حجت الاسلام احمد واعظی:

فعالیت در فضای مجازی راهبرد اساسی آینده دفتر تبلیغات اسلامی است

فعالیت در فضای مجازی راهبرد اساسی آینده دفتر تبلیغات اسلامی است

به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در نشستی با مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به شرایط خاص کنونی و شیوع کرونا، اهمیت فعالیت دفتر تبلیغات اسلامی در فضای مجازی را یادآور شد و گفت: کار در فضای مجازی را نباید یک امر عارضی در نظر بگیریم، بلکه باید به عنوان یک راهبرد برای کارهای آینده در نظر گرفته شود

وی گفت: به عنوان نمونه؛ فعالیت‌های همایشی دفتر تبلیغات اسلامی که تا امروز زحمات متعددی همچون مسائل علمی، مسائل فنی و پنل ها و… را داشته است، در شرایط فعلی به صورت مجازی انجام می‌شود، مثل سوگواره مجازی اشراق که بهره گیری از فضای مجازی ما را در ارائه توفیقات بیشتری یاری خواهد کرد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با تأکید بر استفاده از فضای مجازی در پیشبرد فعالیت‌ها تصریح کرد: باید از سهولت‌های ایجاد شده در فضای مجازی استفاده کنیم؛ در بسیاری از کشورها، شرکت‌های بزرگ با شروع فعالیت‌ها در فضای مجازی، سیاست‌های خود را تغییر داده اند و حاضر به برگشت به شرایط کاری و مدیریتی قبل از کرونا هم نخواهند بود زیرا شاهد رشد بهره وری بیشتر با هزینه کمتر بوده اند.

وی با اشاره به اهمیت بهره گیری از ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه افزود: تمرکز صِرف بر ظرفیت‌های درونی سازمان و عدم بهره گیری از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل مراکز همسو با اهداف دفتر به ویژه حوزه‌های علمیه، خطای مدیریتی و استراتژیکی خواهد بود؛ خصوصاً در شرایط فعلی که با فعال شدن فعالیت‌ها در عرصه فضای مجازی، زمینه شکوفایی فضلای حوزه‌های علمیه بیش از پیش فراهم شده است.

حجت الاسلام واعظی اظهار کرد: دفتر تبلیغات اسلامی می‌تواند با مدیریت ستادی خود و با شناسایی، ساماندهی و جهت دهی ظرفیت بی بدیل فضای مجازی، توفیقات بزرگی را در این امر کسب کند.

وی، تولید محتوای جذاب و فاخر در عرصه‌های رسانه‌ای و فضای مجازی را جزو اولویت‌های دفتر تبلیغات اسلامی برشمرد و گفت: حرکت دفتر به سمت فعالیت در عرصه فضای مجازی به معنای استفاده از توانمندی‌های درون و برون سازمان با بررسی تمامی ایده‌ها و بهره مندی از تفکر خلاق در تولید آثار هنری و رسانه‌ای جذاب و ماندگار است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه غفلت از ظرفیت‌های موجود، سازمان را دچار عقب ماندگی می‌کند، تصریح کرد: غفلت از ظرفیت‌های موجود و توقف فعالیت‌ها در این عرصه با عدم دریافت حمایت‌های لازم از نهادهایی همچون صدا و سیما و مراکز پیش رو در امر رسانه و فضای مجازی، ما را در رسیدن به اهداف سازمان دچار چالش و عقب ماندگی خواهد کرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در دفتر و میزهای مختلف علمی و فرهنگی افزود: تنوع مباحث کارشناسی شده در ابعاد اندیشه‌ای و بینشی و توجه به مسائل فرهنگی - اجتماعی همچون عدالت، عفاف و حجاب، موسیقی و… و تمرکز بر مسأله های قطب‌ها و میزها همچون کارآمدی نظام، مباحث تمدنی و نواندیشی دینی و… نشان از توانمندی درونی سازمان دارد که می‌توان با تعامل و گفتگوهای سازنده با صاحبان اندیشه‌های نو در این مقولات، تولید برنامه‌های جذاب، هم برای مخاطب عام و هم برای فرهیختگان حوزه و دانشگاه را داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین واعظی، یکی از موضوعات مهمی را که باید در تولیدات رسانه‌ای مورد نظر قرار گیرد، ارتباط با شخصیت‌های علمی جهان عرب و جهان تسنن برشمرد و اظهار داشت: یکی از ضعف‌های حوزه در دوران معاصر، کمرنگ شدن ارتباطات با شخصیت‌های علمی جهان عرب و جهان تسنن است، در حالی که قبل از انقلاب با توجه به نبود ملاحظات سیاسی و… تعاملات بیشتری انجام می‌شد.

وی گفت: تعامل و گفتگوهای سازنده و بدون سوگیری‌های سیاسی و عقیدتی با شخصیت‌های علمی جهان عرب با هر نوع عقیده و مذهبی می‌تواند همراه با تولیدات رسانه‌ای مناسب در موضوعات مختلف کلامی، فلسفی، فقهی و… باشد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به ساخت برخی از برنامه‌ها در شبکه‌های مختلف تلویزیونی و ماهواره‌ای تصریح کرد: تولید برنامه‌های جذاب لزوماً به معنای صرف هزینه‌های گزاف و برنامه ریزی های پیچیده فنی نیست، بلکه گاه با یک طرح و ایده خلاقانه با کمترین هزینه می‌توان تولیدات ماندگار و جذابی را ارائه کرد که این مدل را در برخی از برنامه‌های ماهواره‌ای شاهد بودیم.

وی بر ضرورت بهره مندی از ظرفیت طلاب در فضای مجازی تأکید و خاطرنشان کرد: باور بر این است که ظرفیت فضلا و فرهیختگان حوزه خراسان و علی الخصوص مشهد، علی رغم تحفظ بر نگاه سنتی که از قدیم بر این حوزه حاکم بوده است، می‌تواند نقش کلیدی و جریان سازی را در حوزه فکر و اندیشه دینی ایجاد کند و در تولید برنامه‌های فاخر و اشاعه آن در فضای مجازی نقش اساسی را ایفا کند.

اخبار مرتبط

دوره آموزش تدوین کلیپ با موبایل

پیام تسلیت مسئول سازمان فضای مجازی سراج در پی درگذشت محمد ابوالحسنی

پیام نوروزی مسئول سازمان فضای مجازی سراج خطاب به فعالان جبهه انقلاب اسلامی

0 نظر

ارسال نظر

capcha