اشتغال و معیشت زنان سرپرست خانوار با تولید برق

اشتغال و معیشت زنان سرپرست خانوار با تولید برق

به گزارش سراج24 یکی از فعالیت‌هایی که کمیته امداد امام‌خمینی(ره) استان قزوین از سال گذشته با هدف درآمدزایی و کمک به معیشت برخی مددجویان خود انجام داده است، نصب نیروگاه‌های خورشیدی بر پشت‌بام منازل برخی از آنان است که این دستگاه‌ها با توجه به نوع و میزان تابش نور خورشید در منطقهٔ موردنظر، بر بام منازل نصب می‌شود تا با فروش برق تولیدی آن به اداره برق، منبع درآمدی برای صاحب‌خانه باشد.

مهرعلی حق‌گویان، مدیرکل کمیته امداد امام‌خمینی(ره) استان قزوین می‌گوید: در سال 98 در 48 واحد از منازل مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در استان قزوین نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت تولید 5 کیلو وات برق در ساعت نصب شده است. امسال نیز در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان قزوین در هفتهٔ دولت تفاهم‌نامه‌ای منعقد شد که اگر وام‌های بلاعوض 20 میلیون تومانی به مددجویان پرداخت شود، کمیته امداد در مدت 2 سال در 400 واحد دیگر نصب این دستگاه‌ها را جهت درآمدزایی مددجویان انجام د‌هد.

وی در ادامه در رابطه با هزینه‌های نصب و راه‌اندازی این نیروگاه‌ها در بام منازل مددجویان اظهار می‌کند: با توجه به جابه‌جا شدن قیمت دلار، مبالغ این نیروگاه‌های خورشیدی متغیر و بین 45 الی 55 میلیون تومان است، البته قیمت آن‌ها به توان تولید و تعداد پنل‌ها یا صفحات آن‌ها نیز بستگی دارد. از کل مبلغ دستگاه، 20 میلیون تومان آن وام بلاعوض است که از سوی سازمان برنامه و بودجهأ کشور از طریق استانداری به ما می‌رسد و بقیهٔ آن را نیز کمیته امداد در قالب وام قرض‌الحسنه با بازپرداخت طولانی مدت یعنی حداقل 5 ساله تأمین می‌کند.

 

درآمد ماهیانه 1 الی 2 میلیون تومان از نصب پنل‌های خورشیدی

در 5 سال ابتدایی که لازم است اقساط وام قرض‌الحسنه جهت نصب نیروگاه‌های خورشیدی پرداخت شود، بخشی از درآمد ماهیانه به‌عنوان بازپرداخت تسهیلات خرید دستگاه کسر می‌شود، به همین دلیل درآمد سال‌های ابتدایی کمتر از درآمد سال‌های آتی است، اما پس از آن و با اتمام مدت بازپرداخت وام، درآمد مددجویان از محل فروش برق تولیدی این دستگاه‌ها افزایش می‌یابد و می‌توانند در کنار مستمری کمیته امداد، از این راه نیز امرار معاش کنند. حق‌گویان در رابطه با درآمد حاصل از نیروگاه‌های خورشیدی عنوان می‌کند: درآمد ماهیانهٔ حاصل از این دستگاه‌ها بستگی به نحوهٔ نگهداری و تمیز کردن پنل‌های آن دارد، زیرا هر چه پنل‌ها تمیزتر باشند قدرت جذب انرژی خورشیدی بیشتری دارند. اما معمولاً به‌طور متوسط ماهیانه از 1 میلیون و 800 تا ۲ میلیون تومان درآمد دارند که در سال‌های ابتدایی بخشی از این درآمد صرف بازپرداخت اقساط می‌شود و بقیهٔ درآمد نیز صرف امرار معاش خانوادهٔ مددجو می‌شود.

 

کمک مؤمنانه همراه با ایجاد اشتغال

درست است که لغت «کمک مؤمنانهٔ» مقام معظم رهبری چند ماه است که در پی شیوع کرونا باب شده است، اما نصب نیروگاه‌های خورشیدی بر بام منزل بانوان سرپرست خانوار توسط کمیته امداد را که در سال‌های اخیر با هدف ایجاد اشتغال و کمک به معیشت مددجویان انجام می‌شود، را نیز می‌توان کمک مؤمنانه خواند. زنان سرپرست خانواری که به جز مستمری کمیته امداد درآمدی ندارند و بعضاً با مشکلات معیشتی مواجه هستند. مدیرکل کمیته امداد امام‌خمینی(ره) در رابطه با مزایای استفاده از این دستگاه‌ها اظهار می‌کند: نیروگاه‌های خورشیدی بیشتر به بانوان سرپرست خانواری تعلق می‌گیرد که احتمال کار در بیرون از منزل برایشان وجود ندارد و ناچارند جهت رسیدگی به فرزندان در منزل بمانند. خوش‌بختانه کار کردن با این دستگاه‌ها با سختی همراه نبوده و تنها نیاز به تمیز کردن صفحات دارد. از دیگر مزایای این نیروگاه‌های خورشیدی این است که فروش برق آن‌ها تضمینی است، زیرا کمیته امداد در این خصوص تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نیرو امضا کرده و در استان نیز با سازمان برق منطقه‌ای هماهنگ شده که این دستگاه‌ها به برق شهری وصل می‌شوند و با توجه به کنتوری که دارند و میزان برقی که تولید کرده‌اند، اداره برق موظف است برق تولیدی آن‌ها را خریداری کند و مبالغ آن را به حساب کمیته امداد واریز کرده و امداد نیز به حساب مددجویان منتقل کند. نکتهٔ دیگر این‌که اگر در سال جاری قیمت برق افزایش پیدا کند، بالطبع درآمد این افراد نیز نسبت به سال گذشته افزایش می‌یابد. این مسؤول در ادامه در رابطه با نحوهٔ دریافت این دستگاه‌ها به مددجویان بیان می‌کند: با توجه به میزان محدود این نیروگاه‌ها، به همهٔ افراد تعلق نمی‌گیرد و با توجه به نوع منطقه و میزان و شدت آفتاب، روستاها شناسایی شده و به مددجویانی که نیاز بیشتری دارند تعلق می‌گیرد.

 

ورود بخش خصوصی در دشت الله‌آباد به مبحث نیروگاه‌های خورشیدی

افرادی که مزرعه یا خانه‌های ویلایی در مناطق روستایی دارند نیز می‌توانند با خرید این نیروگاه‌های خورشیدی، می‌توانند منبع درآمدی برای خود داشته باشند. عیسی قبادی، معاون اقتصادی استاندار قزوین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قزوین می‌گوید: در درجهٔ نخست این دستگاه‌ها متعلق به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد است که از محل نصب این پنل‌های خورشیدی و فروش برق آن، کمک خرجی برای خود داشته باشند. این فعالیت، یک کار تولیدی و نوعی چرخهٔ سالم سوخت است که به اقتصاد خانواده کمک می‌کند. در مجموع تاکنون 200 الی 250 واحد نیروگاه خورشیدی در استان نصب شده است.

وی در رابطه با شرایط واگذاری این دستگاه‌ها به غیر از مددجویان نیز اظهار می‌کند: شرایط واگذاری این دستگاه‌ها به غیر از مددجویان نیز وجود دارد. افراد می‌توانند از طریق اداره‌کار درخواست وام خوداشتغالی بدهند و از این دستگاه‌ها تهیه کنند. این مسؤول به ورود بخش خصوصی به مبحث نیروگاه‌های خورشیدی اشاره کرده و تأکید می‌کند: در دشت الله‌آباد 1 هزار هکتار زمین را به بزرگ‌ترین شهرک نیروگاهی خورشیدی اختصاص داده‌ایم که از سال آینده این پروژه به واگذاری گذاشته خواهد شد. مطالعات آن در حال انجام است و در صورتی که این کار ارزشمند انجام شود این پروژه می‌تواند در زمینهٔ برق استان به‌عنوان یک کار زیرساختی به حساب آید و هم‌چنین از محل آن مشاغل زیادی ایجاد شود.

خانم فلاح، یکی از مددجویانی است که در یکی از روستاهای اطراف قزوین سکونت دارد و طرح انرژی خورشیدی در پشت‌بام منزلش اجرا شده است. فلاح بانویی 46 ساله است که 6 سال پیش همسرش را که کفاش بود، بر اثر ایست قلبی از دست داد و با دو پسر 9 ساله و 3 ماهه تنها ماند. او به‌خاطر فزرندانش نمی‌توانست بیرون از منزل کار کند و تنها با مستمری کمیته امداد و انجام کارهایی نظیر شکستن پسته در منزل امورات زندگی را به سختی می‌گذراند. او با حمایت‌های کمیته امداد چند ماهی است که در پشت‌بام منزلش پنل انرژی خورشیدی نصب کرده است تا از این طریق بتواند درآمدی برای خود و فرزندانش کسب کند. چگونگی انجام و نگهداری این دستگاه در بام منزل را از او جویا می‌شویم.

بانویی که پس از فوت همسرش، از راه نیروگاه‌های خورشیدی امرار معاش می‌کند

فلاح  می‌گوید: چند سال پیش که همسرم از دنیا رفت و مرا با ۲ فرزند کوچک تنها گذاشت، روزهای سختی بر من گذشت و با مستمری کمیته امداد و کمک مالی حامیان کمیته امداد توانستم فزرندانم را بزرگ کنم. اکنون نیز نیروگاه خورشیدی بر پشت‌بام منزلمان نصب شده است که قرار است این مسئله نیز محلی برای کسب درآمد ما در آینده باشد. ما برای تهیه یا نصب این دستگاه هزینه‌ای پرداخت نکردیم و کمیته امداد با مبلغ 50 میلیون تومان که بخشی از آن به‌صورت وام بلاعوض و بخشی به‌صورت وام قرض‌الحسنه بود، این دستگاه را برای ما نصب کرد.

وی ادامه می‌دهد: نگهداری دستگاه کار سختی نیست و تنها باید مراقب باشیم که گرد و غبار یا هر گونه کثیفی دیگر روی دستگاه ننشیند و دائم تمیز باشد. من هفته‌ای یک‌بار با تی‌های حوله‌ای صفحات دستگاه را که 14 عدد هستند تمیز می‌کنم، زیرا اگر صفحات کثیف باشند کنتور رقم پایینی را نشان می‌دهد و درآمد ما از این راه کم می‌شود و هر چقدر صفحات تمیزتر باشند جذب انرژی خورشیدی بیشتری دارند. این مددجو در ادامه عنوان می‌کند: در حال حاضر که ما تازه این نیروگاه‌های خورشیدی را نصب کرده‌ایم و اقساط آن را پرداخت می‌کنیم، درآمد چندانی ندارد ولی اگر اقساط آن تمام شود خیلی بهتر می‌شود. یکی دیگر از افراد روستا که ۳ سال پیش این دستگاه را با مبلغ 27 میلیون تومان بر بام منزلش نصب کرده است، اکنون درآمد بهتری دارد. من هم خوشحالم که به مدد کمیته امداد این دستگاه را نصب کردم و برای سال‌های آینده و آیندهٔ فرزندانم می‌توانم منبع درآمدی داشته باشم.


امروزه نیروگاه‌های خورشیدی و نیز تأمین انرژی از منابع نو و تجدیدپذیر می‌تواند یکی از زمینه‌های ایجاد اشتغال در استان قزوین باشد. به گفتۀ کارشناسان استان قزوین برای ایجاد نیروگاه خورشیدی با توجه به زاویه تابش آفتاب و نیز در بسیاری از مناطق برای ایجاد نیروگاه بادی با توجه به سرعت مطلوب وزش باد در این مناطق مستعد است و نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

اخبار مرتبط

توزیع بسته‌های معیشتی بین نیازمندان در مرودشت

توزیع بسته‌های معیشتی بین نیازمندان ابهری

۵۶ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان خراسان شمالی توزیع شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha