یک مرجع تقلید:

علم و اخلاق در حوزه‌های علمیه باید در حد اعلی باشد

علم و اخلاق در حوزه‌های علمیه باید در حد اعلی باشد

به گزارش سراج24 آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در در پیام تصویری به آئین بازگشایی حوزه‌های علمیه اظهار کرد: آیه ۱۲۲ سوره توبه با صراحت بیان می‌کند که پیامبر (ص) دستور تشکیل حوزه علمیه دادند. خداوند دستور داد، که عده‌ای در مدینه تعلم در دین پیدا کنند و زمانی که مجاهدان به سوی آنها بازگشتند، به آنان تعلیم دهند.

به گفته آیت‌الله مکارم‌شیرازی، تعلیم پیامبر (ص) و امام علی (ع) در مسجد صورت می‌گرفت که این مساله تا زمان امام باقر و امام صادق (ع) ادامه داشت که حوزه علمیه شیعه گسترش عظیم پیدا کرد. پس از این حضرات مرحوم شیخ طوسی اولین نفری بودند که حوزه علمیه نجف را تأسیس کردند و در سایر شهرستان‌ها این روند توسعه یافت و سپس این حوزه در قم تشکیل شد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: این میراث بزرگ، از زمان پیامبر اکرم (ص) برای ما باقی مانده است. حوزه علمیه سند افتخار ما است. اگر حوزه علمیه نباشد، اسلام به تدریج محو می‌شود.

وی بیان کرد: سه موضوع مهم را در حوزه امروز نباید فراموش کرد. امروز شرایط بسیار سختی است. اگر می‌توان حوزه را به شکل حضوری و لو کم برگزار شود، باید این کار انجام شود. خود بنده تصمیم گرفتم که دروس با ۱۰ نفر تشکیل و ضبط شود. این دروس باید با رعایت همه شئونات بهداشتی دنبال شود. اگر این این روند نشد نوبت به حوزه مجازی می‌رسد. پس تا امکان دارد حوزه علمیه را باید حضوری تشکیل داد.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: نکته دوم اینکه اگر حوزه هم مجازی شد، روی حضور و غیاب دقت بسیاری انجام شود. نباید کلاس‌ها به شکلی برگزار شود که قید و بندی برای حضور وجود نداشته باشد.

وی یادآور شد: نکته سوم این است که مسائل اخلاقی در حوزه‌های مجازی کمرنگ نشود. طلاب باید در کلاس‌های مجازی یا حضوری حتماً روی شرح احادیث و مسائل اخلاقی تمرکز داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: حوزه علمیه به دو عنصر علم و اخلاق استوار است. همانگونه که علم باید در حد اعلی باشد، تقوا و اخلاق نیز باید در حد اعلی باشد.

این مرجع تقلید گفت: بنده از صمیم دل برای همه شما دعا می‌کنم و مسئول حوزه‌های علمیه کشور و شورای عالی حوزه را دعا می‌کنم که در این شرایط سخت آبروی حوزه علمیه را حفظ کنند.

وی اظهار کرد: در شهرستان‌ها نیز باید مدیران حوزه علمیه شهرستان‌ها با همین برنامه‌ها خودشان را هماهنگ کنند و چنان شود که در آن شهرها هم مثل قم حوزه علمیه حضوری در صورت امکان و اگر امکان ندارد با رعایت همه موازین بهداشتی و آموزشی و اخلاقی کلاس‌ها برگزار شود. دعای امام زمان (عج) نیز شامل حال حوزه‌های علمیه است.

اخبار مرتبط

امام کاظم(ع) باب الحوائج و گره‌گشای زندگی مردم

ارتباط میان حوزه علمیه قم و الازهر مصر نتایج مفیدی به دنبال دارد

عمل به وظایف، شرط عاقبت بخیری مسئولان جامعه است

0 نظر

ارسال نظر

capcha