جمیله علم‌الهدی:

زنان ایرانی مسئولیت تاریخی خود را درک کنند

زنان ایرانی مسئولیت تاریخی خود را درک کنند

به گزارش سراج24، جمیله علم الهدی رئیس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی در نشست رونمایی از کتاب «جنسی زدگی و خودشی انگاری در زنان» که در حوزه علمیه خراسان برگزار شد، خشونت علیه زنان ایرانی را همچون اغلب زنان جهان شامل سه نوع خشونت رایج عنوان کرده و گفت: نگاه غالبی که زنان را نه انسان بلکه یک ابزار یعنی ابزار بهره کشی جنسی می‌بیند یکی از مهمترین و رایج‌ترین انواع خشونت علیه زنان است.

وی مسخ شدگی و جنسی زدگی را به عنوان دومین نوع خشونت علیه زنان یاد کرد و اضافه نمود: در این نوع خشونت که بی سابقه بوده و نوعی خشونت مدرن تلقی می‌شود و از دستاوردهای نظام سلطه است زنان مسخ شده و جنسی زده، می‌پذیرند و می‌پسندند که فقط ابزار جنسی باشند. آنها همه جنبه‌های انسانی خود را فراموش می‌کنند و در سرنوشت خویش جز ابزار جنسی بودن چیزی نمی‌بینند و همه آرزوهایشان به رابطه جنسی ختم می‌شود.

علم‌الهدی سومین نوع از خشونت علیه زنان را خشونت جنسی دانسته و افزود: در این شکل از خشونت، زنان در روابط آزاد خودخواسته دچار بهره کشی و خشونت جنسی شده و به قتل و خودکشی مبتلا می‌شوند.

رئیس پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، علاوه بر این سه نوع خشونت که در همه جوامع تا حدی رواج دارد، زنان ایرانی را قربانی نوع چهارم از خشونت دانست و گفت: زنان ایرانی علاوه بر انواع سه گانه خشونت، دچار یک نوع خشونت خاص نیز هستند چرا که از یک جهت دیگر با نگاه ابزاری به عنوان ابزار توسعه استعمار دیده می‌شوند.
وی ادامه داد: در زمان رضاخان با حذف حجاب و تحمیل آزادی‌های جنسی ماشین مدرنیزاسیون در ایران به راه افتاد، یعنی در آن زمان زنان ایرانی به عنوان پیش قراول تحمیل مدرنیته در نظر گرفته شدند.

علم‌الهدی این رویکرد خشونت‌زا علیه زنان ایرانی را همچنان در جریان دانسته و با اشاره به ماجرای قتل رومینا افزود: امروزه نظام سلطه با کمک بازار سکس، ابتدا زنان را به ابزار جنسی تبدیل می‌کند و سپس با کمک امپراطوری رسانه‌ای خود قربانیان خشونت جنسی مثل رومینا را به عنوان ابزاری برای سرکوب یک ملت مورد استفاده قرار می‌دهد.

وی با ستایش از نقش زنان در انقلاب تمدنی ایران و با انتقاد از هیجان زدگی فضای رسانه‌ای کشور، تحلیل‌های علمی و جریان شناسی تاریخی در حوزه زنان را لازم دانست و ادامه داد در این موقعیت برای مقابله با این شکل خاص و پیچیده از خشونت علیه زنان به مشارکت و بصیرت بیش از همیشه نیاز داریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی همچنین گفت وقت آن است که زنان ایرانی مسئولیت تاریخی خود را درک کنند و اجازه ندهند این نگاه ابزاری توسعه پیدا کند. باید زنان ایرانی پیشرو باشند و علیه خشونت تمدنی غرب، قیام کنند.

لازم به ذکر است آئین رونمایی از کتاب «جنسی زدگی و خودشی انگاری در زنان» با حضور آیت الله سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان و جمیله علم الهدی، مدیر هیئت اندیشه ورز خانواده، تعلیم و تربیت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی به صورت مجازی برگزار شد و در این نشست حکیمه سقای بی ریا، استادیار دانشگاه تهران و زهرا داورپناه، عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده قم نیز سخنرانی کردند.

اخبار مرتبط

دانشمندی که رهبر تمجیدش کرد/ رئیس جمهور این کتاب را بخواند

مجموعه‌غزل «به تو فکر می‌کنم» منتشر شد

مسئولان پا روی خون شهدا نگذارند

0 نظر

ارسال نظر

capcha