مروری بر مقاله تحلیل الگوی اقتصادی آیت‌الله شاه‌آبادی

مروری بر مقاله تحلیل الگوی اقتصادی آیت‌الله شاه‌آبادی

به گزارش سراج24، حجت الاسلام علیرضا پناهیان در سخنرانی خود در شب تاسوعا، در هیئت میثاق با شهدا، با موضوع «تنها راه جلوگیری از سقوط انسان و جامعه»، بخش‌هایی از مقاله تحلیل الگوی اقتصادی آیت‌الله شاه‌آبادی نوشته حجت الاسلام احمدعلی یوسفی عضو هیأت علمی گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی را قرائت و تبیین کرد و خواندن آن را به مخاطبان توصیه کرد.

خواندن بخش‌هایی از این مقاله که ارتباط بیشتری با بحث داشته، و با رنگ زرد مشخص شده است، حدود ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی؛ فقیه، عارف، فیلسوف و استاد اخلاق به مسائل اجتماعی و اقتصادی عصر خود توجه جدی داشت. وی با آسیب‌شناسی دقیق از اوضاع اقتصادی عصر خود نشان داد که علت اصلی مشکل‌های اقتصادی، حاکمیت نظام‌های اقتصادی غربی و شرقی در ایران و دیگر کشورهای اسلامی است. آن‌گاه الگوی اقتصادی جامعی را مبتنی بر مبانی هستی‌شناختی و ارزش‌شناختی آموزه‌های اسلامی و متمایز از الگوهای اقتصادی غربی و شرقی، استخراج و طراحی کرده است.

وی در درون الگوی اقتصادی خود زیر نظر حاکمیت اسلامی و ولی فقیه، مدل اجرایی را پیشنهاد می‌دهد که نهادهای مالی، پولی و سرمایه‌ای خاص و متمایز از نهادهای اقتصادی متعارف زمان خود دارد. در تحقیق پیش رو به روش تفسیر متن و تحلیل آن، الگوی اقتصادی مورد نظر آیت‌الله شاه‌آبادی; نشان داده می‌شود که از نظر وی راه اصلی برون‌رفت جامعۀ اسلامی از مشکل‌های اقتصادی، استخراج و طراحی الگوی اقتصادی به روش تکوین و ابداع است.

اخبار مرتبط

جلد دوم کتاب «خواص انقلاب در لحظه‌های حساس» منتشر شد

«گلستان یازدهم» به چاپ سی‌ و سوم رسید

«ارتداد» یامین‌پور به چاپ هفدهم رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha