بودجه جشنواره مقاومت از یک فیلم سینمایی معمولی کمتر است

بودجه جشنواره مقاومت از یک فیلم سینمایی معمولی کمتر است

به گزارش سراج24، نخستین نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» پیش از ظهر امروز (شنبه ۲۹ شهریورماه) با حضور مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و سید احد میکائیل‌زاده معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی به صورت مجازی برگزار شد.

عظیمی میرآبادی دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در ابتدای این نشست آنلاین گفت: این جشنواره در ۱۵ دوره قبلی خود با نام دفاع‌مقدس برگزار شد اما امروزه به عنوان جشنواره بین‌الملی فیلم مقاومت و در ابعاد جهانی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به ایجاد بخش‌های متنوع در این دوره، ادامه داد: در پنج دوره اخیر با تلاش دوست عزیزم جناب آقای محمد خزاعی جشنواره فیلم مقاومت اهمیت واعتبار مضاعف یافت. او استانداردهایی تعریف کرده که ما نمی‌توانیم از آنها عدول کنیم.

وی ادامه داد: بنیاد روایت فتح و انجمن سینمای انقلاب و دفاع‌‍مقدس اهداف و اولویت‌هایی دارند، در این جشنواره تلاش می‌کنیم حمایت از سینمای دفاع‌مقدس و تعریف طراز در این سینما نیز پیگیری شود.

عظیمی میرآبادی در پاسخ به سوالی درباره تعداد آثار دریافتی گفت: در بخش مدافعان سلامت ۱۲۸ کشور آثاری را به جشنواره فرستادند. ۱۳۴۲ اثر به دبیرخانه رسیده که رقم قابل توجهی است. همه مردم جهان در ماه‌های اخیر درگیر این ویروس منحوس بودند و به همین دلیل بخش مدافعان سلامت با استقبال مواجه شد. استقبال خوبی از بخش مدافعان سلامت شد اما جنس آثار داخلی و ایرانی تفاوت دارد. آثار سینماگران ایرانی، الهی و معنوی‌تر است.

* فضاسازی علیه جشنواره فیلم مقاومت!

وی در پاسخ به پرسش دیگری پیرامون تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره گفت: لازم است دبیرخانه دائمی در انجمن سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس فعال باشد. همکارمان آقای جوادی در ماه‌های اخیر در این بخش کار کرده و سعی کرده‌اند همه چیز را سامان‌دهی و یکپارچه کنند بطوریکه در فاصله بین دو جشنواره نیز دبیرخانه به صورت دائمی فعال باشد. فضایی که علیه سینمای دفاع‌مقدس و جشنواره مقاومت بود، جوری وانمود می‌کرد که آثاری برای برگزاری هر ساله جشنواره نیست اما تجربه امسال نشان داد می‌توان با برنامه‌ریزی بهتر، زمینه را برای دریافت بیشتر آثار فراهم کرد.

 

 

در ادامه این نشست، عظیمی میرآبادی درباره میزان تعامل و همراهی سازمان سینمایی گفت: برای پیشرفت اهدافمان در سینمای دفاع‌مقدس و انقلاب نیازمند تعامل با نهادها و ارگان‌های مختلف هستیم. ما باید سینمای دفاع‌مقدس را به سینمای ایران پیوند بزنیم. آقای انتظامی رئیس سازمان سینمایی همراه ما بودند. در این مدت در کنار جشنواره مقاومت بودند و ما را تنها نگذاشتند. امیدوارم بتوانیم این همکاری ها را گسترش بدهیم.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تصریح کرد: انجمن سینمای دفاع‌مقدس داعیه این را دارد که جناحی کار نمی‌کند چراکه معتقد است فرهنگ دفاع‌مقدس و مقاومت متعلق به گروه خاصی نیست؛ به همین دلیل ما در انجمن سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس در را به روی کسی نبستیم، مگر کسی دوست نداشته باشد در این حوزه کار کند. کار کردن در حوزه سینمای دفاع‌مقدس ساده نیست؛ گرچه انجمن زمینه را فراهم می‌کند، اما باید تمایل از سوی سینماگران باشد.

وی درباره شیوع ویروس کرونا و بیکاری برخی سینماگران هم اظهار داشت: متاسفم که سینماگران دفاع‌مقدس درگیر بیکاری و مشکلات مالی هستند اما وظیفه جشنواره مقاومت چیز دیگری است. انجمن سینمای دفاع‌مقدس باید به دنبال رفع این مشکل و گرفتاری باشد که هست اما در جشنواره فیلم مقاومت اهداف فرهنگی و سینمایی را دنبال می‌کنیم.

عظیمی میرآبادی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از ضرورت برگزاری جشنواره در شرایط اقتصادی کنونی پرسیده بود، خاطرنشان کرد: کسی می‌تواند بگوید برگزاری جشنواره‌ها بد است؟ برگزاری جشنواره می‌تواند باعث توجه مدیران و جامعه و رسانه‌ها به رویدادها شود. جشنواره می‌تواند صاحب منابع را ترغیب کند در حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کنند.

* هزینه برگزاری جشنواره به اندازه یک فیلم سینمایی معمولی است

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت درباره میزان بودجه جشنواره هم گفت:  جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت هزینه بالایی ندارد. هزینه این جشنواره از یک فیلم سینمایی معمولی دفاع مقدسی هم کمتر است؛ این در حالیست که در یک فیلم سینمایی ۴۰ نفر درگیر می‌شوند اما ما با این رویداد ۱۰ هزار نفر را درگیر و همراه جشنواره فیلم مقاومت کردیم.

عظیمی میرآبادی در پاسخ به سوال  دیگری تأکید کرد: پس از پایان جشنواره فیلم مقاومت هزینه‌ها را اعلام می‌کنیم و شفاف خواهیم گفت اما فعلا بدانید که هزینه جشنواره امسال از یک فیلم معمولی دفاع‌مقدسی کمتر است.

دبیر شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت درباره دو بخشی شدن زمان برگزاری جشنواره هم  یادآور شد: حجم برنامه‌ها بالا بود و باید دو زمان را برای برگزاری در نظر می‌گرفتیم. وقتی بحث مدافعان سلامت مطرح شد نیاز به زمان مناسب برای دیده شدن آثار این بخش داشتیم.

در ادامه این نشست خبرنگاری درباره بخش «سینمای سامری» پرسید. دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در پاسخ گفت: کسانی که نظریه‌پردازی کردند با ما فرقی نداشتند. آنان هم مثل ما مطالعه و تولید علم کردند. این طور نیست که هر کسی بیرون از ایران نظریه‌پردازی کند، درست است و نظریه های داخلی خوب نیست؛ این خودتحقیری است. کسانی که با این نگاه فیلم می‌سازند می‌توانند در بخش سینمای سامری حضور داشته باشند. بخش مهمی از هالیوود در همین دسته جای می‌گیرد. فیلمی که به  پیامبران توهین می‌کند، سینمایی که ملائک یا ارزش‌های انسانی را تخطئه می‌کند، در ذیل معنای سینمای سامری است.

* ترفندهایی برای برگزاری آنلاین جشنواره

خبرنگار دیگری درباره شیوه برگزاری آنلاین جشنواره مقاومت پرسید. مهدی عظیمی میرآبادی پاسخ داد: ما ترفندهایی برای برگزاری این جشنواره داریم که محرمانه است و برای شما توضیح خواهم داد. ضمن اینکه ما آنچه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرده است، رعایت می‌کنیم و برگزاری جشنواره از این منظر بدون تجمع مشکلی ندارد.

عظیمی میرآبادی درباره حضور مهمانان خارجی، گفت: متاسفانه به دلیل شرایط کرونا و مباحث مالی نتوانستیم مهمانان خارجی را به ایران دعوت کنیم، اما در صورت حضور مهمانان خارجی، هم قواعد و اصول ستاد ملی مقابله با کرونا را رعایت خواهیم کرد.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در پاسخ به پرسش دیگری، ضمن تأکید بر ضرورت همراه شدن مخاطبان جدید با سینمای دفاع‌مقدس گفت: بخش فیلمسازان بسیجی جدی و استراتژیک است. آینده سینمای دفاع مقدس و مقاومت مرهون استعداد این نیروهاست. حتی می‎‌توان به فیلمسازان بسیجی در سایر کشورها هم فکر کرد. هر فیلمسازی که تفکر بسیجی دارند و در بخش های مختلف دفاعی و امنیتی هستند می‌توانستند در این بخش حاضر باشند. در این بخش ۲۶۵۲ اثر به دبیرخانه رسید که ۴۶ فیلم بلند در این مجموعه حضور داشت.

مهدی عظیمی میرآبادی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه شرط نمایش اول فیلم‌ها از چه زمانی در جشنواره فیلم مقاومت اضافه خواهد شد، تصریح کرد: ما شرطی برای فیلم‌ها برای نمایش در جشنواره مقاومت نمی‌گذاریم اما امیدواریم تعدادی آثار داشته باشیم که برای نخستین بار در جشنواره روی پرده می‌روند.

* بخش «سیدالشهداء مقاومت» ادای دین به شهید سلیمانی است

وی درباره بخش سیدالشهداء مقاومت گفت: بخش سیدالشهدای مقاومت ادای دین و تکریم سردار سلیمانی است. امیدوارم حرکتی پیش برنده در راستای شناخت این شهید بزرگوار داشته باشیم.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی در بخش دیگری از این نشست تأکید کرد: در انجمن سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس در به روی همه سینماگران باز است. امیدوارم وضعیت مالی و پشتیبانی هم به شکلی پیش برود که انجمن بتواند با همه بخش‌های سینما همکاری کند.

وی افزود: در آیین افتتاحیه از خسرو سینایی، هادی مشکوه، غلامرضا جنت‌خواه دوست، همایون‌رضا عطاردی و شهید حسین فهمیمی تجلیل می‌شود؛ همچنین در آیین اختتامیه از جمشید هاشم‌پور، محسن علی‌اکبری و جمال شورجه تجلیل می‌شود.

مهدی عظیمی میرآبادی اضافه کرد: جشنواره فیلم مقاومت این دوره کاملاً بین‌المللی است. در واقع، همه بخش‌ها به جز جشنواره جشنواره‌ها و فیلمسازان بسیجی، جهانی و بین المللی است. ۸۹۱۴ اثر به جشنواره رسیده حدود ۵ هزار عدد از این آثار ملی و بقیه بین‌المللی است. در انتخاب آثار هم، فیلمی برنده خواهد شد که ارزش های بیشتری دارد. نه این که لزوما ایرانی باشد.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت خاطرنشان کرد: فیلمسازانی که در این دوره از جشنواره امتیاز کسب کنند در طول سال شرایط بهتری برای کار خواهند داشت. ما در انجمن سینمای انقلاب و دفاع‌مقدس کارهایی از جمله ایجاد بستر برای فیلمسازی برای سینماگران علاقه مند به فیلمسازی در حوزه مقاومت را پیگیری می‌کنیم.

مهدی عظیمی میرآبادی در پایان این نشست از اهالی رسانه تشکر کرد و یادآور شد: یک ماه‌ونیم برای ثبت‌نام آثار در بعضی بخش‌ها زمان داریم. از مردم می‌خواهم درباره جشنواره نظر بدهند، شنوای نظرهای موافق و مخالف هستیم.

 

 

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در پایان این نشست پوستر جشنواره شانزدهم را که توسط محمدرضا رسولی طراحی شده به یادگار امضا ‌کرد.

اخبار مرتبط

بسته پیشنهادی «عماریار» برای هفته بسیج

خروجی جشنواره مقاومت باید روی جامعه اثر بگذارد

عماریار میزبان جشنواره مقاومت می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha