نقاط مختلف کشور ساکن بودند، تحقیق و نگارش این کتاب به مدت ۴۰ ماه زمان برد و در طول این مدت به دلیل حجم کار بارها مایوس شده و دست از کار کشیدم، اما با کمک‌هایی که صورت گرفت تمام سختی‌های کار را برای به ثمر‌ نشستن این اثر تحمل شد.

علیجانی افزود: " مجنون در جزیره " هم اتفاقات خوبی را برای من در سطح شهرستان رقم زد و هم باعث به میدان آمدن برخی جوانان علاقه‌مند در این حوزه شد، با توجه به درخواست‌های متعدد به منظور تداوم فعالیت در این حوزه، گردآوری زندگینامه ۲ شهید دیگر از شهر دماوند را در دستور کار قرار گرفت.

وی عنوان کرد: چاپ آثاری از این قبیل نیازمند حمایت و پشتوانه است، اما هیچ‌گونه حمایتی از طرف ارگان‌ها صورت نگرفت و این کتاب به همت خانواده شهید با تیراژ ۵۰۰ به چاپ پنجم‌ رسیده است.

نویسنده، پژوهشگر و مولف کتاب "مجنون در جزیره" گفت: یک‌ اتفاق خوب دیگر‌، ترجمه این اثر به زبان انگلیسی نیز به اتمام رسیده و تمام سعی‌مان بر این بود تا در هفته دفاع مقدس به چاپ برسد، اما بنا به دلایلی این امر‌ مسیر نشد‌ و چاپ این کتاب در هفته‌های آینده انجام خواهد شد.

علیجانی بیان کرد: نباید نسبت به مسائل فرهنگی بی تفاوت بود، زیرا بر اساس نقل قولی از یکی از شهدای والا مقام بی توجهی نسبت به مسائل فرهنگی همانند باتلاقی است که آهسته آهسته جامعه را در خود فرو می‌برد.

این معلم دماوندی ادامه داد: افرادی که در حوزه نویسندگی فعالیت دارند، نه بحث مادی و نه بحث فروش تیراژ بالا برای آن‌ها اهمیت دارد بلکه حمایت از اثر تالیفی و دیده شدن آن اثر برای این افراد حائز اهمیت است، اما متاسفانه حمایت‌های سلیقه‌‌ای و جناحی سبب کاهش انگیزه این افراد خواهد شد. 

نویسنده، پژوهشگر و مولف کتاب "مجنون در جزیره" در پایان خاطرنشان کرد: همواره مدیون شهدا هستیم، انسان‌هایی که دارای روحیه و تفکرات بزرگ بوده و بایستی برای شناساندن این افراد به نسل امروز قدم برداشته و راه و سرگذشت زندگی این افراد را الگوی خود قرار داده تا براحتی از این بحران‌هایی که بر سر راه‌ قرار دارد عبور کرد.

اخبار مرتبط

کتاب خاطرات روحانی شهید اسلامی‌خواه به چاپ دوم رسید

هشت کتاب حوزه روابط بین‌الملل و گفتمان مقاومت رونمایی شد

کتاب «تحول در عصر فضای مجازی» منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha