حسین الله کرم :

دیگر مانند صربستان و کوزوو رعیت آمریکا نیستیم

دیگر مانند صربستان و کوزوو رعیت آمریکا نیستیم

به گزارش سراج24  حسین الله کرم، کارشناس مسائل سیاسی گفتگویی درباره بررسی نحوه رفتار برخی کشورها در برابر آمریکا و در برابر فرهنگ ظلم‌ستیزی ملت ایران انجام داده است که بخش‌های مهم آن را در ادامه می‌خوانید.

- آمریکایی‌ها به دلیل تضاد منافعی که با روس‌ها در این منطقه دارند و نیز دسترسی به دریای سیاه همواره با کشورهای کوچک این منطقه رابطه ارباب‌ورعیتی داشته‌اند. دولت آمریکا به نگاه امپریالیستی که برجهان دارد سیاست تک‌قطبی خود را در جهان تسری داده و در منطقه بالکان که کشورهای ضعیف ازنظر اقتصادی و سیاسی حضور دارند این سیاست باقدرت دنبال می‌شود.

- این کشورها نیز به دلیل نقاط ضعف اقتصادی و سیاسی و نیز واهمه‌ای که از بلوک شرق دارند از آمریکایی‌ها به‌عنوان حامی در سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی خود پیروی می‌کنند و هر آنچه دولت‌های آمریکا در طول این سال‌ها برای آن‌ها دیکته کرده‌اند را در جهان پیاده می‌کنند. به همین خاطر شاهد هستیم که درنهایت ذلت، در برابر ترامپ نشسته و مفاد قراردادی را امضا می‌کنند که از آن بی‌اطلاع هستند.

- نحوه موضع‌گیری دولت‌های صربستان و کوزوو در قبول راه‌اندازی سفارت آمریکا در کشورهایشان نشانه دیگری از این زبونی است. این رفتار در ادامه سیاست دولت‌هایی مانند امارات متحده عربی شکل‌گرفته که به دنبال جریان‌سازی مثبت برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی ترامپ هستند تا با مشروعیت بخشیدن به رژیم غاصب صهیونیستی چراغ‌سبزی هرچند ناامیدانه به جمهوری‌خواهان آمریکایی نشان دهند.

- پیش از انقلاب نیز ما همین نقش را داشتیم و به‌عنوان دولت پیرو بی‌چون‌وچرا از آمریکایی‌ها حمایت می‌کردیم اما به لطف خدا و با زعامت رهبر کبیر انقلاب، این سد شکسته شد و امروز شاهد هستیم که عزت و عظمت ملت ایران در جهان زبانزد است و سر تعظیم در برابر زورگویان فرود نمی‌آورد.

- این اتفاق مرهون خون شهدای قیام 17 شهریور 57 و قیام خونین 15 خرداد است که نشان داد پیام هیهات من الذله امام حسین علیه‌السلام در پوست و گوشت مردم ایران ریشه دوانده و حاضر نیستند به هر ترتیبی در مقابل ظلم سرخم کنند.

- قیام مردم ایران برگرفته از قیام حسینی است و استراتژی این قیام نشئت‌گرفته از مبارزه با ظلم و کوتاه نیامدن در مقابل استبداد و استکبار است به همین دلیل شاهدیم که امروز کشورمان در برابر زیاده‌خواهی آمریکا و دول غربی ایستادگی کرده و عزتمندانه از آرمان‌های خود دفاع می‌کند و تحقیر و زبونی را برای رسیدن به امیال دنیاطلبان نمی‌پذیرد.

- ملت ایران با پیروی از سیره ائمه معصومین به‌ویژه حسین بن علی علیه‌السلام و تبعیت از قرآن کریم درس آزادگی و عاشورایی بودن به ملت‌های آزاده جهان داده و هیچ‌گاه حاضر نیست از این مسیر روشن و درخشان پاپس بکشد.

گفتنی است قیام 17شهریور سال 1357 را می‌توان به‌عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی دانست؛ چراکه این قیام خونین موجب شد تا ملت ایران با عزمی راسخ در راستای پیروزی انقلاب اسلامی گام بردارند و این واقعه عامل مؤثری در تحکیم عزم و اراده، اتحاد همه نیروهای مخالف رژیم پهلوی و تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود.

به دنبال کشتار 17شهریور اراده و عزم رژیم در رویارویی با ملت سخت به تردید و تزلزل افتاد. چراکه شیوه‌های موسوم اعم از سرکوب و سازش در عمل شکست‌خورده بود. در این دوران رژیم پهلوی مثل تمامی ادوار حکومتی خود دست به دامان بیگانگان شد و موجبات کشتار 17 شهریور را فراهم آورد.

بی‌تردید، قیام 17شهریور را می‌توان به‌عنوان یکی از نقاط عطف مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم پهلوی دانست. ابعاد عظیم کشتار و سرکوب مردم بی‌گناه در این روز باعث شد تا انقلابیون و رهبران آن‌ها درحرکت خود مصمم‌تر گردند و دراین‌بین رهبری مدبرانه حضرت امام خمینی(ره) نقشی بسزا داشت.

حمایت‌های سران به‌اصطلاح دموکرات آمریکا از رژیم پهلوی در سرکوب مبارزان نیز باعث شد تا ادعاهای به‌اصطلاح حقوق بشری و دموکراتیک آن‌ها در بین مردم رنگ ببازد و ماهیت اصلی آنان برای مردم ایران هرچه بیشتر نمایان گردد. درمجموع باید گفت قیام خونین 17 شهریور عاملی مؤثر در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی به شمار می‌رود.

برکسی پوشیده نیست که پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 مرهون خون شهدای 17 شهریور و قیام 15 خرداد است و خارج شدن ملت ایران از زیر یوغ استکبار جهانی و استقلال و عزتمندی آنان بخشی از این پیروزی بزرگ به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

انتظارات غیرواقعی آمریکاییان از واکسن کرونا

دموکراسی ایرانی در دنیا نظیر ندارد

جزئیات برگزاری ششمین جشنواره مد و لباس اسلامی ایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha