ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد جمعه شب در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و در جمع عزاداران حسینی اظهار کرد: مملکت ما مملکت امام زمان (عج) و آن حضرت پناهگاه این امّت است، به بیان دیگر با عنایات آن حضرت بوده که این کشور سرپا مانده و ان شاء الله تا زمان ظهور هم سرپا خواهد ماند.

وی افزود: حکایت آیت الله نائینی در زمان جنگ جهانی دوم معروف است که ایشان آن هنگام که ایران مورد هجوم قدرت های آن زمان قرار گرفته بود دیدند که امام زمان (عج) دیوار کج شده ای را بر روی نقشه ایران نگاه داشته اند و می فرمایند ایران شیعه خانه ماست و ما آن را حفظ می کنیم.

فرحزاد با بیان این که متأسفانه تقوای مالی در کشور کم است خاطر نشان کرد: ما همچنان نتوانسته‌ایم سیستم بانکی خود را اصلاح کنیم و برخی همچنان گرفتار ربا هستند.

وی اضافه کرد: آمار 15 میلیون پرونده در سال در کشور ما نشان می دهد که متأسفانه برخی از ما به یکدیگر رحم نداریم و نسبت به حقوق همدیگر تعدی می کنیم.

 

به جای دست دزد، دستِ دزدی را قطع کنیم

فرحزاد با یادبود استاد خود مرحوم دولابی بیان داشت: تعبیری از ایشان به یاد دارم که می فرمودند این که می گویند وقتی امام زمان (عج) تشریف بیاورند حتی یک دزد در کل زمین پیدا نمی شود به این معنا نیست که حضرت بخواهند دست همه دزدها را قطع کنند، بلکه به این معناست که حضرت به صورت ریشه ای عمل کرده و «دست دزدی» را قطع می کنند.

استاد حوزه علمیه قم افزود: بنابراین اگر ما هم می خواهیم در همان مسیر گام برداریم باید ریشه ای اقدام کنیم و تلاش کنیم تا دست دزدی را قطع کنیم.

وی با اشاره به حکایتی از دوران ولایتعهدی امام رضا (ع) در جلد 48 کتاب بحار الأنوار ادامه داد: نقل است فردی را که دزدی کرده بود نزد مأمون آوردند و وی حُکم به قطع دست دزد داد، اما آن دزد به مأمون چنین گفت که اگر می خواهی دست مرا قطع کنی ابتدا باید دست خودت را قطع کنی، چراکه اگر تو زندگی مرا تأمین کرده بودی من دست به دزدی نمی زدم و البته این حرف از سوی امام رضا (ع) هم تأیید شد.

فرحزاد افزود: بنابراین جامعه اسلامی باید تلاش کند تا افراد جامعه از هر نظر تأمین باشند تا به سمت و سوی گناه و فساد کشیده نشوند.

 

ظهور امام زمان (عج) و کامل شدن عقل ها و رفع مشکلات

وی اضافه کرد: در متون دینی ما آمده است که در زمان ظهور حضرت بقیت الله الاعظم (عج) مشکلات رفع می شود و همه چیز سامان می گیرد، چراکه در آن زمان و به برکت ظهور حضرت حجت (عج) عقل ها کامل می شود و وقتی عقل کامل شد، ایمان و تقوا هم بیشتر می شود که همین امر به کم شدن گناه و خیانت و افزایش برکت در زندگی افراد می انجامد.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: اگر امروز هم ما حقیقت اعمال پلید را ببینیم و مانند قرآن کریم که حقیقت خوردن مال یتیم را مانند خوردن آتش و یا حقیقت غیبت را مانند خوردن گوشت برادر مُرده می بیند، آن گاه کمتر گناه می کنیم و مشکلات زندگی کم و کمتر می شود.

وی گفت: تصریح روایت امام هشتم (ع) این است که گناه جدید، بلای جدید می آوَرَد، بنابراین این بلاهای جدید در عصر ما می تواند ناشی از گناهان جدید ما باشد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به روایت کمتر شدن بیماری ها در زمان ظهور امام زمان (عج) تأکید کرد: از آن جا که بسیاری از بیماری ها ناشی از گناه و کمبود ایمان و یقین و همچنین مسائل روحی و روانی است، بنابراین نباید شک کرد که در زمان ظهور و کامل شدن عقل ها و ایمان ها، بسیاری از بیماری های مُزمن فعلی مانند افسردگی ها و مواردی از این دست از جوامع رخت برخواهد بست.

وی در پایان و با ابراز تأسف از ظلم هایی که امروز بر مسلمانان مظلوم مانند مردم یمن می شود تصریح کرد: برخی ادعیه ما مانند دعای «اللّهم ادخل علی اهل القبور السرور، اللهم اغن کل فقیر ...» در ماه رمضان وارد شده، اما این دعا آن قدر جامع و زیباست و همه مردم اعم از مؤمن و غیر مؤمن را در بر می گیرد که شایسته است در هر روز سال خوانده شود که به تعبیر مرحوم آیت الله بهاءالدینی، فقرات این دعا همان دعای «اللّهم عجّل لولیّک الفرج» است، چراکه در زمان ظهور است که همه فقرا ثروتمند و همه گرسنگان سیر می شوند و همچنین همه مریضان بهبود می یابند و همه همّ و غم ها از بین می رود.

اخبار مرتبط

نتوانسته ایم پیامبر رحمت (ص) را به دنیا معرفی کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha