وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛

استفاده از صحیفه سجادیه در گام دوم انقلاب اسلامی

استفاده از صحیفه سجادیه در گام دوم انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در اختتامیه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) ضمن قدردانی از استان هرمزگان  به منظور میزبانی این کنگره گفت: ساحت‌های وجودی در بحث انسان‌شناختی به چهار بخش یعنی رابطه انسان با خود، انسان با انسان، انسان با جهان و انسان با خدا تقسیم می‌شود، به طور کلی انسان در طول عمر خود با این چهار دوره در ارتباط است.

وی ادامه داد: امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه پاسخ‌های متعددی به این چهار ساحت داده است، البته این چهار ساحت همیشه با سه سوال اصلی یعنی تصور ما از روابط انسان در این ساحت‌ها و اینکه انسان در این رابطه‌ها به دنبال چه چیزی است و چگونه می‌خواهد آن را بدست آورد مواجه هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: در مورد سوال اول صحیفه سجادیه تصاویر درستی از این روابط را ترسیم می‌کند، اما در مورد دو سوال دیگر باید گفت در کتاب صحیفه امام سجاد(ع) خواسته‌های انسان را طبقه‌بندی می‌کند، درواقع در این کتاب به همگان تعلیم می‌دهد که امام در روابط خود به دنبال چه چیزی بوده و از این روابط چه می‌خواهد.

صالحی با ذکر نمونه‌هایی از این ساحت‌ها یادآور شد: ممکن است انسان در برخی مواقع به تنگدستی شدید برسد و در همین خصوص امام سجاد(ع) در دعای ۲۹ صحیفه می‌فرمایند «بار خدایا ما را در روزی‌هامان به بدگمانی، و در مدت زندگی به آرزوهای دراز آزموده‌ای، تا جایی که روزی‌های تو را از روزی‌خواران خواستیم و به آرزوی عمر طولانی در عمر سالخوردگان طمع بستیم.» این بیان نشان می‌دهد باید در روابط خود با خدا چگونه باشیم.

وی افزود: امام سجاد(ع) همچنین در دهای ۳۵ صحیفه سجادیه می‌فرمایند« بار خدایا مرا به قضایت دلخوش کن، و سینه‌ام را به موارد حُکمت گشاده فرما، و به من اطمینان ده که به سبب آن اقرار کنم که قضای تو جز به آنچه خیر است روان نشده، و شکرم را بر آنچه از من باز داشته‌ای افزون‌تر از شکرم بر آنچه به من عنایت کردی قرار ده،» در این دعا امام ما را متوجه می‌کند که گاهی انسان از برخی نداشته‌ها باید شکر کند، به عبارتی دیگر انسان باید شاکر خدا باشد که در بسیاری از شرایط قرار نگرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه انسان چگونه از خداوند چیزی را بخواهد بسیار مهم است، گفت: امام در صحیفه سجادیه از خداوند متعال می‌خواهد تمام کسانی را که به ایشان ستم روا کردند بخشیده و عفو کند و حتی در روز قیامت پرده از گناه آنها برندارد. این اوج ارتباط انسان با خدا است.اگر ساحت‌های حضوری انسان را با طرح این سوال‌ها عجین کنیم صحیفه سجادیه در این بخش خیلی حرف دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از تمام بانیان این ده دوره  کنگره تشکر می‌کنم و امید است در گام دوم انقلاب اسلامی که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند و در آن به اخلاق معنوی نیز اشاره شده  از صحیفه سجادیه به خوبی بهره ببریم.

اخبار مرتبط

ائمه جمعه مطالبه‌گری را به مردم بیاموزند

در گام دوم انقلاب اسلامی که دیگر فرصت آزمون و خطا نیست/ نامزدها، رقیب خود را فقر و تبعیض و فساد بدانند

توصیه امروز رهبر انقلاب به خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه برای دفع بلا

0 نظر

ارسال نظر

capcha