از امیدواری به جوانان تا گلایه از سبک زندگی مسؤولان

 از امیدواری به جوانان تا گلایه از سبک زندگی مسؤولان

به گزارش سراج24، آغاز هفته دفاع مقدس بهانه‌ای شد برای سر زدن به رزمندگانی از استان که شاید خیلی وقت‌ها در گیر و دار روزمرگی‌هایمان فراموششان می‌کنیم اما غافل از اینکه آن‌ها گنجینه عظیمی در سینه دارند و هر چقدر با آن‌ها صحبت کنیم بیشتر محو روزهای دفاع مقدس می‌شویم به این منظور به سراغ رزمنده و جانباز هم‌استانی رفتیم و چند دقیقه‌ای با ایوب زمانی که در ۲۰ سالگی به جبهه رفته و در عملیات‌های متعدد از خودگذشتگی‌های زیادی کرده است، صحبت کردیم.

در چه مناطق عملیاتی حضور داشتید و مجروح شدید؟

عملیات رمضان در سال 1361 و عملیات کربلای 5 که از ناحیه ریه و دست چپ و چشم چپ مجروح شدم.

با کدام یک از فرماندهان همرزم بودید؟

در این مدت در کنار خیلی از فرماندهان جنگیدم از جمله شهید نوروزی، شهید فاضل، شهید کاووسی، شهید آقابزرگی ولی من خود را لایق همرزم بودن با آن‌ها نمی‌دانم و به عنوان برادر کوچکی در خدمتشان بودم.

سخت ترین عملیات به نظر شما کدام بود؟

عملیات رمضان یکی از سخت‌ترین عملیات‌ها بود که در گرمای شدید تابستان با موانعی که دشمن درست کرده بود و تجهیزاتی که داشت یک ماه طول کشید و دیگری عملیات والفجر 8 که عبور از اروند کار معجزه‌آسایی بود که به فرمان امام و توسل به ائمه انجام شد و چون فرمان ولایت بود تمام سختی‌ها هموار می‌شد.

خانواده موافق اعزام شما به جبهه بودند؟

چهارتا دایی من در جبهه حضور داشتند که دو تن از آن‌ها شهید شدند و دو تن دیگر مجروح و جانباز که به خاطر جراحت‌های آن‌ها و من مادرم بسیار صبور شده بود و اکثر خدمات پرستاری را یاد گرفته بود خانواده بسیار همراهی می‌کردند و به نظر من این یک عنایت الهی بود که شامل حال ملت ایران شد.
 خاطره‌ای از جنگ برایمان بگویید

جنگ 8 ساله ایران و عراق سراسر خاطره است و برای ما که در جبهه حضور داشتیم سراسر یوم‌الحسرت است. یکرنگی، صفا و صمیمیت زیادی بین افراد حاکم بود ما بین افراد با ارزشی زندگی کردیم و موقعیت‌های با ارزشی به وجود آمد و حسرت می‌خورم که درست استفاده نکردم. سردار سلیمانی حرف خیلی زیبایی زد: در تهدیدها فرصت‌هایی است که در خود فرصت‌ها به وجود نمی‌آید. الان مفهوم این جمله را متوجه می‌شوم که امام(ره) چگونه آن بحران را به زیبایی مدیریت و انسان‌های بزرگی را تربیت کرد.فارس: راجع به این عکس برایمان بگویید.

سه روز قبل از عملیات کربلای 5 بود مشغول خوردن نان و مربا برای ناهار بودیم که این عکس گرفته شد؛ البته بگویم که نان و مربا در جبهه غذای لاکچری محسوب می‌شد؛ در اولین عملیات بعد از این ناهار 6 نفر از افراد در این عکس شهید شدند. شهیدان محمد علی اعتدال‌پور، سید مهدی محمدی، سید رضا جلالی، علی سلیمانی، اسکندر صالحی و صفرعلی یعقوبی؛ کاش امروز هم بین مسؤولان این سادگی وجود داشت.

اگر دوباره جنگی شروع شود حاضر هستید فرزندانتان را به جبهه بفرستید؟

یکی از فرزندانم بسیار شبیه دایی شهیدش بود و همرزم‌های دایی‌اش ارادت خاصی به او داشتند در شرف اعزام به سوریه بود که تصادف کرد و از دنیا رفت. دو تا دیگر از پسرهایم نیز در حال حاضر در خدمت نظام هستند و در ایام کرونا در صف اول مقابله با کرونا خدمت می‌کنند و من معتقدم اینکه بعضی‌ها می‌گویند نسل قبل و نسل حاضر و آن‌ها را جدا می‌کنند درست نیست چون اگر بحرانی پیش بیاید همین‌ها محکم‌تر پای‌کارند و فرمان رهبری را اطاعت می‌کنند.

آینده انقلاب را با جوانان امروزی چگونه می‌بینید؟

آینده بسیار روشنی در انتظار انقلاب است. اولا این وعده الهی است این انقلاب مقدمه‌ساز حکومت امام زمان(ع) است و قضاوت کردن جوانان از روی ظاهر کار شایسته‌ای نیست و اگر عرصه و زمینه‌ای پیش بیاید چه بسا از ما که در آن وضعیت کار کردیم جدی‌تر عمل کنند و کشور را سرافراز کنند. در حال حاضر جوانان هوشیارتر شدند برای مثال شهادت حاج قاسم سلیمانی که حتی در آمریکا برای شهادت سردار مراسم برگزار شد و کشورها چقدر باید هزینه کنند تا چنین حماسه‌ای به وجود آورند ولی امسال هر کجا که مراسم امام حسین(ع) بود تمثال مبارک ایشان هم بود و ما داریم به تمدن نوینی که رهبری گفتند نزدیک می‌شویم.
برخی معتقدند جنگ خسارت‌های زیادی برای ملت داشته و برخی می‌گویند دستاوردهای این جنگ بیشتر بوده شما کدام مورد را تائید می‌کنید؟

من هر دو را تأیید می‌کنم هر بحرانی که پیش بیاید یک سری هزینه‌هایی خواهد داشت در دفاع مقدس جوانان زیادی شهید، جانباز و آزاده شدند، تخریب‌های زیادی متحمل کشورمان شد اما ما در جنگ خودکفایی و اعتماد به نفس را ، باور و اراده را به وجود آوردیم بزرگانی همچون حسن باقری در جنگ آموزش دیدند و متفکر جنگ شدند. هر کاری، هم مقاومت، هم سازش هزینه دارد. هزینه مقاومت کمتر است و ثمره مقاومت قابل قیاس با سازش نیست. در واقعه کربلا آن‌ها که سازش کردند مهر ننگ بر پیشانی زدند ولی یاران امام حسین مقاومت کردند و سرافراز شدند.

وضعیت امروز کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

یک سری مشکلات نه تنها در کشور ما بلکه در سطح جهانی وجود دارند اما یک سری مشکلات به خاطر سبک زندگی است که رهبری هم بسیار بر آن تاکید می‌کنند. نباید توپ را در زمین یکدیگر بیندازیم چه مردم و چه مسؤولان.

عامل انحراف از مسیر اصلی رفاه‌طلبی است که ما در دفاع مقدس رفاه‌طلبی را از خود دور کرده بودیم اما امروزه در جامعه رو به افزایش است. با بحران جمعیت مواجهیم که در حال حاضر یک زنگ خطر است. مورد دیگر امر به معروف و نهی از منکر است که ما اگر از خودمان شروع کنیم بسیاری از مشکلات مرتغع می‌شود.

فکر می‌کنید امروزه چقدر به سخنان رهبری عمل می‌شود؟

عمل به سخنان رهبری واجب است که متاسفانه امروزه خیلی‌ها عمل نمی‌کنند، اما راه برون‌رفت از این وضعیت فقط این است که بگوییم سمعنا و اطعنا. به جای تکیه بر دشمن و اعتماد به آن‌ها باید روی خودباوری و درون‌نگری سرمایه‌گذاری کنیم.

دولت و مجلس چقدر در عمل به سخنان رهبری موفق بودند؟

طبق گفته خود رهبری مجلس خداروشکر مجلس انقلابی و جوان است و انتظار داریم که پرقدرت عمل کند اما این مجلس نوپا نیاز به مراقبت دارد.
دولت نیز که اعنوان می‌کند تابع رهبر است اما در قسمت‌هایی قصور هست و انتظار می‌رود شاخص‌ها و ملاک‌های انقلابی را در انتصابات رعایت کنند.

توصیه‌ای برای ما دارید؟

به عنوان جوان زندگی‌نامه شیخ ابراهیم زکزاکی را مطالعه کنید روحانی سنی که به تاسی از این تفکر شیعه شد و 17 میلیون را شیعه کرد و در این راه هزینه‌های زیادی پرداخت.

سخن آخر...

شما جوانید و دعایتان مستجاب می‌شود دعا کنید برای ما بازماندگان، ما خیلی وقت‌ها شهدا را فراموش می‌کنیم اما دعا کنید آن‌ها ما را فراموش نکنند و اینکه شما یاد و خاطره شهدا را زنده نگه می‌دارید بسیار ارزشمند است و قدر بدانید.

اخبار مرتبط

کتاب «روزهای لاجوردی» رونمایی می‌شود

اجرای ۶۰۰ برنامه از سوی سپاه ثارالله در هفته دفاع مقدس

ایستادگی و مقاومت لازمه تداوم انقلاب اسلامی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha