هنرمندان با «نذر فرهنگی» در فیض توسعه عتبات مشارکت می‌کنند

هنرمندان با «نذر فرهنگی» در فیض توسعه عتبات مشارکت می‌کنند

به گزرش سراج24، جمعی از هنرمندان متعهد و فعالان فرهنگی در رأس هیأتی به سرپرستی مهدی محمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، از آمادگی اهالی هنر و فرهنگ کشور برای پیوستن به «پویش نذر» فرهنگی با هدف مشارکت در فیض بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر خبر دادند.

مجید نامجو جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات در این نشست به تبیین آثار مختلف بازسازی عتبات پرداخت و گفت: مشارکت در فیض توسعه حرم‌ها، افزون بر اجر معنوی و ایجاد امکانات رفاهی برای زائران، برکات مختلف دیگری دارد که احیا برخی هنرهای سنتی ایرانی که در حال فراموشی بود ازجمله آنهاست.

وی افزود: هنرهای سنتی مانند قلمزنی، خاتم‌کاری، درودگری، آئینه‌کاری، کاشی‌کاری، منبد کاری و… در حال فراموشی بودکه با اجرای پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات، نه تنها این هنرها دوباره احیا شد بلکه جوانان بسیاری دوباره به کسب مهارت در این زمینه جذب شدند.

وی با اشاره به تنوع نذر دوستداران اهل بیت علیهم السلام به بازسازی عتبات گفت: کمک‌های مردمی که به توسعه حرم‌های مطهر می‌شود لزوماً به شکل وجوهات نقدی نیست بلکه بخشی به شکل نذر کالایی (اهدا اقلام و مصالح) و بخشی نیز به شکل نذر خدماتی و ارائه تخصص وهنر است.

وی با بیان اینکه ستاد بازسازی عتبات عالیات به نمایندگی از خیران و نذرکنندگان، کمک‌های نقدی و غیر نقدی آنها را در همان محل مورد نظر آنان استفاده می‌کند افزود: نذر فرهنگی و تقدیم خدمات هنری به آستان ائمه اطهار یکی از تاریخی‌ترین جلوه‌های عرض ارادت ایرانیان به ائمه اطهار در قرون متمادی بوده است.

نامجو به سابقه یکهزار ساله حضور ایرانیان در بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر اشاره کرد و گفت: بسیاری از ابنیه کنونی در اعتاب مقدسه از ایوان تاریخی نجف اشرف گرفته تا کاشی‌کاری‌های زیبای حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم امامین جوادین در کاظمین، از آثار ارزشمند هنر و معماری ایرانی- اسلامی است که به واسطه فعالیت ستاد بازسازی عتبات، مرمت و احیا شد.

وی هنرمندان را ازجمله متبرعان و نذرکنندگان پرشمار برشمرد و گفت: هنرمندان قالی باف، کاشی‌کار، آئینه‌کار، خاتم‌کار و… بسیاری در پروژه‌های بازسازی عتبات به شکل داوطلبانه و تبرعی (بدون دریافت دستمزد) مشغول به فعالیت هستند.

جانشین رئیس ستاد بازسازی عتبات اظهار داشت: با همت این هنرمندان متعهد، پروژه‌هایی مانند طرح توسعه حرم مطهر علوی که مزین بنام صحن و شبستان حضرت زهراست، اکنون تبدیل به موزه‌ای از آثار فاخر هنر و معماری ایرانی و اسلامی شده که در جوار حرم مطهر علوی همچون گالری زیبایی پیش چشم زائران از سراسر دنیاست.

وی با بیان اینکه انتظار نمی‌رود همه اقشار کشور با اهدا کمک‌های نقدی در این فیض مشارکت کنند افزود: از هنرمندان و اهالی فرهنگ دعوت می‌کنیم تا با پیوستن به پویش «نذر فرهنگی» و با هنر خود در فرهنگ‌سازی این صدقه جاریه مشارکت کنند.

بر اساس این گزارش، در این دیدار، منوچهر شاهسواری به نمایندگی از اهالی سینما، حمیدرضا نوربخش مدیر خانه موسیقی، مهدی افضلی مدیر بنیاد رودکی و نمایندگانی از اهالی هنر تئاتر و هنرهای تجسمی از آمادگی هنرمندان متعهد کشور برای پیوستن به پویش «نذر فرهنگی» بازسازی عتبات عالیات خبر داده و به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

اخبار مرتبط

در دیدار هنرمندان با رئیس جمهوری چه گذشت؟

رئیس جمهور بر حمایت بیشتر از تولیدات سینمایی دفاع مقدس تاکید کرد

عذرخواهی وزارت فرهنگ و ارشاد از اهالی هنر

0 نظر

ارسال نظر

capcha