گزارش|

شهر موشکی سپاه؛ مظهر اقتدار دفاعی ایران / از تحریم سیم‌ خاردار تا ادعای استفاده از «بمب سنگر شکن»

شهر موشکی سپاه؛ مظهر اقتدار دفاعی ایران / از تحریم سیم‌ خاردار تا ادعای استفاده از «بمب سنگر شکن»

به گزارش سراج24، امید فعال؛ «خرید سیم‌خاردار ماجرای جالبی دارد، ما از یوگسلاوی سابق سه کامیون سیم‌خاردار خریدیم و پس از گذراندن از مرز اتحاد جماهیر شوروی به پشت مرز با جمهوری آذربایجان رساندیم اما به دستور کاخ کرملین سیم‌خاردارها توقیف شد. البته ما متوقف نشدیم و تسلیحات خود را از کشورهای کره شمالی، بلغارستان، لهستان، مجارستان، آلمان شرقی، سوئیس، آرژانتین، چین و به‌صورت قاچاق از انگلیس تهیه می‌کردیم.»

متن فوق، روایت محسن رفیق‌دوست «وزیر سپاه‌ در دوران‌ دفاع‌ مقدس»‌ پیرامون ماجرای معروف خرید سیم‌خاردار است. با آغاز جنگ تحمیلی، نیازهای جدی در صنایع نظامی کشور پدید آمد و اهمیت بازسازی ادوات نظامی و تجهیز توان دفاعی بیش ‌از پیش مورد توجه فرماندهان نظامی قرار گرفت.

5 سال پیش، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای نخستین بار تصویربرداری از تونل‌های زیرزمینی سپاه که موشک‌های بالستیک دوربرد در آن نگهداری می‌شدند، رونمایی کرد. بنا بر اظهار فرماندهان هوافضای سپاه، این تونل در عمق 500 متری زمین قرار دارد و ارتفاع آن حدود 10 متر است.

از «شهر موشکی» سپاه پاسداران چه می‌دانید؟/ از تحریم سیم‌خاردار تا ادعای استفاده از «بمب سنگرشکن»

سردار سرتیپ «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از شهر موشکی اظهار کرد: «موشک‌ها در بردهای مختلف در همه پایگاه‌ها بر روی پرتابگر (لانچر) سوار، آماده پرتاب و دست‌ها بر روی ماشه است و فقط منتظر دستور فرمانده معظم کل قوا هستیم. وی گفت: در مقابل جدید‌ترین و پیشرفته‌ترین نسل ماهواره‌ها و تجهیزات جاسوسی و تهاجمی دشمنان انقلاب اسلامی، کوچک‌ترین نگرانی نداریم.»

آمریکا و متحدان اروپایی‌ها خود، از افزایش توان دفاعی ایران وحشت دارند و منافع استعماری خود در کشورهای آسیا غربی را در خطر می‌بینند. غرب با تکیه‌ بر پروپاگاندای رسانه‌ای خود، ایران هراسی را در دنیا ترویج می‌دهد و همواره با جمله معروف «همه گزینه‌ها رو میز است»، خط‌ ‌ونشان نظامی برای ایران می‌کشد.

اشتون کارتر، وزیر اسبق دفاع آمریکا در واکنش به رونمایی از شهر موشکی سپاه در سال 94 گفته بود: «آمریکا یک بمب سنگر شکن آماده کرده است که می‌تواند تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران را نابود کند و این‌یک گزینه نظامی است که هر وقت آمریکا تصمیم بگیرد که ایران را از ساخت سلاح هسته‌ای بازدارد از آن استفاده خواهد کرد.»

از «شهر موشکی» سپاه پاسداران چه می‌دانید؟/ از تحریم سیم‌خاردار تا ادعای استفاده از «بمب سنگرشکن»

سردار سرلشکر محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درباره رونمایی از دستاوردهای موشکی و شهر موشکی سپاه اظهار کرد: «یک نکته ظریف در این رونمایی‌ها وجود داشت و آن اینکه حاکمان رژیم صهیونیستی و برخی آمریکایی‌ها و دستگاه‌های جاسوسی دنیا مدعی هستند هر اتفاق در ایران می‌افتند آن‌ها مطلع هستند و می‌گویند می‌دانند که در کجای ایران موشک تولید می‌شود و تعداد آن‌ها طی چند عدد است. یکی از موضوعاتی که آن‌ها نمی‌دانستند در این روزها و نمایش درآمد و ده‌ها برابر از این تجهیزات وجود دارد که آن‌ها از آن اطلاعی ندارند و ادعای آن‌ها در خصوص دانستن همه‌چیز اشتباه است.»

ساختار شهرهای موشکی ایران به این صورت است که تونل‌هایی در دل کوه با مهندسی خاص حفاری می‌شوند و این سیلو‌های زیرزمینی، امکان دپوی انبوهی از موشک‌های بالستیک در بردهای مختلف و شلیک سریع آن‌ها را فراهم می‌آورد.

سردار سرتیپ «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیرامون ایده شهر موشکی می‌گوید: «ایده اولیه شهر‌های موشکی به سال ۱۳۶۳ برمی‌گردد، قبل از ورود اولین امکانات موشکی، حفاری تونل را شروع کردیم و تا به امروز به‌صورت شبانه‌روزی ادامه داشته است.»

یک وبگاه صهیونیستی درباره شهر موشکی ایران می‌نویسد: «ایران به‌طور معمول پایگاه‌های موشکی که دارای درهای ورودی و خروجی بسیاری است را در مناطق ناهموار کوهستانی قرار داده و سکوهای پرتاب نیز اغلب زیر سازه‌های مسقف و مستتر قرارگرفته‌اند. تمام این اقدام‌ها برای از بین بردن عملیات اطلاعاتی دشمن و یا استفاده از ماهواره و پهپاد برای رصد موشک‌های ایران است.»

سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره شهرهای موشکی مورد توجه محافل نظامی گفت: «این شهرهای موشکی مکان‌های بسیار امنی در مقابل هجمه‌های دشمن از هر نظر است. قابل‌شناسایی نیستند و این شهرها بسیار زیاد و کثیر هستند. ما تخم‌مرغ‌هایمان را در یک سبد نمی‌گذاریم که البته این‌یکی از الگوهای حفظ و نگهداری موشک‌های ماست. ما موشک‌های خود را به‌وفور در مکان‌های مختلف گذاشته‌ایم که در دشمن را در هر زمان و هر مکان هدف قرار می‌دهد.»

علاوه بر اظهارنظر وبگاه صهیونیستی، ایمیج ست (ISI) مرکز ماهواره‌ای رژیم صهیونیستی در گزارشی پیرامون شهر موشکی می‌گوید: «ایرانی‌ها هم‌اکنون یک شبکه بزرگ و پیچیده از پایگاه‌های نظامی در جای‌جای اراضی این کشور دارند که می‌توان آن‌ها را شهرهای موشکی ایران توصیف کرد.»

از «شهر موشکی» سپاه پاسداران چه می‌دانید؟/ از تحریم سیم‌خاردار تا ادعای استفاده از «بمب سنگرشکن»

ایران، چین، روسیه و کشورهای معدودی از تونل‌های زیرزمینی برخوردار هستند؛ بنا بر اظهارات آژانس‌های اطلاعاتی غربی، چینی‌ها چیزی در حدود 5000 کیلومتر تونل زیرزمینی نیز در کشور خود حفر کردند که بخش زیادی از تأسیسات موشکی این کشور را در خود جای‌داده است.

شهر موشکی ایران به نیروی هوافضای سپاه پاسداران منوط نمی‌شود و در اظهارات تازه‌ای، سردار دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفتگویی درباره شهرک‌های موشکی سپاه پاسداران گفت: «ما شهرهای زیرزمینی شناوری و موشکی ساحل به دریا داریم. دشمن ما می‎داند که در کل ساحل خلیج‌فارس و مکران شهرهای زیرزمینی در مجموعه ارتش و سپاه وجود دارد.»

در این تونل‌ها تمام امور مربوط به برنامه‌های موشکی از ساخت، انبار و نگهداری تا پرتاب این موشک‌ها وجود دارد. امری که یافتن و هدف قرار دادن این تأسیسات را به‌نوعی غیرممکن کرده و بقاء پذیری واحدهای موشکی را شدیداً افزایش داده است. شهرهای موشکی، همواره یکی از نمادهای اقتدار موشکی و توانایی رزم نیروهای مسلح کشورمان در شرایط مختلف بوده‌اند و به نقل از فرماندهان نظامی، شهرهای موشکی در همه جای، ایران وجود دارد.

نوام چامسکی. نظریه پرداز مشهور آمریکایی پیرامون اتهام‌سازی‌های واهی آمریکا علیه ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: «آمریکا ایران را بزرگترین تهدید برای صلح میداند در حالیکه جهان براین باور است که آمریکا بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است.»

جمهوری اسلامی ایران هرگز بدنبال تنش و درگیری نظامی در منطقه نبوده و همواره تقویت روابط با کشورهای همسایه را در دستور کار دیپلماتیک خود قرار داده است اما در صورت تجاوز به مرزهایش، به لطف توان دفاعی خود با عناصر برهم زننده امنیت مقابله خواهد کرد.

امروز توان دفاعی ایران، به یک عامل بازدارنده در منطقه تبدیل شده و این قدرت نظامی، توسعه‌ی اقتدار جمهوری اسلامی را در میان ملّت‌ها در منطقه و فراتر از منطقه درپی داشته است.

اخبار مرتبط

هیچ انفکاکی بین سپاه و ناجا نیست

رفع تحریم‌ها به‌ رغم مخالفت‌های آمریکا

صوت/استیضاح؛ مشکل‌ساز یا گره‌گشا؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha