جلوه عطوفت با «مشق احسان»

تلاش ۲۰۰ جهادگر برای تدارک ۱۰۰‌ هزار بسته تحصیلی

تلاش ۲۰۰ جهادگر برای تدارک ۱۰۰‌ هزار بسته تحصیلی

به گزارش سراج24، هر ساله نیمه دوم شهریورماه که می‌شد با دیدن صندوق‌های بزرگ و پرچم‌های بزرگ‌تر سر چهارراه‌های شهر که رویشان «جشن عاطفه‌ها» نوشته شده بود، بوی ماه مهر را کمی زودتر احساس می‌کردیم.

با گذشت زمان کم کم این صندوق‌ها به دستگاه‌های کارتخوان کوچک و شماره حساب‌های نوشته شده در کاغذ و صفحات فضای مجازی تبدیل شد اما جایگزینی برای تقسیم مهربانی مردم با همنوعانشان پیدا نشد.

این روزها هم که به دلیل شیوع جهانی کرونا بسیاری از فعالیت‌ها تعطیل و به وقفه افتاده است، جهادگران و بسیجیانی در ۶ استان از کشور از جمله استان اصفهان، بی‌وقفه در حال تدارک امکانات حداقلی برای شروع بدون دغدغه تحصیل دانش‌آموزان شهرستان‌های محروم، تحت عنوان پویش «مشق احسان» هستند.


تدارک ۱۰۰‌ هزار بسته حمایتی توسط اصفهانی‌ها

محمدجواد شکیبافر، در خصوص این طرح اظهار داشت: طرحی را ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، تحت عنوان پویش مشق احسان شروع کردند که طی آن حدود یک میلیون بسته حمایتی‌تحصیلی در کل کشور توزیع خواهد شد که از این تعداد ۱۰۰‌ هزار عدد متعلق به استان اصفهان است و  توسط گروه‌های جهادی و خیریه‌ها در سطح استان بسته‌بندی و سپس در میان دانش‌آموزان کم‌بضاعت و نیازمند، توزیع خواهد شد.

نماینده بسیج دانشجویی استان اصفهان در اجرای این طرح با اشاره به این‌که متولی اصلی «مشق احسان»، ستاد اجرایی فرمان امام است اما اجرا و بسته‌بندی برعهده گروه‌های جهادی دانشجویی و مردمی است، گفت: ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان نیز در این طرح شرکت کرده است و حدود یک هفته است که کار خود را در مکانی موقت در دانشگاه آزاد خوراسگان، آغاز کرده که روزانه به طور میانگین ۷۰ الی ۸۰ نفر نیروی جهادی در گروه‌های خواهران و برادران و دانشجو و غیردانشجو، به فعالیت می‌پردازند.

وی در خصوص پویش مشق احسان بیان کرد: این پویش شامل شش مقطع اول تا سوم، سوم تا ششم دبستان و هفتم تا دوازدهم دبیرستان است، این تقسیم‌بندی به دلیل تفاوت محتویات، شامل بسته‌بندی‌ در اشکال مختلف است که برای دختران و پسران نیز متفاوت است.
شکیبافر در ادامه عنوان داشت: محتویات، شامل یک کیف تحصیلی، جامدادی، مدادرنگی، خط‌کش و بسته دفتر ۶تایی است که شامل دفاتر فنری و چسبی با کیفیت مرغوب تولید داخل است که برخی از طرح‌های جلدها معرفی قهرمانان ملی چون شهید حاج قاسم سلیمانی است.

نماینده بسیج دانشجویی استان اصفهان با اشاره بر اینکه این طرح تا ۱۰ الی ۲۰ روز دیگر نیز ادامه دارد، درخصوص هدف اصلی اجرای طرح، اظهار کرد: هدف اصلی، تحت پوشش قراردادن دانش‌آموزان نیازمند است که سرپرست خانواده به دلیل شرایط اخیر نتوانسته است لوازم اولیه تحصیل را فراهم کند.

وی در پایان در خصوص نحوه شناسایی افراد کم‌بضاعت برای استفاده از این طرح، گفت: ستاد فرمان، خرید اجناس را برعهده دارد و پس از بسته‌بندی به دست درخواست‌کنندگان، از جمله جهادگران، خیریه‌ها و مجموعه‌های مردم‌نهاد، می‌رسد، این گروه‌ها اغلب بانک اطلاعاتی از این قبیل خانواده‌ها دارند.


سیدحامد میرهدایتی، نماینده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) در این طرح نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: طرح مشق احسان در کل کشور از ۱۵ مرداد ماه شروع به کار کرده است.

وی ادامه داد: این طرح در حال حاضر با هدف بسته‌بندی ۱۰۰ هزار بسته لوازم التحریر برای خانواده‌های کم‌برخوردار که به دانش‌آموزان هدیه خواهد شد، در ۶ استان در حال اجرا است که یکی از آن‌ها استان اصفهان است.

فعالیت روزانه بیش از  ۲۰۰ نیروی جهادی

میرهدایتی با بیان اینکه برای بیش از یک میلیون دانش‌آموز هدف‌گذاری کرده تا بتوانیم بسته‌ها را به دستشان برسانیم، افزود: روزانه بیش از ۲۰۰ نیروی جهادی در دانشگاه حاضر می‌شوند و بسته‌بندی‌ها را برای گروه‌های سنی و جنسیتی مختلف آماده می‌کنند.

نماینده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) تصریح کرد: در حال حاضر ۶ نوع بسته لوازم‌التحریر اهدایی داریم که برای مصرف سه سال اول، دوم و مقطع دبیرستان برای دختران و پسران آماده شده‌اند.

وی عنوان کرد: سعی شده است که کیفیت این بسته‌های لوازم‌التحریر در بهترین سطح باشد و از بهترین مواد اولیه در آن استفاده شده است؛ این بسته‌ها کاملاً اسلامی و تولید داخل هستند و طرح‌هایی که خودمان سفارش دادیم روی آن‌ها استفاده شده است.

میرهدایتی بیان داشت: هدف در مرحله اول ۵۰۰ هزار بسته برای کل کشور است که ۱۰۰ هزار بسته از آن سهم استان اصفهان است، این طرح با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و تیم عملیاتی بنیاد احسان که متعلق به همین ستاد است، در حال انجام است.

نماینده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) اظهار داشت: در داخل استان اصفهان، چندین نهاد از جمله دانشگاه آزاد واحد خوراسگان،‌ دانشگاه اصفهان، بسیج دانشجویی و هلال احمر با ما همکاری داشتند.
وی ادامه داد: دانشگاه اصفهان و آزاد خوراسگان محل اجرای طرح را در اختیار ما قرار دادند و ناحیه بسیج دانشجویی و هلال احمر نیز در تأمین نیروهای جهادی و داوطلب برای بسته‌بندی با کا همکاری می‌کنند.

میرهدایتی افزود: سعی شده است که در کوتاهترین زمان ممکن این بسته‌ها تحویل داده شود؛ در هدف‌گذاری، این بسته‌ها برای هفت استان در حال آماده‌سازی است که از روز دوشنبه این ارسال‌ها انجام خواهد گرفت.

نماینده ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) در این طرح گفت: این طرح سال سوم است که انجام می‌شود و سال‌های قبل در تهران به‌ صورت متمرکز انجام می‌شد که امسال برای اولین در سطح دیگر استان‌ها نیز انجام گرفت و امید است که این طرح هر سال تکرار شود.

وی تصریح کرد: شناسایی افراد را خود ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) مدیریت می‌کند و درصد بسیار کمی از کل بسته‌ها به استان اصفهان تعلق می‌گیرد، این بسته‌ها اکثراً به استان‌های مرزی و کم‌برخوردار تعلق می‌گیرد.

میرهدایتی همچنین عنوان کرد: در کنار این طرح ۵۰ هزار تبلت ویژه دانش‌آموزان که برای دروس آنلاین استفاده می‌شود در حال توزیع است.

اخبار مرتبط

حضور هیئتی‌ها کنار آسیب‌دیدگان سی‌سخت

جهادگر شهیدی که به حاج قاسم اقتدا کرد

برگزاری دوره آموزشی جهادگران فضای مجازی

0 نظر

ارسال نظر

capcha