حضور 10 هزار عزادار در جوار مزار شهید سلیمانی در دهه اول محرم

حضور 10 هزار عزادار در جوار مزار شهید سلیمانی در دهه اول محرم

به گزارش سراج24، محمدرضا حسنی‌سعدی در نشست خبری با اشاره به اینکه یک هزار و 24 شهید در گلزار شهدای استان کرمان تدفین شده است،  اظهار داشت: ۴۰۰ نفر از این شهدا پاسدار رسمی، ۵۴ نفر ارتشی،۱۲۶ نفر دانش آموز، ۱۱ نفر روحانی طلبه،۱۶ نفر معلم، ۶۲ نفر نیروی انتظامی، ۱۳ نفر شهدای  جهاد، ۴ نفر شهدای ترور، ۴ نفر شهدای انقلاب، سه نفر خلبان، ۲۳ شهید گمنام، ۴ شهید ترور، ۵ شهید از تیپ فاطمیون و ۴۷ نفر از شهدا سادات بودند.

مسئول گلزار شهدای کرمان بیان داشت: حاج قاسم سلیمانی، حسین پورجعفری، غلامرضا لنگری‌زاده،محمد جمالی، حسین بادپا و علی صفری شش شهید مدافع حرم هستند که در گلزار شهدای کرمان تدفین شده‌اند، البته پیکر شهید بادپا هنوز بر نگشته است.

وی ابراز داشت: در گلزار شهدای کرمان شهدای بزرگی مانند شهید اخلاقی، یوسف الهی، علی آقا ماهانی، طائی و ... تدفین شده‌اند.

حسنی‌سعدی افزود: یکی از شهدای گلزار کرمان به نام علی عبدالراجی اصالتا عراقی و یکی از شهدا  به نام کریم کاویانی زرتشتی تازه مسلمان شده بودند.

وی عنوان کرد: در گلزار شهدا دو خانواده  سه برادر شهید و تعدادی دو برادر، دو مدیرکل  تدفین شده‌اند.

حسنی‌سعدی بیان داشت: گلزار شهدای کرمان از ظرفیت بالایی برخوردار است و در  آینده مرکز فرهنگی بزرگی در کشور خواهد شد.

مسئول گلزار شهدای کرمان بیان داشت: در دهه اول محرم حداقل یک هزار نفر در روز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عزاداری در گلزار شهدا کرمان و در جوار قبر مطهر حاج قاسم سلیمانی پرداختند.

حسنی‌سعدی تصریح کرد: هر پنج شنبه از ساعت ۶  بعد از ظهر تا قبل از نماز مغرب و عشا برنامه‌هایی مانند زیارت عاشورا، زیارت شهدا، سخنرانی کوتاه و خاطره‌گویی در کنار گلزار شهدا و در کنار قبر حاج قاسم بر گزار  می‌شود.

 وی ابراز داشت: شورای فرهنگ عمومی در کل کشور تحقیقی انجام داده که یکی آیتم‌های این تحقیق حضور مردم دو بار یا بیشتر از دوبار در ماه بر سرگلزار شهدا بود که استان کرمان در این زمینه رتبه اول کشور را کسب کرده است.

  حسنی‌سعدی  تاکید کرد: یکی از کارهایی که باید در گلزار شهدا انجام شود  توسعه نورپردازی و روشنایی، اصلاح و تقویت سیستم صوتی، برطرف کردن اشکالات کف‌سازی  و از همه مهم‌ترمعرفی گلزار شهدای کرمان است.

مسئول گلزار شهدای کرمان افزود: باید این مسئله برای جامعه تبیین شود که چرا حاج قاسم وصیت کرد در گلزار شهدای کرمان دفن شود؛ یکی از دلایل درخواست حاج قاسم برای تدفین پیکر مطهرش در گلزار شهدا خاکسپاری شود وفاداری حاج قاسم به نیروهایش و وفاداری نیروهایش به سردار بود.

حسنی‌سعدی بیان داشت: در روز تشییع شهید محمود اخلاقی پدر شهید بالای ماشین که جنازه قرار داشت رفت و کف پای پسر خود را بوسبد و گفت «این پاها فقط در راه خدا قدم برداشتند» و مادر این شهید بزرگوار می‌گفت «پسرم مرتب حبهه می‌رفت نذر کردم پسرم در روز عاشورا شهید شود و این اتفاق هم رخ داد» و این شهید بزرگوار در روز عاشورا به شهادت رسید.

وی گفت: زمانی شهید لنگری‌زاده به شهادت رسید حاج قاسم به منزل مادر ایشان رفتند و در آنجا خطاب به مادر شهید گفتند «اگر ایشان مقاومت نمی‌کرد ۴۰ نفر از نیروها و یک شهر به دست داعش می‌افتاد».

مسئول گلزار شهدای کرمان با اشاره به اینکه مفاخر زیادی در استان کرمان وجود دارد، تصریح کرد: یکی از مفاخر کرمان وجود شهدای گران‌قدر و والا مقام آن است.

وی خاطرنشان کرد: در خواست داریم گلزار شهدا را در فضای مجازی معرفی کنید و یکی از نیازمندی‌های شدید گلزار کرمان مجموعه رفاهیات است.

اخبار مرتبط

شفا در زیارت اربعین است

پیاده‌روی اربعین حسینی جلوه‌ای ازجهانی شدن گفتمان مقاومت است

بیان ابعاد واقعه عاشورا در 40 برنامه تلویزیونی/ "آینه داران" از اصحاب سید الشهدا می گوید

0 نظر

ارسال نظر

capcha