کتاب «قطره‌ای در رودخانه عشق» رونمایی شد

کتاب «قطره‌ای در رودخانه عشق» رونمایی شد

به گزارش سراج24، مراسم رونمایی کتاب «قطره‌ای در رودخانه عشق» امروز با حضور حجت الاسلام والسملمین شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران و جمعی از صاحبان ادب و اندیشه در قم برگزار شد.

مهدی دقیقی از اساتید دانشگاه در این مراسم طی سخنانی به تبیین ابعاد مختلف اثر ارزشمند «قطره‌ای در رودخانه عشق» پرداخت و گفت: مولف این کتاب که خاطرات خود از سفر به اربعین را به رشته تحریر در آورده، گزارشی را به قلم کشیده است که خود در آن حضور داشته است و نویسنده این اثر می خواهد جریان ساز باشد.

وی بیان کرد: نویسنده این اثر خود را یک قطره می بیند که در رودخانه ای از جنس لطافت قرار گرفته و مسیری را طی می کند که در کنار او میلیون‌ها قطره دیگر همراهند و نقش آفرینی می کننند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه انتخاب عنوان این کتاب تلاطم روح مولف و تحت تاثیر بودن او از پدیده اربعین را به نمایش می‌گذارد اضافه کرد: مولف در رودخانه‌ای قرار گرفته است که جنس او از لطافت و مهربانی است این رود در مسیر خود به آبیاری جان‌های تشنه مشغول است و پهنه‌ای را گسترانیده که همگان از این لطافت وعشق جاری شده بهره‌ها می‌برند.

وی با بیان اینکه هدف این اثر تعیین مسیر راه است تا همگان بدانند این رودخانه می‌خواهد به کدامین اقیانوس بپیوندد اضافه کرد: در فصول مختلف کتاب ابتدا مولف مباحث معرفتی را در قالب روایات مطرح کرده و در این بخش به اطلاعات دینی سطح عادی جامعه پرداخته و از ورود به مباحث چالشی پرهیز کرده است.

دقیقی با بیان اینکه در فصل اول این اثر گزارشی از زیارت امام حسین علیه السلام در اعماق تاریخ ارائه شده است، اضافه کرد: فصل دوم این اثر به نظر من بدیع ترین بخش کتاب است به ترسیم فضای متن اربعین می پردازد متنی که به پهنای بیابان‌ها و راه‌های منتهی به کربلا است.

وی افزود: در فصل سوم نویسنده ترسیمی روشن از آداب و رسوم مردم عراق در میزبانی از مهمانان اربعین ارائه می‌کند که نکته بارز آن در مقایسه با موارد مشابه عدم اغراق و بزرگ نمایی وپرداختن به دروغ‌های شایع است. معرفی از مهمان نوازی‌ها تصویری واضح و واقعی است که خواننده گاه با آنها می‌خند، اشک می‌ریزید و خاطراتی زنده می‌شود که برای انسان غروری مقدس و افتخاری بزرگ از داشتن چنین مکتبی را رقم می‌زند.

 

کتاب قطره ای در رودخانه عشق در قطع وزیری و به قلم کرار انصاری در 184 صفحه به رشته تحریر درآمده و دارای سه فصل است.

مرز مهران، مرز شلمچه، زیارت امام حسین(ع) درروایات، ماجرای زید مجنون، حادثه طف دوم و... از جمله مباحث فصل نخست، اربعین چیست، چرا پیاده، مسیرهای پیاده روی اربعین، موکب های حسینی، پشت صحنه موکب‌ها و... از جمله مباحث فصل دوم و میزبانی و ضیافت، ابومحمد در شهر خضر، سیدحاضر، زیارت در نجف، داعش و پیاده روی اربعین و... از جمله مباحث فصل سوم این کتاب به شمار می رود.

در پایان این کتاب نیز تصاویری از پیاده روی مردم در اربعین و همچنین میزبانی مردم عراق از زائران امام حسین(ع) منتشر شده است.

اخبار مرتبط

دو یزید خوش‌عاقبت و بدعاقبت عاشورا که بودند؟

روایت شهادت امام حسین(ع) و شهیدان کربلا براساس منابع کهن

معرفی کتاب | عاشورا

0 نظر

ارسال نظر

capcha