ریشه تمام گناهان در تکبر، حرص و حسد است

ریشه تمام گناهان در تکبر، حرص و حسد است

به گزارش سراج24، آیت‌الله سیدعلی شفیعی در مراسم عزاداری که به مناسبت ایام سوگواری امام‌حسین(ع) در مسجد شفیعی برگزار شد با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) در خصوص ریشه گناهان اظهار کرد: این حدیث دارای اهمیت بالایی است علمای شیعه همچون شیخ صدوق در کتاب "الخصال" و علمای اهل سنت همچون ابن عساکر در کتاب "کنزالعمال"، حدیثی از پیامبر اکرم نقل می‌کنند که ایشان می‌فرمایند: ریشه تمام گناهان در سه چیز است.

عضو مجلس‌خبرگان‌رهبری ادامه داد: این گناهان عبارتند از تکبر، حرص و حسد. اگر انسان توانست خودش را از این سه چیز حفظ کند از بقیه گناهان هم می‌تواند خود را حفظ و دور کند.

وی گفت: تکبر عبارت است از این که انسان خودش را نسبت به دیگران ارجح بداند. تکبر نیز دو نوع است. یکی تکبر عام که شخصی بگوید که من از همه بهتر هستم و دیگری تکبر خاص که شخصی بگوید که من از فلانی بهتر هستم.

آیت‌الله شفیعی با اشاره به آیاتی از قرآن‌کریم گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید: شیطان، رانده شدنش از بهشت و درگاه الهی به خاطر این بود که به آدم تکبر ورزید و به انسان سجده نکرد و گفت که من از آدم برتر هستم.

وی افزود: حرص عبارت است از این که انسان بیش از اندازه و ضرورت به چیزی علاقه‌مند باشد و به آن حرص بورزد. حرص آدم را وادار می‌کند که در تمام گناهان فرو رود.

این استاد حوزه بیان کرد: حسد این است که چیزی را در دیگری مثل پول، زیبایی و علم ببینی و بگویی خدایا این را از او بگیر و به جای آن به من بده.

شفیعی گفت: غبطه این است که چیزی را در دیگری ببینی و بگویی که خدایا این نعمت را به من هم بده و این کار مطلوب و پسندیده است.

عضو مجلس‌خبرگان‌رهبری گفت: دو فرزند حضرت آدم، هابیل و قابیل بودند که قابیل با سنگی که به سر هابیل زد او را به خاطر حسد کشت.

وی ادامه داد: چون اولین قتل به دست قابیل انجام شد، هر شخصی تا قیام قیامت یک نفر را بکشد، قابیل در گناه او شریک است زیرا بنیاد آدم کشی را قابیل بنا کرد.

شفیعی در پایان گفت: در کل بهتر است که انسان یا اصلا حسد نداشته باشد و یا اگر در وجود خود احساس حسد کرد، آن را آشکار نکند تا مرتکب گناه کبیره نشود.

اخبار مرتبط

علامت‌های انسان منافق چیست؟

امید گناهکاران ناامید

انسان و قدرت بر گناه

0 نظر

ارسال نظر

capcha