معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی:

ترویج فرهنگ دفاع مقدس یک عبادت است

ترویج فرهنگ دفاع مقدس یک عبادت است

به گزارش سراج24 پنجمین جلسه هماهنگی ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس استان خراسان رضوی به ریاست «حسن جعفری» معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری این استان و با حضور سردار سرتیپ دوم پاسدار «حسینعلی یوسفعلی‌زاده» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی و دبیر این ستاد، مسئولین استانی و اعضای ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در شهرستان‌ها به صورت ویدئو کنفرانس در مشهد برگزار شد.

جعفری در این نشست با گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید محمود کاوه فرمانده لشکر ویژه شهدا، اظهار داشت: شهید کاوه بیش از آنکه در خراسان شناخته شده باشد در خطه کردستان شناخته شده است؛ بر همین اساس انتظار می‌رود با تلاش‌ها و مجاهدت‌هایی که این فرمانده رشید اسلام در دفاع مقدس داشته و منشاء بسیاری از خدمات بوده بیشتر به شخصیت این شهید والامقام پرداخته شود.

وی در ادامه ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته توسط اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در راستای باشکوه برگزار کردن گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، خاطر نشان کرد: اقداماتی که در راستای ترویج فرهنگ دفاع مقدس صورت می‌گیرد علاوه بر اینکه یک وظیفه سازمانی به شمار می‌رود، یک عبادت است؛ بر همین اساس وظیفه ماست تا نسبت به این فرهنگ غنی معرفت کامل پیدا کرده و آن را مرور کنیم و در مرحله بعد فرهنگ دفاع مقدس را در جامعه نشر دهیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنانش به چهلمین سالگرد دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: امسال که مصادف با چهلمین سالگرد دفاع مقدس است باید برخی از نقش‌ها که در دفاع مقدس تعیین کننده بودند بیشتر مورد توجه قرار گیرند و در همه برنامه‌ها به طور ویژه به آنها پرداخته شود.

این مسئول بیان داشت: نقش امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب در مدیریت جنگ، نقش زنان و خانواده، نقش جوانان و نوجوانان، نقش خودباوری و تکیه بر دانش بومی در اداره جنگ، تکریم شهدا، ایثارگران و پیشکسوتان دفاع مقدس، اتحاد نیروهای مسلح و سایر اقشار جامعه در هدایت جنگ و دشمن‌شناسی از جمله نقش‌هایی‌ست که باید برجسته شود.

جعفری تأکید کرد: نقش امام خمینی (ره) و ولایت دینی در هدایت، حمایت و کسب پیروزی‌ها و همچنین مواضع قاطعانه در قبال این حماسه ماندگار بسیار تعیین کننده بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: مردم در دوران دفاع مقدس با حداقل ‌امکانات و تجهیزات در مقابل دنیای استکبار ایستادند. این ایستادگی امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی را به غنا رسانده و باعث کسب قدرت بازدارندگی در حوزه دفاعی شده؛ لذا باید برای تداوم حرکت رو به جلو انقلاب اسلامی از این مدل الگو گرفت.

جعفری در پایان، استفاده از ظرفیت‌ دستگاه‌های اجرایی استان در راستای بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس را ضروری دانست. 

جمهوری اسلامی در سایه دفاع مقدس به اوج اقتدار رسید

سردار یوسفعلی‌زاده در این نشست ابراز داشت: صدام به تحریک نظام سلطه و حمایت مرتجعین منطقه 40 سال پیش با هدف براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی، ایران را مورد تهاجم قرار داد، اما اراده الهی بر این بود که در سایه ایستادگی و مقاومت امت حزب‌الله در برابر زیاده‌خواهی‌های استکبار، انقلاب اسلامی ماندگار شود و ‌هیمنه اسلام در عصر امام خمینی (ره) به اوج برسد.

وی افزود: با گذشت 40 سال از این حماسه جاوید، انقلاب اسلامی به کوری چشم دشمنان ماندگار شد و نظام مقدس جمهوری اسلامی به اوج اقتدار رسید.

این مسئول در ادامه سخنانش گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس را یک وظیفه عمومی دانست و گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس سه برنامه به طور ویژه در استان دنبال می‌شود. اولین برنامه ارتباط تصویری رهبر معظم انقلاب با جمعی از پیشکسوتان دفاع مقدس است که پیشکسوتان عرصه‌های عزت و شرف شهر مشهد نیز در این برنامه شرکت خواهند داشت. این ارتباط تصویری 31 شهریور مصادف با اولین روز از هفته دفاع مقدس در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار خواهد شد. 

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی افزود: با برگزاری ارتباط تصویری فرمانده معظم کل‌قوا با پیشکسوتان دفاع مقدس، مراسم نکوداشت حماسه‌سازان دفاع مقدس در 31 شهریور آغاز و در طول این هفته ادامه خواهد داشت. براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته از 100 هزار پیشکسوت دفاع مقدس در یک هزار نقطه از استان تجلیل خواهد شد.  

یوسفعلی‌زاده بیان داشت: در ادامه مراسم نکوداشت، به صورت یگان محور از پیشکسوتان دفاع مقدس استان به مدت چهار شب در صحن جامع رضوی تقدیر می‌شود. همچنین در طول برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس استان در مراسمی که هر شب در محل برگزاری این نمایشگاه منعقد می‌باشد از تعداد دیگری از پیشکوتان تجلیل خواهد شد.

این مسئول سپس به افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه 30 دستگاه استانی به صورت ملی مأموریت پیدا کردند تا عملکرد و ابتکارات خود را در دفاع مقدس و مقاومت به نمایش بگذارند.

وی خاطر نشان کرد: ستاد اجرایی نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس استان تشکیل شده و نمایشگاه روند خوبی را طی می‌کند و دستگاه‌ها نیز استقبال خوبی داشتند. پیش‌بینی ما این است که با پایان اقدامات اجرایی، این نمایشگاه در روز 31 شهریور در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد افتتاح شود.

یوسفعلی‌زاده در ادامه گفت: سومین ویژه برنامه هفته دفاع مقدس استان، افتتاح ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی دفاع مقدس در محل مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس است. مراسم افتتاح مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان خراسان رضوی و هشت استان دیگر به صورت ملی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد.

وی در پایان بر هم‌افزایی و انسجام دستگاه‌های اجرایی استان در هر چه باشکوه برگزار شدن ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس تأکید کرد.

توجه ویژه به برنامه‌های ابلاغی ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌ها در مهر و اسفند سال جاری به دبیرخانه ستاد، توجه به تبلیغات شهری و فضاسازی محیطی، توجه ویژه به برگزاری مراسم عطرافشانی گلزار شهدا در سطح استان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، تبیین حماسه دفاع مقدس توسط فرماندهان و پیشکسوتان، از مصوبات این جلسه بود.

در ابتدای این جلسه، گزارشی از اقدامات ستادی و اداری، برنامه‌ریزی و اجرایی صورت گرفته توسط دبیرخانه گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس استان خراسان رضوی ارائه شد.

قرارگاه منطقه‌ای شمال‌شرق نزاجا، سپاه امام رضا (ع)، فرماندهی انتظامی استان، سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مستقر در استان، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد به نمایندگی از دستگاه‌های اجرایی استان و همچنین شهرستان‌های مشهد، قوچان، گناباد، سبزوار، نیشابور گزارشی از برنامه‌های پیش‌بینی شده به منظور گرامیداشت هفته دفاع مقدس ارائه کردند.

اخبار مرتبط

جزئیات برگزاری دومین یادواره روایتگری سردار مقاومت

پیام شهیدان است که ایستادگی برابر شیطان‌ها به پیروزی می‌رسد

دیدار تصویری یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس با فرمانده کل قوا

0 نظر

ارسال نظر

capcha