موکب‌های حسینی در ایام اربعین به مردم خدمت کنند

موکب‌های حسینی در ایام اربعین به مردم خدمت کنند

به گزارش سراج24، آیت الله حبیب‌الله شعبانی بعد از ظهر امروز در جمع اعضای ستاد مردمی اربعین، با تاکید بر اینکه در شکل‌گیری حرکت عظیم اربعین بسیاری از افراد تاثیرگذار بوده‌اند، اظهار داشت: یکی از این افراد حجت الاسلام والمسلمین پناهیان بود که نقش مهمی در این حرکت داشته و امروز از سوی برخی افراد معلوم‌الحال مورد هجمه بی‌رحمانه‌ای قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه عظمت اربعین حسینی به سادگی قابل بیان نیست، گفت: نباید فراموش کنیم که بدون عنایت و نظر اباعبدالله(ع) این اتفاق صورت نمی‌گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به شرایط به وجود آمده در اربعین امسال، مطرح کرد: به لحاظ وجود این ویروس منحوس و خطراتی که رفتن به عراق ممکن است ایجاد کند، به احتمال زیاد امسال مسیر باز نباشد و یا استقبال کمتری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه برای اربعین امسال باید تمرکز بر برگزاری مراسم در سطح استان باشد، عنوان کرد: ستاد برگزاری اربعین استان با کمک صاحبنظران باید به دنبال طراحی روش‌های جدیدی برای این مراسم باشد.

امام جمعه همدان افزود: ۱۲۰ موکب اربعین که در سال‌های گذشته‌ در همدان فعال بودند، از آنجایی که ممکن است ستاد مقابله با کرونا پذیرایی‌‌ها را ممنوع کند، بهتر است تا در عرصه خدمت‌رسانی ورود کنند.

وی با تاکید بر اینکه به جای تعطیل کردن موکب‌ها باید به خدمت‌رسانی بپردازیم، گفت: خدمت‌رسانی‌ها باید با فضای امروز جامعه تناسب داشته باشد و به عنوان مثال می‌توان در راستای فرهنگسازی، تبیین معارف اهل بیت(ع) و خدمت جهادی در روستاها مشغول به فعالیت شد.

شعبانی با بیان اینکه می‌توان خدمات را به سمت کمک‌های مومنانه نیز سوق داد، عنوان کرد: البته نیازمند طرح و ایده جدیدی در راستای کمک مومنانه هستیم که در آن شاهد موازی کاری‌ها نباشیم و سنجش دقیق نیاز خانواده‌ها در آن اتفاق بیفتد.

وی با گلایه از اینکه در همدان مراسم و تجمع عزاداری عظیمی در روز عاشورا و تاسوعا برگزار نشد، مطرح کرد: برای جبران از دست دادن این فرصت باید برای روز اربعین برنامه باشکوهی را برنامه‌ریزی کنیم و به جای آنکه جمعیت در اماکن مختلف متفرق شوند می‌توان با رعایت دقیق پروتکل‌ها تجمع عظیمی را در یک مکان تشکیل دهیم.

امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه در زمان برگزاری این مراسم تمام عزاداران باید در یک مکان خاص تجمع کنند، گفت: این مراسم علاوه بر یک تجمع و عزاداری عظیم، یک فرهنگسازی نیز در بحث تجمع بزرگ خواهد بود.

وی تصریح کرد: اربعین فرصت خوبی است تا فرهنگ برگزاری یک مراسم با شکوه و تجمع عظیم در همدان را ایجاد کنیم، چرا که برگزاری این مراسم تاثیر مهمی در هویت بخشی و حفظ هویت دینی خواهد داشت.

شعبانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم به خصوص شهید سلیمانی و شهید همدانی، گفت: شهدای مدافع حرم نقش اساسی در بازگشایی و مراقبت از این مسیر داشته‌اند تا این حرکت عظیم به وقوع بپیوندد.

اخبار مرتبط

ویزا در زمان اربعین حسینی لغو شد

به مناسبت اربعین حسینی مسابقه بازی موبایلی پیربابا برگزار می شود

برای شرکت در پیاده‌روی مجازی اربعین حسینی ثبت‌نام کنید

0 نظر

ارسال نظر

capcha