از یکه‌تازی هشتگ «ما ملت امام حسینیم» تا خانه‌ها و کوچه‌هایی که حسینیه شدند

از یکه‌تازی هشتگ «ما ملت امام حسینیم» تا خانه‌ها و کوچه‌هایی که حسینیه شدند

به گزارش سراج24، ماه محرم امسال برای عزاداران حسینی خیلی متفاوت از سال‌های گذشته آغاز شد، محرمی که در آن جای خالی سردار مقاومت «شهید سرافراز حاج قاسم سلیمانی» بیشتر از همیشه احساس شد تا جائیکه کاربران فضای مجازی با انتشار کلیپ‌هایی؛ آن جمله تاریخ‌ساز حاج قاسم سلیمانی «ما ملت امام حسینیم» را ترند توئیتر فارسی کردند تا به دشمنان جهان این جمله عبرت‌آموز امام راحل را یادآوری کنند «بکشید ما را؛ ملت ما بیدارتر می‌شود».

یکه‌تازی هشتگ‌های «ما ملت امام حسینیم» و «حب‌الحسین یجمعنا» در شبکه‌های اجتماعی از جمله سناریوهایی بود که بخشی از دلدادگی عزاداران حسینی به مکتب عاشورا را در جبهه مجازی به رخ جهان کشید، در این میان کوچه‌ها و خانه‌هایی که حسینیه شدند تا مکتب حسینی زنده‌تر از قبل باشد در جای خود دیدنی و روایت‌های آن بسیار شنیدنی بود.

سایه شوم ویروس منحوس کرونا بر عزاداری محرم امسال گرچه سنگین بود اما جلوه دیگری از شور و شعور حسینی سوگواران سیدالشهدا (ع) را به نمایش گذاشت تا ثابت کند چراغ مکتب هدایت هرگز خاموش نمی‌شود.

محرم امسال نشان داد مردم برای گرفتن غذا و نذری به هیات‌های عزاداری نمی‌روند چراکه امسال خیلی از هیات‌ها به خاطر شرایط کرونایی پخت نداشتند.

مراسم عزاداری حسینی امسال ثابت کرد مردم به طرح‌های نو در فضای مجازی با رویکرد اعتقادی و ارزشی روی خوش نشان می‌دهند به طوری که بسیاری از شبکه آنلاین عزاداری بالای ۱۰۰ هزار نفر به صورت آنلاین بازدیدکننده داشت.

در محرم امسال ثابت شد دستگاه امام حسین علیه السلام همه تکنولوژی و پیشرفت‌های علمی و پدیده‌های مجازی را به تسخیر خود در می‌آورد و به خدمت می‌گیرد.

طرح ابتکاری مداحان با حضور در کوچه‌ها و خیابان‌ها و حتی منازل شهدا با طرح‌ها همچون «هر خانه یک حسینیه» و ... نشان داد که دستگاه امام حسین (ع) تعطیل‌بردار نیست و خود را با شرایط برای جوشش این حرکت بزرگ هماهنگ می‌کند.

امسال ثابت شد که دیدگاه بی‌نظمی در بین بچه هیاتی‌ها و مسجدی‌ها یک تخریب برای زیر سوال بردن مکتب امام حسین علیه السلام است چرا که در محرم امسال نظم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی حرف اول را می‌زد و دهان مخالفین اسلام بسته شد.

حرکت‌های نوآورانه و ابتکاری برای عزاداری در اکثر محلات و حتی روستاهای دورافتاده که مردم با نصب بلندگو بر روی ماشین خود فضای محرم بر روستای خود حکم‌فرما می‌کرد نشان داده عشق امام حسین علیه السلام باعث ظهور قابلیت‌ها با وجود همه محدودیت‌ها می‌شود.

حضور مداحان بزرگ در محلات و تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نشان داد که ولایتمداری و توجه به قانون و مقررات سرلوحه کار این عزیزان و هیات‌های عزاداری بوده است.

از دیگر جلوه‌های برجسته کردن این شور حسینی؛ حضور فعال و پوشش خوب رسانه‌ها خصوصا خبرگزاری از مراسمات عزاداری، تصویربرداری و تهیه کلیپ مراسم عزاداری بوده است که نقش آنها را در ایجاد شور همراه با شعور پررنگ‌تر نمایان کرد.

با این وجود؛ هیات‌های محدودی هم عزاداری حسینی را بدون توجه به فرمان مقام معظم رهبری و ستاد مقابله با کرونا اقامه کردند و اقدام به دسته‌روی و سینه‌زنی با وجود تذکر مسوولان در خیابان‌های شهر کردند تا فاصله خود را با مردم دوستدار اهل بیت و مقام معظم رهبری بیشتر کنند.

پوشش کمک مومنانه که به صورت وسیع به جای پخت نذورات و غذا در شب‌ها و روزهای محرم توسط مردم عزادار در سال‌های گذشته پخت می‌شد، امسال به سمت تهیه بسته معیشتی و ... برای خانواده‌های محروم انجام گرفت که این اتفاق از دیگر ویژگی‌های مهم عزاداری امسال بود که تدوام آن باعث کم شدن فاصله محرومین می‌شود.

اخبار مرتبط

شفا در زیارت اربعین است

پیاده‌روی اربعین حسینی جلوه‌ای ازجهانی شدن گفتمان مقاومت است

مردم عراق مشتاق حضور ایرانی‌ها در راهپیمایی اربعین هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha