«سنگر علاف‌ها»؛ نگاهی جدید به حوادث جنگ تحمیلی

«سنگر علاف‌ها»؛ نگاهی جدید به حوادث جنگ تحمیلی

به گزارش سراج24، مجموعه‌داستان «سنگرهای علاف» نوشته اکبر صحرایی، یکی از آثار طنز مربوط به ادبیات دفاع مقدس است که سال گذشته توسط انتشارات به‌نشر منتشر و سپس تجدید چاپ شد.

اکبر صحرایی نویسنده این‌کتاب، با نگارش رمان «حافظ هفت» در پنجمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد عنوان برگزیده را به دست آورد. همچنین او در پنجمین جشن فرهنگ فارس، با مجموعه داستان «خمپاره‌های خواب آلود» جایزه نخست داستان را کسب کرد. صحرایی تا به حال بیش از ۳۰ اثر را در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در کارنامه خود ثبت کرده است.

مجموعه «سنگر علاف‌ها» با نگاهی جدید به حوادث جنگ تحمیلی روایتگر افرادی است که معمولا در جنگ به کارگرفته نمی‌شدند و سعی می‌کردند که با شوخ طبعی خود را سرگرم کنند. این‌کتاب شامل ۵۵ داستان کوتاه است که به هم اتصال دارند و خواننده حین خواندن هر داستان به لایه‌های زیرین آن می‌رسد.

سبیل‌ها، علاف‌ها، خمپاره شادی، هذیان، گدا، سنگ صبور، اس اس، حباب، یک چشم، خربرفت، اولولک، ستون، عروس، شیش‌خونه و... عناوین برخی از داستان‌های این‌کتاب هستند که با زبان طنز، خاطرات و حقایقی را درباره دوران پر افتخار هشت دفاع مقدس برای نوجوانان و جوانان بیان می‌کنند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«عباس! ی علامت بینمون بذاریم وقتی می‌ریم شناسایی سنگرای دشمن همدیگر رو گم نکنیم؟ صدای حیوان یا پرنده بهتره! صدای چه حیوونی باشه؟ از بین تاریکی صدای جیرجیرک بیرون می‌دهیم صدای جیرجیرک هم خوبه، شنیدی؟ عباس مکث می‌کند و می‌گوید: جیرجیرک نه نشنیدم! گوش کن، دوباره می‌زنه.»

این‌کتاب سال گذشته با ۸۴ صفحه و شمارگان هزار نسخه به چاپ رسید و ۶ ماه بعد چاپ دومش به بازار نشر آمد.

اخبار مرتبط

روایت زندگی یک نوجوان منتخب از دارالتادیب برای مسابقه دو استقامت

تصویر دانشجو در هنر هفتم

خاطرات مردم کرمانشاه از شهادت سردار سلیمانی منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha