نماینده ولی فقیه:

باید نگاه حوزوی به حادثه عاشورا داشته باشیم

باید نگاه حوزوی به حادثه عاشورا داشته باشیم

به گزارش سراج24، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در نشست با مدیران و معاونین حوزه علمیه قزوین با عرض تسلیت ایام عزای سیدالشهدا اظهار کرد: خوشبختانه جامعه ما علی رغم محدودیت‌های خاصی که وجود داشت، توانست عرض ارادت خود را به ساحت مقدس اباعبدلله الحسین (ع) به نحو شایسته ای نشان دهد.

 امام جمعه قزوین در ادامه بیان کرد: با لطف و عنایت خداوند اتفاقات خوبی در دهه اول محرم در سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر افتاد که جای خوشحالی دارد.

آیت‌الله عابدینی با اشاره به گام مثبت حوزه علمیه در خصوص مطرح کردن بیانیه گام دوم انقلاب در تمام جلسات اذعان کرد: رسالت مطرح کردن بیانیه گام دوم برعهده ما معممین و همه دست اندرکاران حوزوی است.

وی ابراز کرد: حوزه‌های علمیه و فرهیختگان جامعه باید مردم را طوری پرورش دهند که خودشان برپاکننده قسط باشند؛ چراکه با توجه به شرایط حاکم گاهی شرایط برقراری عدالت متفاوت است، اما اساس این است که خود مردم مطالبه گر قسط باشند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: گاهی ممکن است شخصی صحبتی را مطرح کند، اما زمانی به عمل برسد خودش قسط شکن باشد؛ اما اگر فرهنگ ما از لحاظ اعتقادی، معنایی، معنوی و ایمانی بر اساس قسط و عدل باشد، بسیاری از امور در جای خود قرار خواهد گرفت.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: طلب عدالت خواهی از سوی مردم محقق نمی‌شود جز با همت فرهیختگان جامعه به ویژه حوزوی‌ها که به عنوان پرچمدار قسط و عدل هستند.

وی ادامه داد: امروز رهبر معظم انقلاب به عنوان بزرگترین حوزوی، پرچم عدالت طلبی را برافراشته است، لذا تمام حوزوی‌ها باید پای کار بیایند و برای این ایده و آرمان قیام کنند.

آیت الله عابدینی تصریح کرد: برگزاری جلسات منظم در حوزه علمیه قزوین بسیار امیدبخش است؛ اخذ مجوز رشته‌های تخصصی از اموری است که شاید تاکنون برای حوزوی‌ها جانیفتاده و این امری بسیار مهم است که امیدوارم شاهد آثار و برکاتش باشیم.

وی با اشاره به اهمیت بالای دفاع مقدس تصریح کرد: شبهات زیادی در این خصوص در اذهان نوجوانان وجود دارد به طوریکه رسانه‌های اجانب، دشمنان و صهیونیسم‌ها دائم در حال تشویش اذهان جوانان ما هستند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: اطلاعات دفاع مقدس باید برای جوانان و نوجوانان تشریح شود باید بگوییم که صدام در مصاحبه ای که در اهواز داشت، گفته بود ادامه مصاحبه را در تهران از من بشنوید.

وی اظهار کرد: شبکه‌های اجنبی با تغییر ماجرای دفاع مقدس سعی دارند ما را بدهکار جوانان جلوه دهد؛ این اطلاعات در ذهن جوانان ما نیست اینکه آنها شهرهای ما را نظیر خرمشهر و سوسنگرد به آتش می‌کشیدند و حتی خمپاره‌هایشان به شهر اهواز اصابت می‌کرد، ما این شرایط را گذراندیم.

امام جمعه قزوین ابراز کرد: اقتدار و عزت دفاع مقدس بسیار مهم است، دشمن در حال تبدیل این مهم به تهدید علیه خودمان است. در حالیکه برای ما فرصت و افتخار و عزت است. اما دشمن وانمود می‌کند که آخوندها ما را وارد جنگ کردند و به کشور خسارت زدند و دچار عقب ماندگی شدیم؛ این موارد مسائلی است که حوزه‌های علمیه در تبیین آن مسئولیت جدی دارند.

آیت الله عابدینی ادامه داد: ما باید نگاه حوزوی به واقعه عاشورا داشته باشیم؛ باید به عنوان حوزوی بنگریم که مسیر ما در حرکت عاشورایی چیست؟

وی اذعان کرد: امام حسین(ع) در اولین جلسه ای که به استانداری مدینه فراخوان شدند، تکلیفی بر عهده ما گذاشتند و فرمودند هرکس با من سنخیتی دارد با هرکسی که مثل یزید است، بیعت نمی‌کند و اینها همان جاودانگی پیام‌های عاشورایی است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: اگر کلام و رفتار امام حسین (ع) را بررسی کنیم، می‌بینیم چه تکلیفی بر عهده حوزویان قرار می‌گیرد و همین تفکر موجب مشخص شدن مسیر می‌شود.

آیت الله عابدینی با اشاره به رضایت مداری امام حسین (ع) افزود: امام حسین (ع) اولین باری که بعد از پیشنهاد بیعت با یزید به مزار رسول اکرم رفتند فرمودند؛ خدایا کاری کن که در مسیری قرار گیرم که تو و رسول تو راضی باشند.

وی بیان کرد: باید به این بنگریم که چه تعداد از ما به این درجه رسیدیم که در حوزه‌های ما رضایت خدا محور هر تسلیمی باشد؟ امام خمینی (ره ) فرمودند که ما باید بررسی کنیم در کشور خودمان و دیگر کشورها اصلاحی که امام حسین (ع) می‌خواستند چه بود و کجا نیاز به اصلاح و تقویت دارد؛ زمانی این اتفاق رخ دهد مقاومت اسلامی در کشورهای مختلف شکل می‌گیرد و این حرکت به سمت اصلاحی است که امام تاکید داشتند، می رود.

امام‌جمعه قزوین ادامه داد: اگر شیخ زکزاکی مورد شکنجه و فشار قرار می‌گیرد برای این است که در مسیر اصلاحی حرکت می‌کند که امام حسین(ع) قدم برداشته است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: ما باید ببینیم حوزه علمیه قزوین چه گامی می‌تواند در راستای اهداف قیام سیدالشهدا بردارد و تاکنون چه اقدامی کرده است؛ باید نواقص کاری را بررسی کرده و جبران کنیم.

وی گفت: امروز در برخی از کشورها امامت و ولایت دینی که بزرگترین معروف است به امامت طاغوت و یزید و شیطان و سردمداری کفر تبدیل شده است. امر به معروف و نهی از منکر برای اصلاح فساد سیاسی جامعه باید روی مسئله ولایت و امامت متمرکز شود.

آیت الله عابدینی تاکید کرد: امام حسین(ع) نشان داد که من برای حق مداری قیام کردم حق و باطل را باید شناخت و نباید بی تفاوت بود؛ با آن جدیت امام در آن بیانات به حمایت از حق حتی می‌فرماید تا جایی که من به شهادت برسم باید پای احقاق حق علیه باطل ایستادگی کنم.

امام جمعه قزوین بیان کرد: کلام امام حسین (ع)، فرمایشات امام سجاد (ع) و بیانات حضرت زینب (س) امیدآفرینی را زنده می‌کند و نشان می‌دهد که یزید شکست خورده و به ذلت نشسته است و امام حسین(ع) و اندیشه او پیروز شده است.

وی در پایان ابراز کرد: حوزه علمیه، سردمداران انقلاب و اهالی ولایت مدار باید از این شاخص‌های کربلایی الگو بپذیرند؛ همچنین رسالت‌های انقلاب ما را سوق می‌دهد تا خود را به قیام علیه باطل برسانیم تا مطالبات حسینی را که با مطالبات رهبر دینی ما گره خورده است تحقق بخشیم.

اخبار مرتبط

شیراز میزبان دو رویداد فرهنگی ملی با موضوع قیام عاشورا

سردار قاآنی عزادار شد/ پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه به مناسبت درگذشت سیدحسن موسوی بندرآبادی

«جان‌ها فدای دین»؛ تحلیل آیت‌الله مصباح از واقعۀ عاشورا

0 نظر

ارسال نظر

capcha