25 هیأت به دلیل نقض پروتکل‌ها به تبلیغات اسلامی معرفی شدند

25 هیأت به دلیل نقض پروتکل‌ها به تبلیغات اسلامی معرفی شدند

به گزارش سراج24، امیر کرمی امروز در خصوص چگونگی اجرای دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی عزاداری‌های ماه محرم در کرمانشاه، اظهار داشت: به دلیل اهمیت و حساسیت خاصی که مراسمات و تجمعات عزادای ماه محرم داشت و همچنین همراهی آن با شیوع ویروس کرونا، بحث سلامت عزاداران امسال خیلی مورد توجه بود.

وی ادامه داد: در همین خصوص وزارت بهداشت پروتکل‌های و دستورالعمل‌های بهداشتی برای این مراسمات تعریف کرده بود که استفاده از ماسک خطر قرمز این پروتکل‌ها بود.

مسؤول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در توضیح پروتکل‌های تعریف شده از سوی وزارت بهداشت، یادآور شد: مراسمات حتما باید در فضای باز انجام می‌شد و جابه‌جای دستجات و هیأت‌های عزاداری ممنوع و در ضمن طول مراسم عزاداری 2 تا سه اعلام شده بود که استفاده از طبل و سنج امسال ممنوع شده بود، البته هیأت‌ها هم حق توزیع نذورات و غذای گرم را نداشتند.

وی تصریح کرد: با این وجود برای اجرای این دستوراالعمل‌های ۱۰ جلسه بین بخشی با حضور ادارات مختلف در تبلیغات اسلامی و استانداری برگزار شد و بیش از ۴۰ جلسه هماهنگی با حضور ادارات در سطح شهرستان‌ها برگزار و همچنین با مسئول هیأت‌ها نیز جلسات برگزار شد.

کرمی اضافه کرد: در این راستا بیش از ۳۰ تیم نظارتی متشکل از ۲ و سه نفر از کارشناسان بهداشت محیط در سطح استان فعال شدند که هر شب در این ۱۰ روز گذشته (دهه اول محرم) از محل برگزاری مراسم‌ها، هیئات بازیدهای بهداشتی به عمل آوردندو گاها بازدیدهای مشترک با تبلیغات اسلامی، اماکن و نیروی انتظامی داشتند.

این مسؤول با اشاره به برگزاری ۱۷۵ جلسات آموزشی برای هیأت‌داران، اظهار داشت: ۱۴۷ همیار سلامت هیأت‌ها را داشتیم که آموزش‌های لازم را دیده‌اند.

وی تعداد مساجد، هیأت‌ها، تکایا و حسینیه‌ها که بازدید داشتند را یک‌هزار و ۵۱۵ مورد اعلام کرد و گفت: جاها، هیأت‌ها و مراسماتی که به نحوی در رعایت پروتکل بهداشتی سهل‌انگاری داشتند به سازمان تبلیغات معرفی، تا به نحو ممکن ترتیب اثر داده شود به طوری که مسئول هیأت احضار  تذکرات لازم ارائه می‌شد و در روز بعد بازدید، نواقص تا حدودی مرتفع می‌شد.

کرمی در گزارش عملکرد تیم‌های نظارتی، گفت: تیم نظارتی بهداشت محیط در طی این ۱۰ روز بیش از یک‌هزار و ۱۴۰ بازدید از هیأ‌ت‌های مختلف استان داشتند که ۱۹۱ مورد بازدید هم به صورت مشترک با ادارت، سازمان تبلیغات، پلیس، فرمانداری اماکن داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت بیش از ۱۷ مورد کارت بهداشتی برای متولیان هیأت صادر کردند و بیش از ۸۰ مورد نظارت بر توزیع نذورات داشتند.

وی در خصوص کنترل بهداشتی از آب آشامیدنی محل هیأت‌ها، گفت: بالغ بر ۱۷۸ مورد نمونه‌برداری کردند و یک‌هزار و ۲۱۰ مورد کلرسنجی انجام دادند.

کرمی در اعلام درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی هیأت‌ها به‌صورت نسبی، اظهار داشت: تقریبا ۷۰ درصد هیأت‌ها فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کردند و در مورد خصوص استفاده از ماسک برآورد تخمینی حدود ۸۰ درصد بوده و در رابطه با مردم که هیأت‌ها را همراهی می‌کردند ۷۰ درصد بوده است.

وی بازدید از اماکن حساسی که در تهیه مواد غذایی به صورت خشک دخالت داشتند را یک‌هزار و ۴۵۷ مورد اعلام کرد و گفت: در مجموع ۲۵ هیأت در سطح استان به دلیل نقض پروتکل‌های بهداشتی محرم به تبلیغات اسلامی معرفی شدند.

کرمی در پایان از همراهی و همکاری عزاداران تشکر کرد و گف:  این حد رعایت برگرفته از فرهنگ بهداشتی و شعور بالای مردم استان و همچنین اطلاع‌رسانی شفاف و گسترده رسانه‌ها است.

اخبار مرتبط

رعایت اصول بهداشتی تنها راه مصون ماندن از موج جدید کرونا است

تدوین شناسنامه بهداشتی برای مدارس/ مدارس به شیوه ترکیبی بازگشایی خواهند شد

شروط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس/ بوفه‌ها همچنان تعطیل

0 نظر

ارسال نظر

capcha