مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس قم:

نمایشگاه دستاورد‌های انقلاب و دفاع مقدس در موزه قم برگزار می‌شود

 نمایشگاه دستاورد‌های انقلاب و دفاع مقدس در موزه قم برگزار می‌شود

به گزارش سراج24، حجت الاسلام «علی لقمانپور» مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم امروز در جلسه برنامه ریزی افتتاح موزه انقلاب و دفاع مقدس استان که با حضور فرماندهان نیرو‌های مسلح و برخی مسئولان استانی در محل موزه برگزار شد، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب تاکید فرمودند موزه قم علاوه بر دفاع مقدس، موزه انقلاب اسلامی نیز باشد و این موزه، بر اساس ابلاغ ستاد کل همزمان با هشت استان دیگر به صورت ویدئوکنفرانس در روز ۳۱ شهریور افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه در بحث فیزیکال موزه بیش از موزه آرایی و چینش محتوایی پیشرفت داشته ایم، افزود: در حال حاضر سالن آمفی تئاتر آماده است و نور و صوت و پرده سینما نیز تا ۲۷ شهریور آماده بهره برداری خواهد بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان عنوان کرد: با کمک نیرو‌های مسلح و همکاری صمیمانه شهرداری و شورای اسلامی شهر و دیگر دستگاه ها، اقدامات اساسی و مهمی در راستای محوطه سازی، مباحث محتوایی، موزه آرایی و تاسیسات زیربنایی آب، برق، گاز و فیبر نوری صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد دید بصری موزه طوری طراحی شود که نقش قم در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به خوبی دیده شود و برای این کار، گروه‌هایی سوژه‌های نقش آفرینی قم در این دو جریان طلایی را احصا نموده اند.

لقمانپور ادامه داد: همه اقداماتی که در راستای بهره برداری از موزه انجام می‌شود، ذیل عنوان ستاد کنگره شهدای استان صورت می‌گیرد تا عظمت کنگره و نام شهدای استان نیز محفوظ بماند.

رییس کمیته جمع آوری اسناد کنگره شهدای استان قم افزود: در موضوع اسناد جایگاه خوبی داریم و در این زمینه همکاری و مشارکت شایسته‌ای نیز با بنیاد شهید داشیم و قرار است کتابخانه بنیاد شهید نیز به محل موزه منتقل گردد.

وی همکاری مدیریت حوزه‌های علمیه، تیپ ۸۳ روحانیون رزمی تبلیغی و نمایندگی، ولی فقیه در سپاه استان را در خصوص نقش آفرینی روحانیت در انقلاب و دفاع مقدس ستودنی توصیف و ابراز کرد: در مجموعه‌های حوزه‌های علمیه جلسات خوبی گذاشته شده و تمامی اسناد مربوطه در حال جمع آوری است و حتی کتب درس خارج مراجع عظام تقلید در بحث جهاد نیز آماده شده است.

وی جمع آوری اسناد نقش آفرینی نیروی انتظامی، ارتش، جهاد، زنان و دیگر اقشار و گروه‌ها را نیز مورد اشاره قرار داد، سپس ادامه داد: بنا بر مصوبه جلسه برنامه ریزی افتتاح موزه و از آنجا که بدلیل پیشگیری از شیوع کرونا برپایی نمایشگاه هفته دفاع مقدس و رژه نیرو‌های مسلح در ۳۱ شهریور تحت تاثیر قرار گرفته لذا نمایشگاه دستاورد‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در طبقه همکف موزه و برنامه‌های نمایشگاه یاد یاران در طول هفته دفاع مقدس، در محوطه این مرکز برگزار می‌شود.

لقمانپور افزود: صداوسیمای قم آیین افتتاحیه موزه را در روز ۳۱ شهریور بر عهده دارد و هر شب علاوه بر برنامه‌های رایج و انفجارات سال‌های گذشته نمایشگاه یاد یاران، برنامه زنده‌ای از محل موزه پخش می‌شود تا ضمن حفظ خاطرات و ارزش‌های حماسه هشت سال دفاع مقدس، دل و قلب مشتاق عاشقان فرهنگ ایثار و شهادت را در آن ایام تا حدودی اقناع نماید.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد در راستای جمع آوری مباحث محتوایی و اسنادی، تمامی دستگاه‌های استان به یاری اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس بشتابند.

دبیر شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم تاکید کرد: مراسم افتتاح موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس استان با حضور پیکر مطهر شهید گمنام برگزار می شود و برنامه ریزی شده تا در مراسم پیام یکی از مراجع عظام نیز قرائت شود.

وی یادآور شد: همزمان با افتتاح موزه انقلاب و دفاع مقدس استان قم، آغاز نخستین دوره کارشناسی حرفه‌ای روایتگری دفاع مقدس و کاردانی امور فرهنگی - امور موزه در حوزه انقلاب دفاع مقدس و جبهه مقاومت را نیز خواهیم داشت که البته در شروع کار، این دوره به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

لقمانپور تصریح کرد: برگزاری دو دوره دانشگاهی مذکور که با همکاری اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس و مرکز علمی کاربردی شهرداری قم صورت می‌گیرد، رویکرد عملی تحقیقاتی موزه را نیز بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

اخبار مرتبط

حضور ایران در نمایشگاه بغداد با 1200 عنوان کتاب

برگزاری نمایشگاه عکس «ملاقات با امام» از سوی فرهنگسرای امام (ره)

نمایشگاه مجازی هنری «سرّ نهان» برپا می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha