تدارک ویژه صداوسیمای خراسان رضوی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

تدارک ویژه صداوسیمای خراسان رضوی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی صداوسیمای خراسان رضوی به منظور تبیین ایثارگری‌ها، رشادت‌ها و ازخودگذشتگی‌های رزمندگان دفاع مقدس و انتقال آن به نسل امروز به‌عنوان الگویی موفق در راه حراست و حفاظت از کیان و خاک میهن اسلامی و همچنین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مرکز خراسان رضوی برنامه‌های جذاب و متناسب با موضوع دفاع مقدس را برای پخش در این ایام تدارک دیده است که در این‌جا به اجمال عناوین مهم آن اعلام می‌شود.

«اسطوره» عنوان برنامه‌ای ترکیبی است که در 7 قسمت 45 دقیقه‌ای به صورت زنده از سیمای خراسان رضوی به دفاع مقدس و ابعاد آن می‌پردازد، «اسطوره» با محوریت ادبیات دفاع مقدس و زندگی آزادگان با بازنمایی شرایط اسارت آزادگان به‌صورت مستند بازسازی است که در هر قسمت زندگی یک آزاده را به تصویر می‌کشد و هر شب در ساعت 20 پخش خواهد شد.

مستند «الماس‌ها ماندگارند» ویژه برنامه تولیدی با رویکرد ایثارگری‌های آزادگان در دوران دفاع مقدس است که در سه برنامه 30 دقیقه‌ای به این موضوع می‌پردازد.

مستند «1359» نیز عنوان برنامه‌ای است که با ساختار مستند در سه قسمت 30 دقیقه‌ای به بررسی رویکرد جهادی در دوران دفاع مقدس می‌پردازد.

تله فیلم «اشنوگل» ومجموعه «ترمه گلی» که از آثار فاخر و از تولیدات صداوسیمای خراسان رضوی است نیز در ایام هفته دفاع مقدس از سیمای خراسان رضوی پخش می‌شود.

علاوه آن نیز برنامه‌های دیگر سیمای خراسان رضوی نظیر «صبح خراسانی»، «شب شرقی» و اشاره به‌صورت ویژه به موضوع دفاع مقدس خواهند پرداخت.

«چهل برگ» عنوان ویژه برنامه‌ای از صدای خراسان رضوی در ایام هفته دفاع مقدس است، این برنامه شبانگاهی قصد دارد تا در یک فضای گفتگو محور با حضور کارشناسان حوزه دفاع مقدس به مباحثی همچون فرماندهی و مدیریت در دفاع مقدس ـ تبلیغ و عمق بخشی دینی در دفاع مقدس و... بپردازد.

«دهکده» نیز عنوان برنامه دیگری از صدای خراسان رضوی است که به‌مناسبت هفته دفاع مقدس به موضوع سبک زندگی و نقش خانواده‌های روستایی در دفاع مقدس می‌پردازد.

«مردم و مسئولان» عنوان برنامه‌ای است که به گفتگو با فرماندهان و دست اندرکاران دفاع مقدس می‌پردازد.

«مسابقه پلاک هشت» این مسابقه با ساختاری متفاوت و از زاویه دیدِ جدید به منظورِ ارج نهادن به دلیر مردی‌ها و رشادت‌هایِ شهدا در جنگِ تحمیلی، در قالب مسابقه‌ای جذاب با حضور اقشار مختلف بسیج، قصد دارد تا در یک چالش فکری، اطلاعات مفیدی را در خصوص دفاع مقدس به سمع شنوندگان رادیو برساند.

«ما می‌توانیم» عنوان برنامه‌ای است که با اشاره به سال جهش تولید به نقش رزمندگان و نگاه برگرفته از دفاع مقدس و اقتصاد مقاومتی به تحلیل شرایط فعلی و راهکارهای برون رفت از این شرایط می‌پردازد.

«موج بیداری» این برنامه در ساختار پیامی روایی با پخش سه برنامه در هفته قصد دارد تا موضوعات مختلف حوزه دفاع مقدس به‌ویژه مقاومت دزفول ، آزادسازی خرمشهر، شهدای غواص، حملات شیمیایی، زنان و دفاع مقدس وشعر دفاع مقدس را مورد بررسی قرار دهد.

«نفوذ پنهان» برنامه‌ای است که به تبیین جنایت‌های آمریکا و قدرت‌های استکباری در جنگ تحمیلی و بیان جنایات منافقین و ستون پنجم دشمن در دفاع مقدس پرداخته و آثار این تحریکات که منجر به تجاوز رژیم بعثی به خاک ایران شد و نقش آنان در تداوم این تجاوز را کنکاش می‌کند.

همچنین رادیو زیارت برنامه‌های ویژه‌ای برای این ایام تدارک دیده است که اهم آن بدین شرح است:

«رسم عاشقان» عنوان ویژه برنامه‌ای است که با ساختار ترکیبی نمایشی در 7 قسمت 40 دقیقه ای تهیه می‌شود. «رسم عاشقان» به‌صورت زنده و هر شب در ساعت قبل از اذان مغرب ساعت ۱۸ و پانزده دقیقه از این شبکه پخش می‌شود. این برنامه با هداف تشویق و ترغیب جمعیت مخاطب به حفظ ارزش‌های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت، توجه به شهدا و پاسداشت نام یاد آن عزیزان در جامعه و آشنایی با آثار نوشتاری و صوتی دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم در هر برنامه یک اثر نوشتاری را معرفی کرده و یک نمایش کوتاه بر گرفته از آن کتاب تولید و پخش می‌کند.همچنین گفتگویی با شخصیت‌های اصلی کتاب داشته و مچنین گفتگوی زنده با سرداران دوران دفاع مقدس انجام می‌شود، «رسم عاشقان» با طبقه ب تهیه و تولید می‌شود.

«کربلای جبهه‌ها» نیز عنوان برنامه‌ای است از گروه زیارت و فرهنگ و سیره رضوی رادیو زیارت و با شعار «همه رزمنده‌ایم» به‌مناسبت هفته دفاع مقدس تهیه می‌شود. این برنامه با ساختار کلامی پیامی و با هدف آشنایی هرچه بیشتر جامعه با سیره و راه و روش زندگی شهدا، پاسداشت و گرامی داشت یاد و خاطره شهدا در هفته دفاع مقدس، تحلیل و تشریح معنویت و اهل بیت در دفاع مقدس تهیه و پخش می‌شود، در «کربلای جبهه‌ها» به موضوعات و سؤالاتی همچون: چرا در جنگ از نمادهای دینی استفاده می‌شد؟ چرا شعرا شعرهایی با محتوای اهل بیتی داشتند؟ چرا عملیت‌ها با اسم ائمه اطهار علیهم السلام بود؟ آموزه‌های دفاع مقدس و ارتباط آن با آموزه‌های اهل بیت علیهم اسلام چیست؟ چرا این جنگ تحمیلی را دفاع مقدس می‌نامیم، دین و تأثیر آن در دفاع مقدس، ارتباط شهدا و دفاع مقدس با حماسه ی کربلا، بررسی وصیت‌نامه‌های شهدا در پیروی از راه ولایت و امامان، بررسی ارتباط پشتیبانی جبهه‌ها در پیشبرد دفاع مقدس، حمایت مادرها از فرزندان در اعزام به جبهه‌ها، راهکارهایی برای آشنایی نسل جدید با دفاع مقدس، راز پیروزی ما در دفاع مقدس می‌پردازد.

این برنامه در 7 قسمت و با مدت 40 دقیقه تولید می‌شود که هر روز از ساعت 13:15 از رادیو زیارت پخش می‌شود، علاوه بر این برنامه‌ها، «صحن زندگی» به بررسی زندگی رزمندگان در ایام دفاع مقدس و نحوه مدیریت خانواده و تأثیر این شیوه بر افزایش توانمندی آنان و تبدیل تهدیدها به فرصت و نقاط ضعف به قوت توسط همسران رزمندگان می پردازد.

همچنین برنامه «صبح و زیارت» و «سقاخانه» نیز با تأثی از رویکرد دفاع مقدس به تأثیرات سیره و روش ائمه معصومین بر ظلم‌ستیزی و افزایش روحیه ایثار و شهادت‌طلبی و دفاع از حرم ائمه معصومین علیهم السلام و مدافعین حرم می‌پردازد.

گفتنی است؛ در شبکه رادیویی زیارت علاوه بر تولیدات جدید، برنامه‌های: «خانه‌ام اینجاست» در 7 قسمت 25 دقیقه‌ای، «سنگر به سنگر» در 7 قسمت 10 دقیقه‌ای، «شاعران عشق» در 7 قسمت 20 دقیقه‌ای، «مستند فرماندهان» در 7 قسمت 25 دقیقه‌ای، «نت عاشقی» در 7 قسمت 5 دقیقه‌ای، «شاهد» در 7 قسمت 5 دقیقه‌ای و «نیمه پنهان ماه» در 8 قسمت 30 دقیقه‌ای نیز برای پخش در این ایام درنظر گرفته است‌.

فضای مجازی صداوسیمای خراسان رضوی با تولید دو مستند کوتاه با موضوع دو تن از سرداران شهید استان سردار شهید محمود کاوه، سردار شهید عبدالحسین برونسی همچنین تولید دو قسمت «وکس پاپ» با موضوع دفاع مقدس و تولید مجموعه ۱۵ قسمتی به‌نام «سایه روشن سال‌های دفاع مقدس» برای پاسخگویی به سؤالات و شبهات دفاع مقدس و تولید عکس نوشت ویژه اولین‌های دفاع مقدس در استان خراسان رضوی و همچنین طراحی صفحه ویژه دفاع مقدس در سایت مرکز و باز تولید برنامه‌های سال‌های دفاع مقدس رادیو به صورت پادکست آماده کرده است.

معاونت خبر نیز با عناوین نسیم افغانی، شهید برونسی، شیر آباد، روستای افچنگ دارای بیشترین شهید و رزمنده به نسبت جمعیت، فراخوان عکس شهدا، خانواده با 3 شهید و 10 رزمنده ،سرهنگ کهتری شکست حصر آبادن، شهید اهل سنت(غزنینی)، پدر و پسر شهید، شعر دفاع مقدس، رزمنده ی ورزشکار دفاع مقدس و فریضه تهیه کرده است.

امیدواریم با تولید و پخش این برنامه‌ها با بضاعت اندک خود توانسته باشیم حق و دِینی که شهدا به گردن ما دارند را ادا نموده و با ترسیم راه و سیره و هدف آنها، در این نبرد نابرابر دنباله رو آنان باشیم.

اخبار مرتبط

کتاب‌گردی در خاکریز / کدام کتاب‌ها مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفته‌اند؟

تصویر منتشرنشده از شهید فخری‌زاده در دوران دفاع مقدس

سه کتاب دفاع مقدس در زنجان رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha