عرضه ۱۰۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس در دومین نمایشگاه مجازی سوره مهر

عرضه ۱۰۰۰ عنوان کتاب دفاع مقدس در دومین نمایشگاه مجازی سوره مهر

به گزارش سراج24، عبدالحمید قره داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر در ابتدای این نشست گفت: در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده، ناشران کتاب دفاع مقدس دست به دست هم داده‌اند و با توجه به اینکه فرصت برای برنامه‌های حضوری حوزه کتاب کمتر است و بازارش تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته این غرفه مجازی را برپا کردیم.

وی افزود: یکی از اهداف برپایی غرفه روشنای خاطره‌ها که با همراهی سه ناشر دیگر یعنی روایت فتح، نشر شهید کاظمی و نشر ۲۷ بعثت انجام می‌شود، جلوگیری از رکود بازار کتاب‌های دفاع مقدس است. ما پیشتر چیزی مشابه این طرح را همزمان با ایامی که برای نمایشگاه کتاب تهران در نظر گرفته شده تحت عنوان غرفه مجازی سوره مهر انجام دادیم که این بار این کار با ویژگی‌های متفاوت‌تری انجام می‌شود.

مدیرعامل سوره مهر در ادامه گفت: غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس (روشنای خاطره‌ها) از فردا ۳۱ شهریور همزمان با شروع هفته دفاع مقدس آغاز شده و تا ۱۷ مهر همزمان با اربعین حسینی میزبان علاقه‌مندان ادبیات دفاع مقدس است. یکی از تمهیداتی که برای این غرفه مجازی در نظر گرفته شده بسته نرم افزاری برای خرید آسان کتاب است. فضای غرفه هم مانند تجربه پیشین به صورت سه بعدی شبیه سازی شده و مخاطبان می‌توانند با حوصله کتاب‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و با تخفیف ۲۰ درصدی و ارسال رایگان به همه نقاط کشور آنها را دریافت کنند.

قره داغی گفت: برای هفته دفاع مقدس برنامه‌های جانبی هم در کنار غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس در نظر گرفته شده که مهمترین آنها معرفی آثار جدید ناشران حاضر در این غرفه است. در این ایام سوره مهر چهار کتاب جدید خود را رونمایی می‌کند که یکی از آنها «فرماندهان نبرد»، مجموعه ۷ روایت از ۷ فرمانده نوشته ساسان ناطق است. «حاج جلال» نوشته لیلا نظری یکی دیگر از این کتاب‌هاست و کتاب «او یک دستمال سرخ بود» هم در حال حاضر زیر چاپ است که بناست این هفته یا طی بازه برپایی غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس رونمایی شود.

وی در پایان گفت: بناست در ایام برپایی غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس از همراهی نویسندگان برای معرفی آثارشان استفاده کنیم. این معرفی‌ها در قالب ویدیوهایی که خود نویسندگان ضبط کرده‌اند یا دست اندرکاران غرفه از آنها گرفته‌اند تهیه و پخش می‌شود.

در ادامه نشست مازیار حاتمی مدیر انتشارات ۲۷ بعثت گفت: ما با ۱۰۰ عنوان کتاب در این غرفه مجازی شرکت داریم، کتاب‌های نشر ۲۷ بعثت در گونه‌های کارنامه عملیاتی، زندگی نامه، تاریخ شفاهی و کودک و نوجوان منتشر می‌شود. برنامه ما هم این است که در هفته دفاع مقدس چند رونمایی کتاب داشته باشیم. اولین مراسم مربوط به کتاب روزهای لاجوردی با محوریت شخصیت شهید مهدی لاجوردی است که روز سه شنبه اول مهر در مرکز تبادل کتاب رونمایی می شود. کتاب بعدی «کوهستان در آتش» شامل کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمد رسول الله در عملیات والفجر ۴ است که به قلم گلعلی بابایی نوشته شده و روز هفتم مهر طی دو برنامه صبح و ظهر در برج میلاد و باغ موزه دفاع مقدس رونمایی می شود. کتاب دیگرمان هم «بچه های حمزه» شامل کارنامه عملیاتی گردان حمزه در سال های دفاع مقدس نوشته مسعود ده نمکی است که این کتاب هم هفتم مهر در برج میلاد رونمایی می شود.

وی افزود: ما کتاب هایی هم با موضوع مدافعان حرم داریم که بناست به نمایشگاه مجازی غرفه کتاب دفاع مقدس برسند. از جمله کتاب هایی در مورد شهید احسان میرسیار و اصغر فلاح پیشه.

مدیر انتشارات ۲۷ بعثت در پایان گفت: ما هم مانند باقی ناشران سعی کردیم در ایام کرونا کتابها را به صورت مجازی و با تخفیف و ارسال رایگان به دست مخاطبان مان برسانیم.مهدی محمدخانی مدیر انتشارات روایت فتح هم در بخشی از این نشست گفت: برپایی این غرفه مجازی علاوه بر اینکه یک حرکت ارزشمند است بین چند ناشر دفاع مقدس وحدتی ایجاد کرده که می تواند مقدمه حرکات مشترک بعدی باشد.

وی افزود: انتشارات روایت فتح با حدود ۱۵۰ عنوان در این غرفه مجازی حضور دارد و برای هفته دفاع مقدس هم دو برنامه اصلی داریم که یکی از آنها رونمایی و چاپ ۷ عنوان جدید است. «نامه هایی به امام»، «دوستت دارم به یک شرط» (از شهدای مدافعان حرم)، «کوچه باغ انار به ماندنم عادت نکن» (از شهدای مدافع حرم) «هفت شاخ» (درباره یک پدر و پسر شهید) «تجمع ممنوع» (از خاطرات آزادگان) «او مرا کشت» (درباره شهید مجیدشهریاری) و «گردان به تو می نازد» (از شهدای مدافع حرم) عناوین این کتاب ها هستند.

مدیر انتشارات روایت فتح گفت: حرکت انتشارات سوره مهر در برپایی این غرفه مجازی قابل تقدیر است و البته قابل تکرار.

در بخش دیگر این نشست قره داغی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: در مجموع حدود هزار عنوان کتاب در غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس عرضه می شود که ۵۰۰ عنوان سهم انتشارات سوره مهر و ۳۰۰ عنوان شان متعلق به انتشارات شهید کاظمی و بقیه بر عهده نشر ۲۷ بعثت و روایت فتح است. کتاب های الکترونیک در یک بخش جنبی عرضه می شود.

وی در پاسخ به سوال که چرا غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس تنها با مشارکت چهار ناشر برپا می‌شود، گفت: دو دلیل جدی در این زمینه وجود دارد. در تجربه قبلی‌مان یعنی غرفه مجازی سوره مهر که همزمان با زمان برپایی نمایشگاه کتاب برگزار شد، گفتیم چون این کار تجربه اول است نیاز به حرکت با احتیاط دارد. بنابراین ترجیح دادیم خودمان به تنهایی و با تمرکز بالایی کار را انجام بدهیم. اما نکته ای که ما را به سمت همکاری با سه ناشر دیگر سوق داد این بود که اگر تعداد ناشران زیاد شود ممکن است پشتیبانی و ارسال کتاب ها سخت شود. بنابراین سعی کردیم به تعداد مشخصی از ناشرها برسیم. در حال حاضر ۴ ناشر اصلی مشارکت کننده هر کدام با بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب قابل ارسال در غرفه مجازی حضور دارند. با باقی ناشران هم ارتباط گرفتیم و سعی شد عناوین موجودشان در بخش سایرین عرضه شود. به این ترتیب ناشرانی مثل خط مقدم، شهید ابراهیم هادی و قدر ولایت هر کدام با زیر ۱۰۰ عنوان کتاب در بخش سایرین حضور دارند.

مازیار حاتمی نیز درباره انتشار دو کتاب به صورت همزمان در نشر ۲۷ بعثت و روایت فتح درباره شهید سید احسان میرسیار گفت:‌ ما کتابی درباره این شهید آماده کرده بودیم و وقتی متن نهایی را به همسر شهید دادیم،‌ متوجه شدیم روایتی از همسرشان هم توسط انتشارات روایت فتح منتشر شده است. زندگی این شهید قله های زیادی دارد و می شود چند عنوان کتاب دیگر هم درباره او نوشت. حالا هم یک کتاب به کلیت زندگی شهید میرسیار می‌پردازد و یک کتاب هم روایت همسر شهید است.

گفتنی است در پایان این مراسم به مناسبت روز خبرنگار، از خبرنگاران حاضر تقدیر شد.

اخبار مرتبط

زنان ایرانی در پشت جبهه‌های نبرد شاهکار کردند

راوی کتاب «تلخی رهایی» قربانی نفاق است

ارسال کتاب‌های نمایشگاه مجازی تا ۴۵ روز بعد از نمایشگاه ادامه دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha