استقبال از ۳ کتاب درباره شهید دیالمه

استقبال از ۳ کتاب درباره شهید دیالمه

به گزارش سراج24، «امام؛ ضابطه حرکت بر صراط مستقیم»، «صبر؛ ضابطه حرکت بر صراط مستقیم» و «انسان خلوت و خلوت انسان» سه کتاب از مجموعه 9 جلدی درباره شهید عبدالحمید دیالمه است که چاپ سوم آنها اخیراً به کوشش نشر معارف در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. «انسان در قالب زمان»، «توکل»، «انتظار»، «اسلام و مبارزات ضد امپریالیستی»، «واسلام، قدرت بزرگ فردا» و... از دیگر عناوین این مجموعه‌اند که به چاپ رسیده‌اند.

نشر معارف با هدف معرفی اندیشه‌ها و آرای شهید عبدالحمید دیالمه اقدام به انتشار مجموعه‌ای شامل سخنرانی‌های این شهید کرده است. این مباحث که پیش از انقلاب در سال‌های 52-56 در جمع‌های کوچک دانشجویی آغاز شد، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با مساعد شدن شرایط و فراهم آمدن فرصت، گسترده‌تر شد و جنبه عمومی به خود یافت.

او با طرح مباحثی چون انسان خلوت و خلوت انسان، طرح هدایتی، مذهب در بوته تاریخ و... در پی ترسیم انسان‌شناسی اسلامی و نقش مذهب در زندگی آدمی بود و در این‌باره، دیدگاه‌هایی که ریشه نیاز به مذهب را در نظریه ترس، طبقه حاکم و طبقه محکوم، نظریه فروید و ... مطرح می‌کردند، به چالش کشید.

آنچه ضرورت ژرف‌اندیشی در زندگی شهید دیالمه را بیشتر می‌کند، آن است که «مطالعات دینی»، تخصص دانشگاهی او نبود. او دانشجوی رشته الهیات و گرایش‌های مرتبط یا طلبه حوزه علمیه نبود تا تلاش‌های او حرکتی در راستای فعالیت‌های علمی- تخصصی او به شمار آید. بلکه آنچه دیالمه را واداشت تا به «مباحث دینی» وارد شود، احساس تکلیف دینی به عنوان یک مسلمان پیرو مکتب اهل بیت(ع) بود.

نشر معارف در معرفی شخصیت این شهید آورده است: بصیرت دینی، بی اعتنایی به دنیا، حرص ورزیدن برای هدایت دیگران، تواضع و فروتنی و مهربانی، دانش وافر، سعه صدر، شجاعت و منشی توأم با وقار تنها بخشی از کاریزمای شخصیت پر نفوذ شهید دکتر عبدالحمید دیالمه بود.

علاقه‌مندان برای تهیه این اثر و دیگر آثار این مجموعه که با همکاری مرکز نشر و آثار و اندیشه‌های شهید دیالمه و نشر معارف منتشر می‌شود، می‌توانند به اینجا مراجعه کنند. همچنین قرار است عناوین دیگری نیز با همکاری مرکز نشر و آثار اندیشه‌های این شهید بزرگوار به زودی در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.

اخبار مرتبط

چاپ زندگی‌نامه جوانی که اهل تظاهر نبود

چاپ دو کتاب درباره مبارزه جهادگران با کرونا

کارگاه «مغز کتاب‌خوان در جهان دیجیتال» برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha